​Najstarsza z czynnych w Polsce - Fontanna Neptuna w Gdańsku - po zimowej przerwie ponownie działa. Od tego roku ma być uruchamiana zawsze w pierwszą niedzielę wiosny.

Sygnał do włączenia fontanny salwą z muszkietów dali pasjonaci historii z grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdański. Dziś przypada dokładnie 380 rocznica pierwszego uruchomienia fontanny.

Przeważnie Neptun włączany był bez uroczystości, po świętach wielkanocnych. Od tego roku ma się to zmienić, a uruchomienie fontanny będzie miało zawsze odpowiednią oprawę - zapowiedział prezydent Gdańska. Fontanna ma teraz działać bez przerwy, aż do jesieni. Tak będzie, o ile pozwoli na to pogoda.

Nie jest wykluczone, że Neptun będzie wyłączony jeśli będą przymrozki. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nam się instalacja zepsuła. To są kilkumilimetrowe dysze, więc woda przy kamieniu i przy metalu, bardzo szybko się ochłodzi i zamarznie. Jeśli tylko będą jakieś zapowiedzi przymrozków, będziemy ją wyłączać - mówił Andrzej Chudziak z Gdańskich Melioracji, które opiekują się miejskimi fontannami.

Fontanna Neptuna jest najstarszą działającą fontanną w Polsce. Sama figura Neptuna i misa fontanny mają ponad 400 lat. Wiele elementów jest jednak młodszych. Sam trzon figury nie jest oryginalny. On powstał w 1727 roku, podczas pierwszej renowacji. Basen jest oryginalny, choć był częściowo wzbogacany figurami, bo pierwotnie ich nie było. Krata jest oryginalna, choć nie w całości, bo fragmenty były w różnych okresach naprawiane i uzupełnianie. Dysze fontanny albo pochodzą z okresu pierwszej konserwacji, albo są oryginalne. Tu nie ma zgody konserwatora na to, żeby wymienić je na nowe. To są ołowiane końcówki i funkcjonują już tyle lat - mówi Chudziak.

W ciekawy sposób Neptunowi udało się przetrwać II Wojnę Światową. W basenie zamurowane zostały misa i trzon fontanny. Sama figura Neptuna ukryta została natomiast pod Bytowem na Pomorzu. Przetrwała niemal naruszona. Po wojnie fontannę zrekonstruowano. Ponownie uruchomiona została w 1957 roku. 

(abs)