Tadeusz Mazowiecki stracił stanowisko w Kapitule Orderu Orła Białego - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński. Powodem jest niezłożenie przez byłego premiera w terminie oświadczenia lustracyjnego.

Na argument „składałem to oświadczenie już trzy razy i nic się nie zmieniło”, rzecznik prezydenta Maciej Łopiński odpowiada krótko: Ja rozumiem, że za pierwszym drugim trzecim razem też się nic nie zmieniło i ten fakt nie przeszkodził panu premierowi Mazowieckiemu w złożeniu oświadczenia lustracyjnego. Mazowiecki odmawia jednak także dlatego, że obowiązek ten jego zdaniem obejmuje osoby mianowane lub powołane przez prezydenta na stanowiska, a nie do Kapituły: Uczestnictwo w Kapitule stanowiskiem przecież nie jest. Jest to obecność o charakterze społecznym - mówi Mazowiecki.

Łopiński, w imieniu prezydenta, twierdzi jednak, że ustawa działających społecznie członków Kapituły traktuje tak samo, jak urzędników: Normy prawne mają to do siebie, że obowiązują niezależnie od tego, czy człowiek je akceptuje wewnętrznie czy nie, w odróżnieniu od norm etycznych. Normy prawne obowiązują zawsze. Nie rozumiem, gdzie tu upokorzenie, o którym mówi premier Mazowiecki – dodaje rzecznik.