Oświadczenie lustracyjne składałem już trzykrotnie i nic się w tej sprawie nie zmieniło – mówi RMF FM Tadeusz Mazowiecki, który podobnie jak Bronisław Geremek odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego.

Były premier, członek kapituły Orderu Orła Białego w rozmowie z reporterem RMF FM Tomaszem Skorym wymienia także szereg istotnych zastrzeżeń prawnych do ustawy lustracyjnej. Ale to nie one – jak podkreśla profesor Mazowiecki – są najistotniejszym powodem niezłożenia oświadczenia. Według byłego premiera decydująca jest kwestia nadmiernego rozszerzanie kręgu osób objętych lustracją.

Tadeusz Mazowiecki, podobnie jak Bronisław Geremek, nie złożył oświadczenia lustracyjnego – podał na swoich stronach internetowych tygodnik „Wprost”. Były premier musiał to zrobić, ponieważ jest członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. czytaj więcej

Prezydent, jako mistrz kapituły Orderu Orła Białego, został chyba wprowadzony w błąd – dodaje Tadeusz Mazowiecki. Ustawa mówi o powołaniu przez prezydenta na stanowiska. A stanowiskiem uczestnictwo w kapitule przecież nie jest. Jest to obecność o charakterze społecznym - podkreśla.

Były premier wysłał nawet list do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym wyjaśnia dlaczego nie złożył oświadczenia. Publicznie jednak treści pisma nie chciał ujawniać. Jednoczenie profesor Mazowiecki zaznacza, że to nie on ujawnił całą sprawę i nie traktuje jej jak skandal.