​Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte dwa tunele, ponieważ poziom rzeki uniemożliwia odprowadzanie wody deszczowej.

​Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte dwa tunele, ponieważ poziom rzeki uniemożliwia odprowadzanie wody deszczowej.
Podwyższony stan Wisły w Krakowie /Jacek Bednarczyk /PAP

W Krakowie tunele pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum zostały zamknięte dla ruchu pojazdów przez ZIKiT. Z tego powodu w okolicach ronda Matecznego i na Alejach występują utrudnienia w ruchu. 

Tunel pod rondem Grunwaldzkim jest nieprzejezdny. Podjęliśmy tam działania interwencyjne, udrożniliśmy kratkę odpływową, natomiast ze względu na wysoki poziom Wisły woda nadal się tam znajduje, w związku z czym należy liczyć się z utrudnieniami - powiedział w rozmowie z RMF FM Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiego komendanta straży pożarnej. 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, Wisła na wodowskazie Bielany w ciągu najbliższej doby może przekroczyć stan alarmowy.

Niepokojące prognozy pogody dla południowej Polski. Dowiedz się więcej

Do dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie dociera coraz więcej zgłoszeń o wypełnionych wodą rowach melioracyjnych, wokół których mogą się tworzyć lokalne podtopienia. Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę, a na ulicach utworzyły się kałuże.

Mamy uruchomione centrum zarządzania kryzysowego i cały czas monitorujemy sytuację - mówi RMF FM Dariusz Nowak, doradca prezydenta Krakowa do spraw bezpieczeństwa. Są też dodatkowe patrole straży miejskiej, które jeżdżą w miejsca newralgiczne. Tam, gdzie np. są przepusty i cały czas sprawdzają sytuację. Przejście dla pieszych przy ulicy Konopnickiej, zamknęliśmy ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Tam raczej prosiłbym, żeby się nie udawać - dodaje.

Do podtopień doszło także w okolicach Oświęcimia. W powiecie oświęcimskim są to lokalne podtopienia - piwnicy, przepusty. Nie odnotowaliśmy poważnych sytuacji - powiedział w rozmowie z RMF FM starszy kapitan Jerzy Kok z małopolskiej straży pożarnej.

Kraków: Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło magazyn przeciwpowodziowy, patrole Straży Miejskiej

Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło magazyn przeciwpowodziowy na wypadek konieczności pomocy mieszkańcom. Znajdują się w nim m.in. piasek, worki i pompy. Straż miejska cały czas patroluje zagrożone podtopieniami tereny Krakowa.

Synoptycy ostrzegają przed możliwymi lokalnymi podtopieniami dróg i budynków. Apelują również o zachowanie rozwagi na drodze. Warunki jazdy będą złe z powodu ograniczonej widzialności i ryzyka utraty przyczepności.

W ciągu dnia termometry pokażą 12 stopni Celsjusza. Wieczorem i w noc temperatura wyniesie 8 st. C. Poprawa pogody spodziewana jest w niedzielę: będzie cieplej - do 16 st. C, jest również szansa, że przestanie padać i zza chmur wyjrzy słońce.

Jak podał urząd wojewódzki miasta Krakowa, alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone w mieście Oświęcimiu i gminie Brzeszcze.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w ok. 20 gminach Małopolski. Niebezpiecznie rośnie poziom Skawy, Raby, Dunajca, Ropy. 

(ph)