Reklama

 • Egzamin szóstoklasistów czekają zmiany - za 5 lat

  Czwartek, 8 kwietnia 2010 (07:12)

  380 tysięcy szóstoklasistów napisze dziś swój pierwszy sprawdzian w życiu. Przez godzinę będą zdawać egzamin, który ma pokazać, jak dobrze potrafią czytać, pisać, liczyć i wykorzystywać wiedzę w praktyce. Sprawdzian jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Od 2015 roku w egzaminach dla szóstoklasistów szykują się zmiany.

  Zdjęcie

     
  /Archiwum RMF FM
  Sprawdzian rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 60 minut. Dla uczniów z dysleksją czas trwania sprawdzianu może być przedłużony o 30 minut. Wszyscy uczniowie w Polsce będą pisać taki sam test. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wynik sprawdzianu uczniowie poznają pod koniec maja.

  Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

  Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.

  W związku ze sprawdzianem dziś nie ma lekcji w szkołach podstawowych

  MEN szykuje zmiany w egzaminach

  Za 5 lat egzamin kompetencyjny ma wyglądać zupełnie inaczej. Zamiast jednego egzaminu z wiedzy ogólnej mają być aż trzy: z polskiego, matematyki i angielskiego. Sesja będzie trwać nie jeden, a dwa dni.

  Pierwszego - zamiast ogólnego sprawdzianu będą testy z polskiego i z matematyki. Drugiego - egzamin z języka. Ma się on składać z dwóch części - czytania i słuchania. Szóstoklasiści nie będą musieli pisać wypracowań po angielsku czy niemiecku. Odpadną im też pytania z historii i przyrody.Za to te z polskiego i matematyki będą trudniejsze.

  Nie będzie już tej mglistej formułki, że się mierzy jak dobrze uczeń łączy teorię z praktyką. Będą osobne oceny z polskiego i matematyki - mówi szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski. W kolejnych latach mają się też zmienić egzaminy gimnazjalne i maturalne.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

  RMF FM

Skomentuj artykuł: Egzamin szóstoklasistów czekają zmiany - za 5 lat

Wasze komentarze (7)

Dodaj komentarz
tata

~tata -

gdzie formularze

a co was to

~a co was to -

gdzie te formularze??

Tomek

~Tomek -

Gdzie można znaleźć formularze dzisiejszego egzaminu

olga

~olga -

macie Państwo rację sama mam 2 dzieci w wieku 5 i 2 i juz mi się włosy jeżą na myśl co je czeka..gzdie się podziały temiłe podstawówki o których można powiedzieć że były to najpiękniejsze lata ...a teraz...to jest szok co rząd wyprawia..dajcie tym dzieciom spokojnie się uczyć a nie stresować je tylko egzaminami

Dosia :|

~Dosia :| -

Ręce opadają jak się słyszy o kolejnych zmianach .....Dajcie ludzie żyć normalnie ....... po jaka cholerę!!!!! egzaminy z trzech przedmiotów ZA 10 LAT BĘDĄ EGZAMINY PEWNO DO PRZEDSZKOLI ................... Jestem chyba zacofana .... ale Ministerstwo narobiło bałaganu zaczynając od NAJWIĘKSZEJ GŁUPOTY -GIMNAZJA , PÓŹNIEJ MUNDURKI po co było takie "halo " przy ich wprowadzaniu a później cisza.....już nie sa tak konieczne ,O KSIĄŻKACH JUŻ NIE WSPOMNĘ .A jeszcze sześciolatki !!! do szkoły . Boże pomóż !!!

ttttttttttttttttt

~ttttttttttttttttt -

Popieram ten komentarz. W Polsce robi się coraz gorzej. Niedługo to ten egzamin będzie wyglądał jak matura. Co za nie mądre osoby siedzą w tym rządzie!!!!!!!!!!! Szkoda słów!

Sorook

~Sorook -

tylko tyle: totalna glupota! bezsens! - brak słów.. ręce już opadają!