Reklama

 • Dłuższe urlopy rodzicielskie już od września 2013 roku

  Czwartek, 8 listopada 2012 (16:22)
  Aktualizacja: Czwartek, 8 listopada 2012 (18:03)

  Potwierdziły się informacje naszej reporterki – rząd przyjął przepisy, które pozwolą na wydłużenie urlopu rodzicielskiego do roku. Jego pierwsza połowa będzie płatna w 100, a druga w 60 procentach. „Możliwość wydłużenia urlopu wejdzie w życie 1 września 2013 r.” – poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Zdjęcie

  Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz /PAP
  Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz
  /PAP
  Przyjęliśmy propozycje, które składają się na najbardziej rozbudowany w polskiej historii program opieki nad rodziną - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu poświęconym polityce rodzinnej. Wprowadzamy przepisy europejskie, zgodnie z którymi jeden miesiąc urlopu wychowawczego będzie obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica - dodał.

  Premier poinformował, że rząd zaakceptował także propozycję wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku. W piątek zostanie on skierowany do konsultacji. Przepisy dające rodzicom możliwość spędzenia na urlopie 52 tygodni mają wejść w życie już 1 września 2013 roku.

  Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że od 20 tygodnia urlopu będzie można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą na pół etatu. Podkreślił, że wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku.

  "Wchodzimy do europejskiej czołówki"

  Tusk ocenił, że wydłużenie urlopów macierzyńskich to krok rewolucyjny "stawiający nas w absolutnej czołówce europejskiej, jeśli chodzi o opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, sprawowaną przez rodziców". Podkreślił też, że powoli będzie się odchodzić od mówienia o urlopach macierzyńskich. Zamiast nich pojawiać będzie się określenie: urlop rodzicielski. Poza pierwszymi 14 tygodniami, będziemy chcieli skłaniać oboje rodziców do dzielenia się odpowiedzialnością - podkreślił premier. Na razie bez żadnych rozstrzygnięć przymusowych - dodał.

  Jakie wynagrodzenie podczas urlopu?

  Premier ogłosił w czwartek, że pierwsze pół roku na urlopie rodzicielskim płatne w 100, a drugie półrocze już tylko w 60 procentach. Co więcej, jeśli rodzice chcą wykorzystać cały rok, to muszą to zgłosić najpóźniej na 14 dni przed porodem. Inaczej będą traktowani tak, jakby chcieli wykorzystać tylko pół roku pełnopłatnego urlopu. To nie oznacza jednak, że od takich deklaracji nie ma odwrotu - jeśli ktoś zechce zmienić zdanie, to budżet uzupełni mu straty w wynagrodzeniu.

  Nowe przepisy zapisane w Kodeksie pracy mają wejść w życie w drugiej połowie przyszłego roku. Obecnie urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Składa się na niego 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie dodatkowego. Od 2014 r. urlop dodatkowy wydłuży się jednak do sześciu tygodni.

  Premier: Te rozwiązania są dość hojne

  To są inwestycje przygotowane dość hojnie jak na nasze możliwości - ocenił premier, mówiąc o kosztach przyjętego przez rząd pakietu projektów i nowelizacji ustaw prorodzinnych. Podkreślił, że szczegóły tych propozycji były konsultowane z ministrem finansów. Minister Rostowski, jak każdy minister finansów, bardzo pilnuje sakiewki; i dobrze - dodał. Umówiliśmy się jako rząd, że dosyć pustej gadaniny o tym, że mamy problemy demograficzne, o tym, że rodzina, gdy decyduje się na posiadanie dziecka, wpada w tarapaty - stwierdził Tusk. Chcieliśmy przerwać to masywnym działaniem, bo wydawanie pieniędzy przez ciurkanie i udawanie, że coś się robi, to nie przynosi oczekiwanego efektu społecznego, a też kosztuje - podkreślił.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

  RMF FM/PAP

Skomentuj artykuł: Dłuższe urlopy rodzicielskie już od września 2013 roku

Wasze komentarze (21)

Dodaj komentarz
arti fiat

~arti fiat -

tusk to kawał gnoja rozwalił fiata sam go kiedys rozwale jak będzie trzeba obiecuje i nic to jest paranoja co ten patafian robi w rządzie tylko rujnuje nasze życie wstyd za całą polskę

Monika

~Monika -

Nie spotkałam się jeszcze z rozwiązaniem z którego każdy był by zadowolony. Pracujemy z mężem oboje, choć żadne nie ma gwarancji zatrudnienia. Chcemy mieć dziecko, ale przeraża mnie myśl co z nim zrobię po półrocznym macierzyńskim. Na żadną z babć nie mogę liczyć, bo obie pracują i przez najbliższe 10 lat się to nie zmieni, i nie mam żadnej zaufanej osoby z którą bym malucha mogła zostawić. 60% to i tak lepsze niż nic gdybym na wychowawcze poszła, a tak to dodatkowe pól roku jestem w domu z dzieckiem. Inaczej musiałam bym iść do pracy, zarobię, 100% ale z tego z 80-90% zapłacę niańce, że z moim dzieckiem zostanie. Moim zdaniem każde pomysł , żeby przedłużyć pobyt w domu z dzieckiem jest dobry i godny pochwały. Ważne że próbują coś zmanić nawet małymi krokami, a nie zasłaniają się kryzysem.

sabahtani

~sabahtani -

Dlaczego Wam Ciagle mało.... był 6-cio miesięczny macierzyński - źle.... chcą zrobić roczny - źle.... nikt nie każde wam rodzic dzieci itp.... Każda para która się decyduję na poczęcie dziecka powinna liczyć sie z wydatkami i zastanowic sie czy ja stać na dziecko czy nie stac. ja uważam ze roczy macierzyński (6-mies 100% lub 12 mies 80%) wystarczy. i dodam ze zarabiam 1500 na reke... wiec niech nikt sobie nie myśli ze jestem w superowej sytuacji! Patrze na to ze przez rok czasu moge pozostac z dzieckiem i mam 80% płacone.... to i tak dużo.

robus

robus -

CYTUJE "Ta możliwość przejścia po 14 tygodniu i wzięcia urlopu za mamę, zamienienia się już istnieje dzisiaj. Tę możliwość przedłużamy po prostu do końca i warto się też zamieniać tym urlopem tak, że może część wziąć matka, później ojciec, później wrócić znowu matka." Czy ONI wiedza o czym mówią ? Przecież rozregulują nie jedną firmę fajny pomysł miesiąc jedno miesiąc drugie a może po 2 tygodnie?? POpierdzielona partia i POmysły. Żeby nie było to jestem ogólnie za ale bez takich wodotrysków.

darekmajor

~darekmajor -

Moim skromnym zdaniem to co robi rząd do niczego nie prowadzi,żadne nowinki nic nie zmienią na lepsze chyba że będziemy w europejskiej czołówce pod względem zarobków,a Tusk łaskawca udaje że robi dużo dla społeczeństwa,jak dla mnie to sprawa jest prosta zaciskamy pasa wszyscy włącznie z politykami im obciąć pensje o połowe i zabrać przywileje a jak kraj wyjdzie na prostą to można wprowadzać różne przywileje.Dla mnie Tusk i wszyscy politycy to kłamcy,to co robią to jest to pod publike aby zgarnąć jakieś punkty.A ten cały macierzyński to chłam,jedno wielkie polityczne oszustwo.

ala

~ala -

zarabiam miminum ! wszędzię trąbią o zwolnieniach. Co mi po rocznym zasiłku? Pomsył uważam za genialny - więcej czasu z bobasem w tym waznym pierwszym roku - ale nie przekona mnie do posiadania dzieci w liczbie większej niż jedno. Po prostu tak czy owak mnie na nie NIE STAĆ :( Co to jest 1100zł netto miesięcznie - nawet z mężem kredytu nie dostaniemy na własne małe mieszkanko. A dziecko to nie zabawka - wymaga nakładu finansowego. Dodatkowych kursów - chodźby ang bo w szkołach to porażka ;] wakacji ! a nie całego zycia spędzonego pod blokiem etc, a rodzice? też mają prawo chyba "żyć" a nie być "niewolnikiem niskiego wynagordzenia i niestabilności pracy"

ARTUR

~ARTUR -

Czy za to że napisałem prawdę o urzędnikach i że 90 % społeczeństwa nie wykorzysta tych przywilejów z powodu niskich zarobków lub braku odpowiednio wysokich mój komentarz został usunięty ? Nie obawiam się " smutnych panów " o 6 .00 , ale oni się mogą obawiać .

ol

~ol -

" a drugie półrocze już tylko w 60 procentach" chyba jest błąd - ma być 80% wynagrodzenia

jj

~jj -

Nie mogę zrozumieć dlaczego nowe przepisy maja wejsc w zycie od 1 września? Matka która urodzi dziecko pod koniec stycznia nie będzie mogła skorzystać z dodatkowego urlopu , ta która w marcu już tak, Czym różni się jedna od drugiej? wszystkie przepisy dot. np becikowego czy ulg podatkowych wchodzą od pocz. 2013, to też powinno funkcjonować od pocz. roku

statystyczny polak

~statystyczny polak -

Donaldu Tusku powiedz Polakom i Polkom, że są w czołówce europejskiej w ilości umów o pracę na czas określony i tzw "umów śmieciowych".