Zamieszanie wokół testu z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym. Wątpliwości wzbudziło pytanie numer 6. W pytaniu należało wskazać fałszywą informację spośród czterech podanych, przy czym - jak się okazuje - fałszywe są dwie informacje. Centralna Komisja Egzaminacyjna przyznaje, że poprawne są dwie odpowiedzi. To dobra wiadomość dla gimnazjalistów, bo CKE zapowiada, że uznane będą trzy warianty odpowiedzi.

Polecenie w spornym zadaniu numer 6 brzmiało następująco:

W tabeli zamieszczono informacje dotyczące Zemsty. Rozstrzygnij, która z nich jest fałszywa. Zaznacz F we właściwym miejscu.

Dalej wymienione są cztery informacje:

1. Autor nadał głównym postaciom komedii nazwiska uwydatniające ich charakterystyczne cechy.

2. Cześnik i Rejent mają swoje ulubione powiedzonka i często wplatają je w tok wypowiedzi.

3. Słowami: "tych dwóch ludzi - ogień, woda" Papkin charakteryzuje Cześnika i Rejenta.

4. Utwór kończy się sceną pojedynku Cześnika z Rejentem.

Forma polecenia w zadaniu numer 6 mogłaby wskazywać, że spośród tych czterech informacji fałszywa jest tylko jedna. Tymczasem fałszywe są aż dwie opcje: trzecia i czwarta.

W specjalnym komunikacie, opublikowanym w środę rano na stronie internetowej, przyznała to Centralna Komisja Egzaminacyjna. Nie wspomina jednak o błędzie. Stwierdza jedynie, że udziela informacji "w związku z pytaniami":

W związku z pytaniami CKE informuje:

W Zadaniu 6. dwie spośród czterech informacji dotyczących Zemsty Aleksandra Fredry są fałszywe (oznaczone są one w tabeli numerami 3. oraz 4.).

Zdający otrzyma punkt za to zadanie jeżeli zaznaczy F:

- tylko przy informacji trzeciej ALBO

- tylko przy informacji czwartej ALBO

- przy obu tych informacjach.

Według CKE, pytanie zostało dobrze sformułowane i jest normalne, że pytania w formule prawda/fałsz dają możliwość wskazania więcej niż jednej odpowiedzi. Kłopotem mogło być natomiast nieprzygotowanie uczniów do wskazywania więcej niż jednej odpowiedzi, bo zadanie jest faktycznie zaskakującym wyjątkiem. Reszta testu skonstruowana była na zasadzie pytań zamkniętych.

Ta sytuacja wyznaczy pewien kierunek naszego postępowania w kolejnej sesji, tak abyśmy rzeczywiście sprawdzali umiejętności ucznia, ale nie tworzyli niepotrzebnego dysonansu - mówi rzeczniczka CKE Mariola Konopka.

To oznacza, że poprawnie zaznaczone odpowiedzi w teście będą wyglądać tak:

Z myślą o Was o rozwiązanie arkuszy egzaminacyjnych z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego poprosiliśmy we wtorek nauczycieli z wrocławskiego gimnazjum numer 34 - Zbigniewa Matuszaka i Teresę Miszczyk. Zobacz czyste arkusze i testy z rozwiązaniami naniesionymi przez naszych ekspertów:

Uwaga: odpowiedzi zaczynają się na drugiej stronie dokumentu

Uwaga: odpowiedzi zaczynają się na drugiej stronie dokumentu