Już po raz szósty 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasach peerelu właśnie w tym dniu zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Zawieszenie flagi wydaje się łatwe. Jednak urzędnikom, samorządowcom, organizatorom imprez sportowych i - o zgrozo - dyplomatom zdarzają się gafy. Nie sposób zliczyć wszystkich flagowych wpadek. Te najważniejsze przypomina reporter RMF FM Marek Smółka. Posłuchaj:

Kłopot z poprawnym wywieszeniem polskiej flagi mieliby - jak się okazuje - również politycy. Reporterka RMF FM Agnieszka Burzyńska zapytała ich, który kolor - biały czy czerwony - powinien znajdować się przy drzewcu, gdy flagę wieszamy pionowo. Wśród przepytywanych znaleźli się Elżbieta Jakubiak, Paweł Kowal, Paweł Poncyliusz, Waldy Dzikowski i Sebastian Karpiniuk. Posłuchaj:

Tegoroczne obchody Dnia Flagi RP rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Udział w obchodach odwołał z powodów rodzinnych prezydent Lech Kaczyński. Dopisali natomiast turyści. Posłuchaj relacji Mateusza Wróbla:

O dzisiejszym święcie przypomniało w tym roku dziesięciu milionom użytkowników telefonów komórkowych Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Obywatele dostali SMS-a… W ten sposób chcieliśmy zachęcić rodaków do wywieszania biało-czerwonej flagi - mówił na warszawskim Placu Zamkowym szef BBN Aleksander Szczygło:

Dla wielu starszych Polaków wywieszenie sztandaru ma niezwykłe znaczenie. Jednak mało kto przeżywa to tak, jak żołnierz Dywizji Kościuszkowskiej, który w 1945 r. zatknął biało-czerwoną flagę na pruskiej Kolumnie Zwycięstwa w Parku Tiergarten w Berlinie. Reporterowi RMF FM udało się namówic Antoniego Jabłońskiego, by opowiedział o tamtym dniu. Posłuchaj:

Każda flaga prędzej czy później wyblaknie, niektóre się podrą lub poplamią. Jak zniszczyć flagę tak, by nie zostać posądzonym o znieważenie symbolu narodowego? Sprawdzała reporterka RMF FM Barbara Zielińska:

Warto zaznaczyć, że Polakom podoba się nasza flaga narodowa. Tak w

odpowiedziało ponad 70 proc. badanych. 40 proc. respondentów w tych dniach wywiesza za oknem biało-czerwoną flagę.

W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 r. Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy. Dzień Flagi RP został ustanowiony w 2004 r.