Reklama

 • Afera w śląskim NFZ. 7 mln zł na nieistniejący oddział

  Wtorek, 20 listopada 2012 (06:42)

  Zygmunt Klosa, były już dyrektor śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, przyznał 7 mln zł na oddział onkologiczny państwowej kliniki, który - według NFZ - de facto nie istniał. Nieprawidłowości w kontraktach dla śląskich szpitali od trzech miesięcy bada CBA i prokuratura. "Rz" poznała dokumenty dotyczące jednego z nich.

  Wynika z nich, że niezgodnie z prawem siedmiomilionowy kontrakt na trzy lata (ponad 2,3 mln zł na rok) dostał de facto nieistniejący oddział onkologiczny Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. Zygmunt Klosa, ówczesny dyrektor śląskiego NFZ, wiedział o tym, a mimo to osobiście zdecydował, by przyznać pieniądze wirtualnemu oddziałowi.

  Mimo że po grudniowej kontroli w szpitalu stwierdzono, że oddział nie ma deklarowanego sprzętu, a poza tym trwa tam remont, klinika nie wypadła z konkursu. W jej sprawie interweniował bowiem osobiście dyrektor Klosa. Na dokumencie z kontroli wpisał zdanie: "oferta nie kwalifikuje się do odrzucenia".

  W lipcu po kontroli centrali NFZ w śląskim oddziale podał się do dymisji. Klosa jest członkiem Platformy Obywatelskiej, był radnym wojewódzkim PO i dwa lata temu startował do Sejmu. Dyrektorem NFZ w Katowicach był od 2008 roku. Dziś pracuje w renomowanym szpitalu urazowym w Piekarach Śląskich jako dyrektor ds. medycznych. W rozmowie z "Rz" przyznał, że dokonał wpisu o nieodrzuceniu oferty oddziału w budowie. Ale nie chce wyjaśnić powodów.

  "Rzeczpospolita"

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Afera w śląskim NFZ. 7 mln zł na nieistniejący oddział

Wasze komentarze (8)

Dodaj komentarz
k.

~k. -

Ktoś się dziwi wiadomości o dzisiejszym zamachowcu ? Przecież tego już nawet nie można nazwać państwem...

Baba

~Baba -

I znowu ciepła posadka, kolesie nie dadzą zginąc

Baba

~Baba -

Tajemnicą poliszynela jest, że był to "ukłon" dla potomstwa innych "dobrze ustawionych"

alibaba

~alibaba -

pewnie nie miał na nową furę;)

POLAK

~POLAK -

Rozgrabią ten kraj....a tu człowiek pracuje za 1 600zł spłaca kredyt i utrzymuje rodzine....to troche boli uczciwego człowieka.

her

~her -

Układy, układzki wszędzie.

asd

~asd -

To Polska właśnie :)

Dąbrowiak

~Dąbrowiak -

O układzie gdańskim trochę się szumu podniosło przy okazji afery z Amber Gold ale powiadam wam układ śląski to jest dopiero hydra i głów jej ciągle przyrasta. Moje biedne miasto niestety musi się kisić w tym najgorszym z najgorszych województw bo hanys Buzek tak sobie wymyślił.