Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpi tym samym sprawującego tę funkcję od 10 lat arcybiskupa Józefa Michalika.

Informację o wyborze arcybiskupa ogłosił rzecznik episkopatu ks. Kloch na Twitterze.

Jestem pełen drżenia w obliczu odpowiedzialności, która przenosi się na mnie z poziomu diecezjalnego na poziom ogólnopolski. Sytuacja Kościoła katolickiego w Polsce jest dziś bardzo delikatna, ale nie tracę odwagi - powiedział arcybiskup na konferencji prasowej. Podziękował też za ostatnie 10 lat swemu poprzednikowi - abp. Józefowi Michalikowi.

Jako swe priorytety na nowej funkcji wymienił: młodzież, rodzinę i powołania, a także zadania, jakie papież Franciszek wskazał polskim biskupom w orędziu w czasie wizyty polskich biskupów w Watykanie, gdy mowa była m.in. o przeciwdziałaniu sekularyzacji w Polsce. W opinii nowego przewodniczącego papież ma "dość dobrą wiedzę" o sytuacji Kościoła w Polsce.

Zwyciężył w drugiej turze


65-letni Gądecki przez ostatnie 10 lat był wiceprzewodniczącym KEP. Zwyciężył w drugiej turze głosowania. Zgodnie ze statutem musiał uzyskać poparcie ponad połowy biskupów uprawnionych do głosowania.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, około południa w pierwszej turze najwięcej głosów otrzymali metropolici: kard. Kazimierz Nycz z Warszawy i abp Gądecki, potem byli abp Marek Jędraszewski z Łodzi i abp Wacław Depo z Częstochowy. Pojedyncze głosy padły także na abp Józefa Kupnego z Wrocławia i abp Sławoja Leszka Głódzia z Gdańska.

Przewodniczący KEP - zgodnie ze statutem - zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, Radę Biskupów Diecezjalnych oraz przewodniczy obradom podczas tychże zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP. Kieruje całą Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych oraz Rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej, za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej. 

(abs)