Ukraińska armia w pełnej gotowości bojowej, przestrzeń powietrzna zamknięta dla maszyn innych niż cywilne. Rosjanie zajmują i rozbrajają kolejne bazy ukraińskiego wojska. Wicepremier Krymu twierdzi, że wszystkie siły zbrojne Ukrainy są zablokowane, a znaczna część przechodzi na stronę władz Autonomii. Wydarzenia związane z Ukrainą śledzimy na bieżąco - zobaczcie zapis pierwszej części naszej niedzielnej relacji minuta po minucie.

15:00 Jak relacjonuje nasz specjalny wysłannik do Kijowa Krzysztof Berenda, na Majdanie widać morze flag: ukraińskich, ale też polskich, niemieckich czy francuskich. To pokazuje, że oprócz oczywistej niepewności, Ukraińcy mają sporo nadziei i liczą no to, że Zachód obroni ich przed Rosjanami. Były prezydent Gruzji Grigorij Saakaszwili mówił na Majdanie, że Ukrainą nie można pomiatać. Przekonywał, że Zachód powinien ruszyć jej z pomocą. Ukraińcy na razie w to wierzą i patrzą m.in. na Polskę.

14:58 W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie Francja i Wielka Brytania zawiesiły przygotowania do czerwcowego szczytu G8 w Soczi. Wcześniej taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone i Kanada.

14:49 Ukraiński (po lewej) i rosyjski (po prawej) okręty wojenne zakotwiczone naprzeciw siebie w porcie w Sewastopolu:

14:41 Około 1000 krymskich Tatarów oddziela batalion ukraińskiej piechoty morskiej w Kerczu od otaczających tę jednostkę oddziałów rosyjskich. Tatarzy podkreślają, że chcą w ten sposób wesprzeć ukraińskich żołnierzy - podała agencja Interfax-Ukraina.

Informację potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony. Z relacji resortu wynika, że żywy łańcuch Tatarów próbuje nie dopuścić do konfrontacji. Tatarzy próbują zapobiec prowokacjom i nielegalnym działaniom ze strony rosyjskich żołnierzy - informuje ministerstwo w wydanym oświadczeniu.

14:24 Zobaczcie film, na którym widać, jak OMON zatrzymuje uczestników antywojennej demonstracji w Moskwie:

14:10 NATO nie planuje żadnej interwencji wojskowej, by pomóc Ukrainie, bo nie jest ona członkiem Paktu - donosi z Brukseli korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Żołnierze NATO nie będą umierać, żeby Krym pozostał na Ukrainie - brutalnie powiedział naszej dziennikarce jeden z dyplomatów.

Wszystko wskazuje więc na to, że spotkanie Rady Północnoatlantyckiej skończy się na słowach. Będzie wspólna deklaracja, a nawet mocne słowa pod adresem Moskwy - jak te, które już wypowiedział szef NATO, że Rosja zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie. Sojusz będzie prężył muskuły, by Rosja nie posunęła się dalej. Natomiast ewentualne plany wojskowe obejmą tylko zapewnienie bezpieczeństwa państwom członkowskim, a więc np. Polsce i krajom bałtyckim.

14:06 W polskich miastach organizowane są demonstracje przeciwko wprowadzeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę. Mamy dla Was galerie zdjęć z Krakowa i Warszawy:

13:58 Ukraińscy żołnierze stawiają opór Rosjanom.

Na zdjęciu, zamieszczonym na Twitterze przez brytyjskiego dziennikarza Jamesa Matesa, widać, jak stoją za bramą jednej z baz otoczonych przez Rosjan, wyzywająco patrząc im w oczy. Na filmie poniżej - rzut oka na sytuację w innej bazie, którą Rosjanie rozbroili, ale nie zdołali wywieźć tego sprzętu na zewnątrz - Ukraińcy postawili bowiem w bramie transporter i oświadczyli, że go stamtąd nie ruszą.

13:49 Rosyjscy żołnierze opanowali dywizjon rakietowy sił powietrznych Ukrainy w Sewastopolu - poinformowało agencję Interfax-Ukraina źródło w ukraińskich siłach zbrojnych.

Według niego, rosyjscy żołnierze przyjechali ciężarówką Kamaz bez rejestracji i oświadczyli, że otrzymali rozkaz ochraniania ukraińskiej jednostki wojskowej, ale potem ją okrążyli i grożąc użyciem broni wdarli się na jej terytorium.

Obecnie sprzęt wojskowy i broń w jednostce są pod kontrolą Rosja. Żołnierze ukraińscy zostali rozbrojeni.

13:47 OMON, siły specjalne rosyjskiej policji, zatrzymały w różnych miejscach Moskwy ponad 260 osób, które protestowały przeciwko wysłaniu rosyjskich wojsk na Ukrainę. W Petersburgu policja zatrzymała co najmniej 20 protestujących. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

13:35 Czeka nas festiwal świętego oburzenia, groźnych słów i wyrazów solidarności z Ukrainą. Zachód najprawdopodobniej nie podejmie jednak żadnych rzeczywistych działań w sprawie wtargnięcia Rosjan na ukraiński Krym. Dla Polski to jednak moment przełomowy. W ciągu najbliższych kilku dni zawalczymy nie tylko o Ukrainę, ale także o swoje bezpieczeństwo i wzmocnienie naszej pozycji. Nie jesteśmy tutaj bez szans - pisze z Kijowa specjalny wysłannik RMF FM Krzysztof Berenda. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

13:13 Działania Rosji na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu Europy. Moskwa musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby - ogłosił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

13:00 W Brukseli powinno rozpoczynać się właśnie posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, zwołane na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO.

Prowadzi konsultacje w sprawach związanych z bezpieczeństwem państw należących do Sojuszu i wyznacza dyrektywy dla władz wojskowych oraz obrony cywilnej. Ustala też charakter działań militarnych państw członkowskich NATO.

W Radzie reprezentowane są wszystkie państwa członkowskie Sojuszu. Decyzje podejmuje się na zasadzie jednomyślności, wszystkie głosy są sobie równe.


12:32
Premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk powiedział, że Rosja nie miała i nie ma usprawiedliwienia dla ewentualnej agresji na Ukrainę. Zapewnił jednocześnie, że Autonomiczna Republika Krymu pozostanie częścią Ukrainy. W ciągu ostatnich dni przeprowadzono szereg prowokacji, które mają doprowadzić do zalegalizowania wojskowej obecności Rosji na Krymie - powiedział Jaceniuk.

12:28 Mieszkanka Charkowa: Ludzie boją się, że za chwilę na nasze ulice wjadą rosyjskie wozy opancerzone. (...) Za noszenie żółto-niebieskich wstążek Euromajdanu można oberwać. Wczoraj bałam się o swojego męża, który był w śródmieściu. Prawdę mówiąc, radziłam mu, żeby zdjął tę wstążkę i nie pokazywał, że popiera Euromajdan.

Przeczytajcie rozmowę Magdaleny Wojtoń z mieszkającą w Charkowie Lucyną Chworost.

12:26 Przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu Wołodymyr Konstantynow: W referendum będziemy głosować ws. przyznania Krymowi statusu państwa - cytuje na Twitterze Euromaidan:

12:25 Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do strony rosyjskiej, aby natychmiast wycofała żołnierzy Floty Czarnomorskiej w miejsce ich dyslokacji. Jakiekolwiek przemieszczanie żołnierzy, sprzętu i uzbrojenia powinno się odbywać wyłącznie po uzgodnieniu z odpowiednimi organami Ukrainy - oświadczyła Rada.

12:21 Ukraińska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla maszyn innych niż cywilne - podał p.o. prezydenta Ukrainy Aleksandr Turczynow.

12:08 W Kancelarii Premiera Donalda Tuska rozpoczyna się właśnie nadzwyczajne spotkanie w sprawie Ukrainy. Premier ma zabrać głos po godz. 14. W jego kancelarii spotkali się liderzy wszystkich partii politycznych. Jest też Jarosław Kaczyński, do tej pory unikający takich spotkań. Prezes PiS weźmie także udział w jutrzejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

12:06 W Charkowie jest strach. Ludzie boją się, że jutro na nasze ulice wjadą rosyjskie wozy opancerzone. Za noszenie żółto-niebieskich wstążek Euromajdanu można oberwać - opowiada dziennikarce RMF FM Magdalenie Wojtoń mieszkanka Charkowa Lucyna Chworost. O wczorajszym prorosyjskim wiecu, który zgromadził tysiące ludzi, mówi, że było na nim "wielu charkowian, ale widziano też autobusy na rosyjskich numerach". [PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD]

11:59 Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do państw-gwarantów jej bezpieczeństwa i organizacji międzynarodowych o pomoc w ochronie obiektów jądrowych w kraju, a także o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów.

W 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja podpisały Memorandum Budapeszteńskie, w którym wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. Memorandum zostało podpisane w odpowiedzi na przekazanie przez Ukrainę strategicznej broni nuklearnej.

11:47 Rada Najwyższa Ukrainy wezwała Władimira Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

11:40 Na modlitwie za losy kraju zebrali się dziś Ukraińcy mieszkający w Lublinie. Jak mówili reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi, trudno w tej chwili przewidzieć jakikolwiek scenariusz.

Nie myślałam, że dożyję, że będę uczestniczyć w takiej rewolucji, a potem w wojnie, ale mam nadzieję, że się nie zacznie - mówiła jedna z Ukrainek. Dzisiaj ogłoszono o 8 rano czasu kijowskiego pełną mobilizację i nie wiem, co to znaczy, ale trudno teraz, w tej chwili coś powiedzieć, bo po prostu sytuacja jest tak nieprzewidywalna, że wychodzisz z domu - pokój, a wracasz za jakieś parę godzin i słyszysz, że tutaj Putinowi coś strzeliło do głowy - dodał inny z rozmówców naszego dziennikarza.

11:30 675 tysięcy Ukraińców uciekło do Rosji w styczniu i lutym - twierdzi rosyjska służba ochrony pogranicza, cytowana przez Itar-Tass. Według niej, nie da się wykluczyć, że dojdzie do katastrofy humanitarnej.

11:26 "NIE dla wojny! Ręce precz od Ukrainy!" na Placu Maneżowym w Moskwie:

11:25 Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy - Hendrikiem Ilvesem, Dalią Grybauskaite i Andrisem Berzinsem. Głowy państw omówiły rozwój sytuacji na Ukrainie. Potępiły agresywne działania Rosji.

Jak poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski, prezydenci zgodzili się również co do konieczności zwołania posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w oparciu o art. 4  Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten przewiduje sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia.

11:21 Euromaidan za svoboda.org na Twitterze: W pobliżu budynku ministerstwa obrony w Moskwie zatrzymano co najmniej 10 uczestników wiecu przeciwko wprowadzeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę:

11:13 Wicepremier Krymu Rustan Temigralijew twierdzi, że wszystkie siły zbrojne Ukrainy są zablokowane, część z nich została rozbrojona, znaczna część przechodzi na stronę władz Autonomii.

Według jego słów, pod dowództwo krymskiego rządu przeszły oddziały ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

11:07 Ukraińskie wojska na Krymie przechodzą na stronę krymskich władz - donosi na Twitterze interfax.ru:

10:50 O poleceniu wydanym szefowi sztabu generalnego i dowódcom innych formacji wojskowych poinformował szer Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij.

W Kijowie nadal trwa za zamkniętymi drzwiami nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy na temat sytuacji na Krymie.

10:40 Zakończyły się obrady Rady Najwyższej Ukrainy. Zaczęła się mobilizacja rezerwistów - poinformował po spotkaniu szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dowództwu armii polecono doprowadzenie do pełnej gotowości bojowej żołnierzy. 

10:00 Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu odbył telekonferencję ws. Ukrainy z szefami dyplomacji dziewięciu krajów. W trakcie rozmowy podkreślił m.in. znaczenie Krymu i stabilności Ukrainy dla Turcji.

Davutoglu rozmawiał między innymi z szefami dyplomacji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Podkreślił, że Krym i zamieszkujący półwysep Tatarzy są bardzo ważni dla władz w Ankarze, tak samo jak integralność terytorialna i jedność polityczna Ukrainy.

Poinformował jednocześnie, że w trakcie wczorajszej wizyty na Ukrainie przeprowadził serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz w Kijowie. Podczas nich zapewnił tamtejszy rząd, że Turcja podejmie wysiłki w celu utrzymania obecnego kształtu i granic Ukrainy.

Davutoglu zaznaczył, że w Kijowie spotkał się także z Mustafą Dżemilewem, jednym z przywódców Tatarów krymskich, deputowanym do parlamentu Ukrainy.

09:37 Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, które rozpoczęło się o godz. 9 polskiego czasu, będzie się odbywać przy drzwiach zamkniętych - poinformował deputowany partii UDAR Waleryj Karpuncow. Jak dodał, podjęto taką decyzję, gdyż na posiedzeniu będą rozpatrywane sprawy stanowiące "tajemnicę państwową".

Rada Najwyższa ma debatować na temat sytuacji na Krymie.

09:16 Wielu uzna jakikolwiek poziom zaangażowania NATO za prowokacyjny i potencjalnie zapalny. Niestety stawka jest wysoka - Rosjanie posuwają się. Siedzenie bezczynnie, bez przynajmniej rozpatrzenia opcji, byłoby błędem, który zostałby mile przyjęty przez Putina - napisał na łamach "Foreign Policy" emerytowany admirał James Stavridis, były Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Europy. [PRZECZYTAJ KOMENTARZ]
Podkreślił, że należy mieć nadzieję, że dyplomatyczne wysiłki na forum ONZ, UE czy innych organizacji międzynarodowych doprowadzą do zapewnienia pełnej integralności Ukrainy, ale równocześnie zastrzegł: Jednakże nadzieja nie jest strategią.

09:11 Stacjonujący na Krymie batalion ukraińskiej piechoty morskiej został otoczony przez uzbrojonych mężczyzn i Kozaków, którzy domagają się od żołnierzy złożenia broni. W przeciwnym razie grożą atakiem - poinformował Interfax-Ukraina. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

08:47 Czy Władimir Putin - po wczorajszej zgodzie Rady Federacji - zdecyduje się na zbrojną interwencję na Ukrainie? Zdania wśród rosyjskich ekspertów są podzielone. Pojawiają się opinie, że rosyjski prezydent chce, by władze na Ukrainie przejęła Julia Tymoszenko i nie bez powodu była ukraińska premier przyjeżdża jutro do Moskwy. Takiego zdania jest opozycyjny politolog Stanisław Biełkowski. Z kolei Konstantin Kałaczow przekonuje, że to wojna nerwów, ale jeżeli rosyjskie wojska wkroczą, to międzynarodowa izolacja Rosji jest możliwa, ale jedynie w przypadku rozlewu krwi.

Pesymistą jest politolog Gleb Pawłowski, kiedyś doradca Kremla. Jeżeli wejdziemy, to dolejemy benzyny do ognia ukraińskiej rewolucji, a na sojuszników Rosji padnie blady strach, że może się to powtórzyć i u nich - twierdzi Pawłowski.

08:30 Na Krymie dochodzi do pierwszych przypadków rozbrajania ukraińskich żołnierzy przez Rosjan. W nocy rosyjscy wojskowi weszli do dwóch baz - w miejscowości Sudak oraz w Sewastopolu. Zabrali broń i amunicję. Nakłaniali obsługę jednostek do przejścia na stronę władz Krymskiej Republiki Autonomicznej. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

08:27 Ukraińscy oligarchowie Ołeksandr Kołomojski i Serhij Taruta zgodzili się stanąć na czele władz dwóch obwodów: dniepropietrowskiego i donieckiego - poinformował portal Ukraińska Prawda.

O zgodzie Kołomojskiego na objęcie stanowiska szefa władz obwodu dniepropietrowskiego poinformował na portalu jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były szef MSW Jurij Łucenko. Nieco później o tym, że Taruta zgodził się stanąć na czele władz obwodu donieckiego, powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na własne źródła. "Podczas narady ustalono, że Taruta zostanie mianowany szefem donieckiej administracji obwodowej. Wcześniej wyraził on na to zgodę" - napisał portal.

Łucenko zaznaczył, że trwają rozmowy z innymi przedstawicielami wielkiego biznesu i oligarchami na temat objęcia stanowisk szefów władz w innych południowo-wschodnich obwodach. Celem jest ustabilizowanie tam sytuacji z wykorzystaniem nie tylko państwowych, ale też prywatnych środków na rzecz jedności Ukrainy.

07:50 Gubernator graniczącego z Ukrainą rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Jewgienij Sawczenko poinformował, że grupa uzbrojonych i niezidentyfikowanych mężczyzn próbowała zablokować drogę prowadzącą z Krymu do Moskwy. Grupa uzbrojonych mężczyzn, która nie wiadomo skąd przyszła, próbowała dokonać prowokacji - mówił Sawczenko w rozmowie z rosyjskimi mediami. Jesteśmy tym faktem bardzo zaniepokojeni - zaznaczył Sawczenko.

Obwód biełgorodzki znajduje się na południowym zachodzie Rosji i graniczy z Ukrainą.

07:22 Przemysław Marzec na blogu rozwija tezę ze swojego wczorajszego wpisu. "Różne skrajne emocje wywołało to wezwanie: "Ukraińcy! Do broni", a to słowa, jakie znamy w Polsce. Nie chodzi o walkę i zabijanie, a o obronę kraju" - pisze nasz korespondent. [PRZECZYTAJ CAŁY WPIS PRZEMYSŁAWA MARCA]

06:57 W związku z sytuacją na Ukrainie spotka się dziś w Brukseli Rada Północnoatlantycka. Spotkanie ma rozpocząć się o godzinie 13. Wczoraj o takie posiedzenie w trybie pilnym apelowała Polska.

Godzinę wcześniej w samo południe na temat napiętej sytuacji na Ukrainie rozmawiać będą u premiera nasi politycy. Udział w tym spotkaniu zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

06:42 Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega: Jeśli nie jest to konieczne, nie wyjeżdżajcie na Ukrainę. Stanowczo natomiast odradza podróże do obwodów: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, Autonomicznej Republiki Krym, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego i Sewastopola.

06:30
"Putin zapędził Zachód w kozi róg! Nikt nie wie, jak daleko Rosja jest gotowa się posunąć. Unia Europejska zaskoczona i bezsilna!" - tak francuska prasa komentuje decyzję Rady Federacji Rosyjskiej o możliwym wysłaniu armii na Ukrainę. [WIĘCEJ w relacji korespondenta RMF FM w Paryżu Marka Gładysza]

03:50  Kerry grozi Rosji "poważnymi" konsekwencjami w relacjach USA-UE. "Jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych i konkretnych działań, by doprowadzić do złagodzenia napięć, poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji" - oświadczył Kerry. [WIĘCEJ o opublikowanym komunikacie].

02:30 Power zaapelowała o "bezzwłoczne wysłanie" obserwatorów ONZ i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę. [WIĘCEJ O POSIEDZENIU RADY BEZPIECZEŃSTWA PRZECZYTASZ TUTAJ]

02:20 Po zakończeniu spotkania ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała dziennikarzom: "Komunikat (Waszyngtonu) dla prezydenta (Rosji Władimira) Putina jest taki - wycofajcie wasze wojska i podejmijmy międzynarodowy dialog".

02:12 RB nie przyjęła rezolucji. Ambasadorzy wezwali do poszanowania suwerenności Ukrainy. USA chce wysłania misji mediacyjnej na Krym. Francja chce rozwiązania, które spełni oczekiwania Ukrainy, ale weźmie pod uwagę niepokoje Rosji.

02:05 Ambasador Ukrainy wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, by "zrobiła wszystko", aby zatrzymać rosyjską "agresję".

01:50 Rosyjski Kościół Prawosławny nazwał obecność rosyjskich żołnierzy na Krymie "misją pokojową".

01:40 Kanada wzywa swojego ambasadora w Rosji na konsultacje. Zawiesza także przygotowania do szczytu G8 - poinformował premier Stephen Harpe.

01:15 Obama rozmawiał ws. Ukrainy z prezydentem Francji i premierem Kanady. "Przywódcy ustalili, że suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialna muszą być respektowane" - podał Biały Dom. Zobowiązali się również do wspólnej pracy nad przygotowaniem pakietu pomocowego dla Ukrainy, gdy będzie wdrażała reformy i stabilizowała swoją gospodarkę. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

01:00 Rozmawiając z dziennikarzami w kuluarach ONZ ambasador Ukrainy wezwał wszystkie kraje, by zrobiły wszystko co ich mocy, by położyć kres "agresji Rosji". "Federacja Rosyjska brutalnie pogwałciła podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych" - powiedział Sergejew

00:45 Rosja odrzuciła propozycję Kijowa dotyczącą podjęcia natychmiastowych rozmów dwustronnych - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Sergejew. Spotkanie, mimo obiekcji Rosji, jest transmitowane przez telewizję.

Podczas otwartego posiedzenia członkowie RB ONZ mają ustalić "Jakie usprawiedliwienie ma Rosja" na to jest de facto zajęciem strategicznych części Krymu - powiedział ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant.

00:30 Odbyło się też posiedzenie zespołu kryzysowego prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

00:15 Szef Pentagonu Chuck Hagel rozmawiał z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Jak poinformował rzecznik Pentagonu admirał John Kirby Hagel stwierdził, że interwencja Rosji na Ukrainie zdestabilizuje sytuację w regionie i "zagrozi bezpieczeństwu Europy".

Dalsza eskalacja napięcia jest zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa - dodał rzecznik. [WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

23:00 Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Połączenie trwało 90 minut. Według agencji RIA-Nowosti Putin powiedział, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony Rosjan mieszkających na Ukrainie. [WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ]

22:50 Barack Obama boi się Władimira Putina - pisze na blogu amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. [CAŁY WPIS ZNAJDZIESZ TUTAJ]

22:45 Jarosław Kaczyński weźmie udział w spotkaniu u premiera ws. Ukrainy i w posiedzeniu RBN [WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ]