W Krakowie trzy tygodnie, w Łodzi - cztery, w Lublinie - sześć tygodni, a w podkrakowskiej Bochni - nawet dwa miesiące. To czas oczekiwania na wyrobienie paszportu w różnych miejscach w Polsce.

Paszport to najważniejszy dokument tożsamości za granicą. Ważny jest zazwyczaj 10 lat, o czym wielu zapomina. Niestety, wielu też czeka do ostatniej chwili z wyrobieniem nowego dokumentu. Posłuchaj relacji lublińskiego reportera RMF Cezarego Potapczuka:

Pytanie tylko, dlaczego czas oczekiwania na upragniony dokument jest inny np. dla Krakowa, a inny dla Łodzi. Ze wszystkich biur dane przesyłane są do nas drogą elektroniczną. By obywatel miał bliżej ze złożeniem dokumentów, w województwach tworzone są punkty. Z tych punktów dokumentacja dostarczana jest do urzędu wojewódzkiego, skąd dane przekazywane są drogą elektroniczną - wyjaśnia rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Alicję Hytrek.

Oznacza to, że najkrócej na paszport czekają mieszkańcy miast wojewódzkich. Może więc okazać się, że ci ktorzy zwlekali do ostatniej chwili w te wakacje nie wyjadą już na wymarzone wojaże zagraniczne...

Warto też wiedzieć, co zrobić gdy ów dokument zgubimy, będąc za granicą. Pamiętajmy: w przypadku zagubionych czy zniszczonych dokumentów turysta dostanie od konsula paszport blankietowy umożliwiający powrót do kraju. Ambasady i konsulaty muszą prowadzić całodobowe dyżury, by jak najszybciej reagować na każdy sygnał polskich obywateli. Według przedstawicieli Wydziału Opieki Konsularnej MSZ wystarczy jeden telefon i urzędnik uruchamia pomoc.

15:30