Do końca tej dekady raczej nie można spodziewać się zastąpienia złotówki wspólną europejską walutą. W 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda sprawdził, kiedy i czy Polska zrobi kolejny krok i wprowadzi euro.

Nasze władze nie czują potrzeby przystępowania do strefy euro i to z kilku powodów. Po pierwsze, duża część Polaków po prostu woli zachować w portfelach naszego starego polskiego złotego.

Po drugie, nie chcą tego politycy, zwłaszcza opozycji. Nie ma większości, która gotowa byłaby zmienić konstytucję, a to jest niezbędne do zmiany waluty.

Po trzecie - kryzys, który wybuchł w 2008 roku nauczył nas, że bezpieczniej jest mieć własną walutę. Dzięki temu możemy regulować jej kurs w sytuacjach kryzysowych i możemy samodzielnie regulować stopy procentowe. Na przykład Hiszpania tej możliwości nie miała i w efekcie ponad połowa młodych ludzi nie ma tam pracy.

My wolimy więc poczekać, aż strefa euro się zreformuje i umożliwi nam dbanie o własne interesy. Ta reforma powoli się odbywa, ale wciąż nie mamy zagwarantowanego w strefie euro na tyle silnego głosu, żeby móc spokojnie tam przystępować.

(abs)