Rząd nie planuje na razie żadnej pomocy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorców poszkodowanych wysokimi cenami gazu.

O wsparcie apelują m.in. restauratorzy, którym z powodu drogiej energii i narastających długów, prowadzenie biznesu przestaje się opłacać.

    

Restauratorzy chcą przede wszystkim wprowadzenia maksymalnych cen gazu dla biznesu. Jak twierdzą, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, dostają rachunki wyższe nawet pięciokrotnie. 

Rząd odpowiada, że ma na to szans. 

"Każdy ma dziś dużo trudniejsze warunki do prowadzenia działalności. Bo takie są czasy. Surowce zdrożały niemal każdemu" - tak w RMF FM tłumaczył minister rozwoju Waldemar Buda.

Niektóre branże stanęły wręcz na krawędzi bankructwa. Dla pracowników oznacza to zwolnienia oraz obniżki pensji. 

Dane GUS z grudnia: 

Mniej klientów

"Mamy wzrosty cen za rachunki o kilkadziesiąt procent. Nasze koszty się podwoiły, o ile nie potroiły. Na dodatek nasi klienci, którzy zawsze do nas przychodzili, teraz pojawiają się rzadziej. Od stycznia mamy kolejne podwyżki, chodzi o ZUS oraz podwyżki płac. Niektórzy przedsiębiorcy biorą kredyty, inni - jeżeli mają jeszcze jakieś środki - dokładają do interesu" - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Ina Walasek - Capriati właścicielka jednej z pizzerii w Olsztynie. 

Będą wakacje rachunkowe?

 

URE chce obniżek cen gazu w taryfach. Rząd z kolei planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców, m.in. szykuje tzw. wakacje rachunkowe - pisał w ostatni poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach" - powiedział gazecie Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak pisał "DGP", wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

"Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały" - czytamy. 

Michał Smoleń z Fundacji Instrat tłumaczy w rozmowie z "DGP", że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych - podsumowuje.

Źródła "DGP" zbliżone do rządu wskazują, że rząd planuje  wprowadzić wakacje rachunkowe, wzorem wakacji kredytowych. Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. "Wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK" - czytamy.

Według dziennika rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, m.in. dlatego, że nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych, w tym np. piekarnie. 

Jakie bezrobocie?

Eurostat poinformował na początku stycznia, że w Polsce stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 3,0 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych w listopadzie wyniosła 512 tys., wobec 517 tys. w październiku.

"Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w listopadzie - wspólnie z Niemcami - uplasowaliśmy się na drugim miejscu z wynikiem 3 proc. Niższy wskaźnik zanotowały jedynie Czechy (2,7 proc.)" - komentowała wtedy minister rodziny Marlena Maląg.

Według danych Eurostatu, stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. w poprzednim miesiącu. 

Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,0 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej.  

Opracowanie: