Sejm ulżył Mazowszu w płaceniu janosikowego - ale tylko trochę i tylko na chwilę. Województwo nie zapłaci mniej - będzie jedynie mogło pożyczyć pieniądze.

Kto dopłaca, a kto korzysta na "janosikowym"? Dużo jest o pieniądzach województw i kłopotach Mazowsza, ale „janosikowe” to również gminy i powiaty, bo zasada jest taka, że bogatsze gminy wyrównują biedniejszym gminom, bogatsze powiaty biedniejszym powiatom, a bogatsze województwa... czytaj więcej

Sejm przyjął w głosowaniu senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z poprawką, jeśli w 2014 roku województwo będzie musiało uiścić w ramach janosikowego więcej niż 400 milionów złotych, to może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na kwotę powyżej tej wartości.

Chodzi tu właśnie o Mazowsze, które w przyszłym roku będzie musiało wyasygnować 640 milionów złotych janosikowego.

Taki respirator, ale na krótką metę. To województwo po prostu zbankrutuje i nikt nic nie dostanie - mówi reporterowi RFM FM Mariuszowi Piekarskiemu Piotr Zgorzelski, poseł PSL z Mazowsza. Jak dodaje, konieczna jest obiecywana przez premiera zmiana sposobu naliczania janosikowego - tak by Mazowsze nie oddawało więcej niż połowy swoich dochodów.

Pytany o to nowy minister finansów Mateusz Szczurek ze zdziwieniem wzruszył tylko ramionami.