Reklama

 • Renty i emerytury wzrosną w tym roku o 71 zł

  Wtorek, 3 stycznia 2012 (19:35)

  O 71 złotych wzrosną w tym roku renty i emerytury - wynika z przyjętego dziś przez rząd projektu zmiany ustawy o emeryturach i rentach. Nowe przepisy zakładają zmianę systemu waloryzacji świadczeń z procentowej na kwotową.

  Zgodnie z projektem, o 71 zł wzrosną wszystkie emerytury i renty, także emerytury i renty rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz świadczenia pozaubezpieczeniowe, jak zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

  Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że w tym roku kwota najniższej emerytury i renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wyniesie 799,18 zł miesięcznie, a najniższa renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy wyniesie 613,38 zł miesięcznie.

  W projekcie przewidziano również zwiększenie dodatków do emerytur i rent. Zostaną podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, czyli o 104,8 procent. Wskaźnik ten będzie miał również zastosowanie do obliczania maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

Skomentuj artykuł: Renty i emerytury wzrosną w tym roku o 71 zł

Wasze komentarze (6)

Dodaj komentarz
gaja

~gaja -

POSTANOWIENIE z dnia 27 czerwca 2001 r. SYGN. TS 24/01 Potrzeba waloryzacji świadczeń emerytalnych jest spowodowana występującą inflacją i służy zniwelowaniu jej skutków. Celem waloryzacji jest więc zachowanie realnej wartości przyznanych emerytur i rent w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług. Zachowanie realnej wartości przyznanych świadczeń emerytalnych za pomocą waloryzacji kwotowej, którą postuluje skarżący, byłoby możliwe tylko w sytuacji w której wszystkie świadczenia emerytalne byłyby jednakowej wysokości. Tylko w takim stanie faktycznym można by zachować realną wartość świadczeń poprzez powiększenie ich o ściśle określoną kwotę, obliczoną w oparciu o wskaźnik inflacji. Jednakże przy istniejącym zróżnicowaniu wysokości przyznawanych świadczeń emerytalnych stosowanie waloryzacji kwotowej prowadziłoby do trudnych do zaakceptowania rezultatów. Wyliczenie przykładowo kwoty, o którą należałoby powiększyć świadczenia emerytalne, na podstawie wskaźnika inflacji oraz przeciętnej emerytury, a następnie zwaloryzowanie wszystkich emerytur w oparciu o tę kwotę, pociągałoby za sobą spadek realnej wartości tych emerytur, których wartość jest wyższa niż przeciętna, a co za tym idzie do pokrzywdzenia emerytów, którym one przysługują. Z drugiej strony realna wartość emerytur niższych niż przeciętne zwiększyłaby się. Efektem tego byłoby wprawdzie powolne zmniejszanie się różnic w wysokości przysługujących świadczeń emerytalnych, jednakże nie zostałyby zniwelowane skutki inflacji, a co za tym idzie nie zostałaby zachowana realna wartość przyznanej emerytury, a takie cele leżały u podstaw wprowadzenia mechanizmu waloryzacji. Wskazane powyżej cele mogą natomiast zostać osiągnięte przez wprowadzenie waloryzacji procentowej, której istota, w uproszczeniu sprowadza się do tego, że każda emerytura jest zwiększana o taką kwotę, o jaką ze względu na przewidywaną inflację, straci ona na wartości. Kwota ta jest obliczana m.in. za pomocą procentowego wskaźnika waloryzacji, określonego w ustawie budżetowej. Służyć to ma proporcjonalnemu wzrostowi emerytur w zależności od ich wysokości, a co za tym idzie zachowaniu ich realnej wartości .

emeryt

~emeryt -

Kpiny i zal,71 zlotych.Moze sobie tak odetnicie 71 zlotych dziennie od waszych diet.Balagan zapewnili,podwyzszki tylko dla armii...hm,chyba dlatego zeby w razie zadymy mielibyscie lojalnego obronce.Zadyma przy refundacji,smiech,co to ma znaczyc?Problem z refundacja i realizacja recept maja wielkie spolki aptek w duzych miatach w centrach handlowych ,gdzie refundacje aptek liczy sie w setkach tysiecy,lub milionach.Zlapana na zakopiance zastepce prokoratora generalnego Rosji,znowu sciema ,przytrzymac przed deportacja a moze w koncu dowiemy sie prawdy o Smolensku,ale lepiej dalej narod sciemniac i kpic sobie z ludzi,

~starsza

~~starsza -

Składki z ludzi ściągać?czemu nie - dać ludziom ? a po co . Kpina Panowie "rządzący"

tedi

~tedi -

zenada niech powiedza poslowie ile sobie podniesli skandal brak slow tuska do trybunalu

zosienka

~zosienka -

Do siego roku Tuskowi, rządowi i jego "grupie" . Tyle dobra i tylko tyle ile zapewni obywatelom. Cokolwiek by zrobił i ile na zwykłych obywatelach "zaoszczędził" to i tak przerośnięta o 3/4 armia urzędników skonsumuje. Obyśmy tylko zdrowi byli, bo czarno się jawi ten raj cudów.

Tadeusz

~Tadeusz -

To kpina z ludzi.