Jeśli Polacy chcą oszczędzać, to tylko na najbliższą przyszłość. O odkładaniu na emeryturę nie myśli prawie nikt. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank.

60 procent z nas nie chce, albo po prostu nie ma z czego oszczędzać pieniędzy. Ci, którzy to robią - ok. 31 procent Polaków - najczęściej inwestują w bankowe lokaty. Ten produkt co prawda daje nam tylko symboliczny zysk, ale chroni przed stratami.

To co dziwi i martwi - to fakt, że mało kto chce odkładać na emeryturę - jak wynika z badania, robi to zaledwie sześć procent ankietowanych. Najprawdopodobniej ma to związek z tym, że - niezbyt rozsądnie - liczymy, że na jesień życia wystarczą nam pieniądze z ZUS-u.

Autorzy badania zapytali też Polaków o to, co by zrobili, gdyby dostali 5 tysięcy złotych. Aż 13 procent z nas - dwa razy więcej niż przed rokiem - przeznaczyłoby te pieniądze na spłatę kredytów. To pokazuje, że boimy się gorszych czasów i wolimy mieć jak najmniej obciążeń.

Co ciekawe, gdy zapytano Polaków o najbardziej zyskowne inwestycje, wygrały nieruchomości. Tę formę oszczędzania najchętniej wybrałoby aż 45 procent z nas.