"Powrót do zatrudnienia" to opolski projekt adresowany do bezrobotnych kobiet przed 30. rokiem życia i po pięćdziesiątce. Panie zostaną przeszkolone na opiekunki do dzieci, znajdą pracę na rok i będą miesięcznie zarabiały dwa tysiące złotych brutto.


Wśród bezrobotnych mieszkanek 19 opolskich gmin do programu zakwalifikowanych zostanie 600 kobiet. Przejdą one szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki do małych dzieci. Będą się opiekować małymi dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Te sześć miesięcy to taka ruchoma granica, ponieważ teraz wchodzą w życie wydłużone urlopy macierzyńskie. Matki mogą się zdecydować na powrót do pracy, kiedy maluch skończy rok życia - wyjaśnił Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu i ruszy na początku kwietnia i potrwa do czerwca 2015 r. Koszt oszacowano na blisko 20 mln zł. Osoby bezrobotne otrzymają możliwość podjęcia pracy na 12 miesięcy. WUP zapewni im także wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto miesięcznie.

Kilka innych projektów jest przygotowywanych, mają już zapewnione finansowanie, ale ten będzie pierwszym, który zacznie wchodzić w życie. Jego głównym celem jest umożliwienie spokojnego powrotu do pracy młodych matek i znalezienie zatrudnienia opiekunkom, które do tej pory były bezrobotne - dodał Suski.

Opiekunki będą szkolone do opieki nad dziećmi


W kwietniu ruszy również kampania informacyjna. WUP przy realizacji programu współpracuje z gminami oraz z powiatowymi urzędami pracy, po to by znaleźć rodziny zainteresowane zatrudnieniem opiekunek oraz osoby bezrobotne chętne do podjęcia takiej pracy. Osoby zakwalifikowane do programu będą musiały zdać test i przejść rozmowę kwalifikacyjną z doradcą.

Kobiety, które zakwalifikują się do programu, przejdą przeszkolenie: 130 godzin teorii i 30 godzin praktyki w żłobkach. Na koniec otrzymają certyfikat. Rodzicom zostanie zaproponowanych kilka opiekunek, tak by mogli dokonać wyboru tej, która będzie im najbardziej odpowiadać.