Prezydent Francji Jacques Chirac ma nieślubnego syna z Japonką. Sugeruje to znany francuski dziennikarz i politolog w kontrowersyjnej książce pod tytułem "Nasze przestępstwa wtajemniczonych".

[obraza:58883.jpg:Foto Archiwum RMF:right] Zdaniem autora książki, były lewicowy premier Lionel Jospin, który rywalizował z Chirackiem w ostatnich wyborach prezydenckich, kazał nawet francuskim służbom specjalnym przeprowadzić dyskretne dochodzenie w tej sprawie.

Francuscy dziennikarze, tradycyjnie już hołdują zasadzie ochrony życia prywatnego każdego obywatela, w tym polityków. Wychodzą z założenia, że każdy ma prawo do miłosnych przygód. Dlatego istnienie nieślubnej córki byłego prezydenta Francji Mitteranda zostało ujawnione w zasadzie dopiero za cichym przyzwoleniem tego ostatniego.

W przypadku Chiracka jest inaczej, tak przynajmniej twierdzi autor wybuchowej książki, którego zdaniem życie prywatne powinno stać się publiczne w momencie kiedy płacą za nie podatnicy,

W ciągu ostatnich 20 lat – tzn. od daty urodzin domniemanego syna – Chirac odbył 40 podróży do Japonii, z których zdecydowana większość była opłacana najpierw z kas paryskiego merostwa a później z kas Pałacu Elizejskiego.

Dziennikarz dodaje, że wysłał list do francuskiego prezydenta z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy, ale nigdy nie doczekał się odpowiedzi.

21:55