W przyszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski spotka się z szefem Komitetu Stabilności Finansowej, ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. "Rozmowa dotyczyć będzie decyzji SNB o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego" - powiedział prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do spotkania.

Śledzimy na bieżąco działalność Komitetu Stabilności Finansowej. W przyszłym tygodniu prezydent spotka się z przewodniczącym Komitetu. Nie są wykluczone również spotkania z innymi członkami tego gremium - dodaje Olgierd Dziekoński, pytany, czy prezydent planuje włączyć się w sprawę pomocy osobom mającym kredyt we frankach szwajcarskich.

Członkami Komitetu Stabilności Finansowej są minister finansów (przewodniczący KSF), prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia kurs franka szwajcarskiego. Dotąd SNB utrzymywał tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Bank obniżył stopę procentową do -0,75 proc. Efektem decyzji była panika i zamieszanie m.in, na polskim rynku.

Z kredytowania nieruchomości we frankach skorzystało do tej pory w Polsce ok. 700 tys. osób.

"Frankowicze" protestują

W weekend na ulice kilku miast wyjść mają osoby, które są zadłużone w szwajcarskiej walucie. Domagają się natychmiastowego wstrzymania egzekucji wobec klientów, którzy mają trudności ze spłacaniem kredytów. To jednak tylko jeden z postulatów.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O PROTEŚCIE