Nie doszło do przełomu w rozmowach Warszawy z Brukselą w sprawie ustawy obniżającej ceny prądu. Komisja Europejska chce jak najszybciej dalszych wyjaśnień - przekazała naszej korespondentce rzeczniczka Komisji Europejskiej po spotkaniu ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z unijnym komisarzem Miguelem Canete.

Komisarz chce informacji na temat poprawek do ustawy. Innymi słowy potwierdza się ocena prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando, że konieczna jest nowelizacja tej ustawy. Prezes Bando mówił, że wymaga ona pilnych zmian, bo jest niejasna i nie pozwala na równoważenie interesów różnych stron.

Komisja Europejska czeka więc na te zmiany, aby ocenić czy ostateczna wersja ustawy o cenach prądu jest zgodna z unijnym prawem, czyli czy nie wiąże się z niedozwoloną pomocą państwa

Według Ministerstwa Energii, KE "podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron".

Ministerstwo zaznaczyło, że rozmowy na temat "mechanizmu stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej w Polsce" są prowadzone na poziomie politycznym i eksperckim już od początku roku. Celem szeregu spotkań było wypracowanie wspólnego stanowiska polskiego Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej, które pozwoli na ustabilizowanie cen energii elektrycznej przy jednoczesnym poszanowaniu prawa europejskiego w zakresie wspólnego rynku energii elektrycznej - podkreśliło ME.

Obowiązująca od 1 stycznia ustawa ws. cen prądu zakłada obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł/MWh, obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. i ustalenie poziomu cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z końca 2018 r. oraz cen energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30 czerwca 2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

ME informowało wcześniej, że według resortu, rozwiązania te nie są pomocą publiczną, bo oddziałują na wszystkie podmioty na rynku energii elektrycznej, natomiast pomoc publiczną stanowią tylko instrumenty przynoszące korzyść wybranym kategoriom podmiotów.

Opracowanie: