Negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wstępne, polityczne porozumienie ws. przyszłego budżetu UE do 2027 roku i funduszu odbudowy, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Porozumienie zakłada większe środki na naukę, edukację i ochronę zdrowia.

W imieniu Rady UE negocjacje prowadziła prezydencja niemiecka, a w imieniu europarlamentu - zespół negocjacyjny europosłów. Dlatego porozumienie będzie wymagało ostatecznego zatwierdzenia przez Radę i Parlament Europejski.

"Negocjacje z Parlamentem zajęły trochę czasu, ale w końcu się udało: osiągnęliśmy polityczne porozumienie co do ostatnich szczegółów kolejnego długoterminowego budżetu UE" - stwierdził cytowany w komunikacie Rady Michael Clauss, Stały Przedstawiciel Niemiec przy UE.

Co istotne, decyzja ws. budżetu Unii wymagać będzie jednomyślności wszystkich 27 krajów.

Jak zaznacza brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, sprawą, która może podważyć porozumienie, jest mechanizm "pieniądze za praworządność". Węgry zagroziły już użyciem weta, jeżeli taki mechanizm powstanie, a za Budapesztem chowa się Warszawa.

Niemiecki ambasador podkreślał w tym kontekście, że Europa została poważnie dotknięta pandemią koronawirusa i dlatego pilnie potrzebuje uruchomienia funduszu naprawczego, by złagodzić tragiczne konsekwencje gospodarcze. Jeśli zaś budżet zostanie zawetowany, to opóźnią się również wypłaty z funduszu odbudowy.

"Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją pilność sytuacji i pomogą teraz utorować drogę do szybkiego wykonania budżetu UE i pakietu naprawczego - nikt nie potrzebuje nowych przeszkód i dalszych opóźnień" - zaznaczył Michael Clauss.

15 mld euro więcej na naukę, zdrowie i edukację

Jak podały służby prasowe Rady UE, porozumienie uzupełnia pakiet finansowy w wysokości ponad 1,8 bln euro, który unijni przywódcy wynegocjowali w lipcu i który łączył "wieloletnie ramy finansowe - 1074,3 mld euro - oraz tymczasowy instrument naprawczy o wartości 750 mld euro".

Porozumienia zakłada m.in. o 15 mld euro więcej na naukę, zdrowie i edukację poprzez wzmocnienie programów Horizon Europe, EU4Health i Erasmus +.

Negocjatorzy ustalili również m.in. większą elastyczność budżetu.