Najpopularniejsza izraelska gazeta Jediot Achronot w bezprecedensowo ostry sposób krytykuje dziś prymasa Polski Józefa Glempa. Chodzi o to, że nie weźmie on udziału w mających się odbyć 10 lipca uroczystościach w Jedwabnem. Zdaniem autora artykułu udział w nich Glempa, miałby duże znaczenie, jeśli chodzi o zwalczanie antysemityzmu.

Cytat

„Nie są żadnym usprawiedliwieniem twierdzenia Glempa, że Kościół przeprosił już Żydów za Jedwabne w czasie uroczystej mszy 27 maja w Warszawie.”
Noah Klieger, Jediot Achronot
Powodem tej krytyki jest fakt, że Glemp nie weźmie udziału w zapowiedzianych na 10 lipca uroczystościach przeprosin za mord na Żydach w Jedwabnem. „Nie są żadnym usprawiedliwieniem twierdzenia Glempa, że Kościół przeprosił już Żydów za Jedwabne w czasie uroczystej mszy 27 maja w Warszawie.” – pisze autor artykułu - Noah Klieger, zajmujący się na łamach Jediot Achronot sprawami Holocaustu. Według niego udział Glempa w uroczystościach w Jedwabnem miałby znacznie większe znaczenie w kontekście zwalczania antysemityzmu w Polsce i na świecie, niż akt skruchy w warszawskiej katedrze. Przypomnijmy, że z ideą przeprosin za mord w Jedwabnem wystąpił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Posłuchajcie też relacji korespondenta RMF w Tel-Avivie – Elego Barbura.

10:40