Reklama

 • Od Alleluja do zajączka, czyli nasze wielkanocne ABC

  Czwartek, 28 marca 2013 (12:00)

  Dla chrześcijan Wielkanoc jest najważniejszym świętem. To triumf dobra nad złem. Ukrzyżowany Jezus Chrystus zmartwychwstaje. W Polsce to chrześcijańskie święto przeplata się ze starosłowiańskimi zwyczajami. Inne swoimi korzeniami sięgają czasów rzymskich. Zebraliśmy je i usystematyzowaliśmy w naszym subiektywnym wielkanocnym abecadle.

  A jak Alleluja. Alleluja znaczy tyle co ‘wychwalajcie Jahwe’, czyli "chwalcie pana" - tradycyjne pozdrowienie wielkanocne. Od tych słów zaczyna się większość kościelnych pieśni wielkanocnych.

  Zdjęcie

  /Wojciech Pacewicz /PAP
  /Wojciech Pacewicz /PAP

  B jak baba wielkanocna. Na świątecznym stole nie może jej zabraknąć. Baba wielkanocna może być żółtkowa, parzona, piankowa, puchowa - zawsze jest zrobiona z wielu jajek - nawet 20. Ciasto robi się z drożdży, ciepłego mleka, mąki i szczypty cukru i soli. Upieczona jest lukrowana i ozdabiana. Bez względu na to z jakiego przepisu pieczona, jest bardzo ważna - po jej jakości i smaku można rozpoznać umiejętności gospodyni. Oto sprawdzony przepis na babę wielkanocną!

  Zdjęcie

  /Wojciech Pacewicz /PAP
  /Wojciech Pacewicz /PAP

  B jak baranek. Bez niego nie wyobrażamy sobie koszyka ze święconką. Może być z cukru, z masła albo ciasta. Figurka baranka symbolizuje Baranka Bożego - niewinnego Jezusa ukrzyżowanego za nasze grzechy.

  Zdjęcie

  /Tomasz Wojtasik /PAP
  /Tomasz Wojtasik /PAP

  B jak bukszpan. Dekorujemy nim koszyczki wielkanocne i oczywiście stoły. Jego zielony kolor symbolizuje nadzieję oraz nieśmiertelność.

  Zdjęcie

  /Łukasz Ogrodowczyk /PAP
  /Łukasz Ogrodowczyk /PAP

  Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Skomentuj artykuł: Od Alleluja do zajączka, czyli nasze wielkanocne ABC

Wasze komentarze: 3,

przeczytane przez: 4 osoby Dodaj komentarz