Pierworodny syn księżnej Kate i księcia Williama, trzeci w kolejce do brytyjskiego tronu Jerzy Alexander Louis dostał kartę honorowego członka bośniackiego klubu piłkarskiego Zeljeznicar Sarajewo. To gest podziękowania i dowód pamięci wobec matki Williama Diany, która angażowała się w wiele akcji charytatywnych na rzecz poprawy losu mieszkańców Bośni po wojnie z Jugosławią, w której zginęło 100 tysięcy mieszkańców tego bałkańskiego kraju.

Księżna Diana odwiedziła Bośnię w 1997 roku, kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią w wypadku samochodowym w Paryżu. Szczególnie aktywnie uczestniczyła w akcji przeciwko stosowaniu min przeciwpiechotnych.

Teraz, w dowód wdzięczności i pamięci, jej wnukowi podarowano kartę honorowego członka klubu piłkarskiego Zeljeznicar Sarajewo. Ambasadorowi Wielkiej Brytanii w Bośni i Hercegowinie Nigelowi Caseyowi przekazał ją menedżer klubu Amar Osim.

Anglię, która jest kolebką futbolu, łączy z Bośnią miłość do piłki. Symboliczna jest także bliskość barw, gdyż niebieski jest znakiem rozpoznawczym naszego kraju - napisano w komunikacie klubu z Sarajewa. Flaga Bośni i Hercegowiny to żółty trójkąt, który ma odnosić się do schematycznie przedstawionego kształtu tego państwa, na niebieskim prostokątnym tle.

(edbie)