Choć ma zdrobniałą nazwę i niewielkie rozmiary, często sprawia nam duży kłopot. Bo też co zrobić z łyżeczką do kawy? Gdzie ją położyć? Czy można posłużyć się nią, by zjeść mleczną pianę? Czy oblizać?

Łyżeczkę zawsze kładziemy na spodku filiżanki. Proszę unikać odkładania łyżeczki w taki sposób, by jej "główka" spoczywała na podstawce, a trzonek opierał się o stół. Swoją drogą, to najczęstszy błąd, jaki popełniamy podczas picia kawy czy herbaty. Dlaczego się tego odradza? W tej pozycji po łyżce w łatwy sposób mogłoby spłynąć kilka kropel napoju i zwyczajnie pobrudzić obrus.

Czy zjadać łyżeczką mleczną piankę? Ujdzie to w domu przy śniadaniu albo na spotkaniu z przyjaciółką w niezobowiązującym miejscu. Na przyjęciu w większym gronie, podczas spotkań biznesowych, na randce i przy wszystkich innych okazjach, które mają bardziej oficjalny charakter - lepiej tego nie robić. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest poprosić o czarną kawę i osobno dzbanuszek mleka (tak zresztą praktykuje się to w eleganckich kawiarniach i restauracjach). Zresztą, wyobrażają sobie Państwo nos osoby, która popija cappuccino z wielkim kapeluszem mlecznej piany? 

Przypomnijmy w tym miejscu o jeszcze jednej zasadzie, którą od dziecka wpajają nam mamy i babcie: mieszając łyżeczką napój robimy to w taki sposób, by nie uderzać nią o ścianki filiżanki. Niby wszyscy o tym wiemy, ale w praktyce nie zawsze to wychodzi. Dobrze to przećwiczyć, a najlepiej nie dodawać do kawy cukru. Będzie bezpieczniej i wyjdzie na zdrowie! 

I w końcu: Czy oblizywać łyżeczkę? Bezwzględnie nie. Po tym, jak jej użyjemy odkładamy ja na spodek. Wyjmując łyżeczkę z napoju można przez sekundę zatrzymać ją nad powierzchnią kawy czy herbaty i dopiero wtedy odłożyć na spodek. W żadnym wypadku nie należy łyżeczki zostawiać w filiżance lub w kubku! Nie dość, że to nieeleganckie, to jeszcze niebezpieczne...

A co zrobić z łyżeczką po wypiciu kawy? Powinna pozostać na spodku. Niektórzy dla zaznaczenia, że skończyli wkładają ją do filiżanki, ale to błąd. Miejsce łyżeczki jest na spodku.

Podejrzewam, że część z Czytelników pomyślała sobie: “No dobrze, a co zrobić z łyżeczką, gdy kawę pije się w kubku? Kubki nie mają spodków...". Odpowiedź jest prosta: pić i podawać gościom kawę w filiżance.

Na tym dziś kończymy, bo za chwilę wyjeżdżam na swoje pierwsze w życiu zawody szermiercze. Proszę trzymać za mnie kciuki!