Jeśli słyszymy o zagłuszaniu, zwykle kojarzy nam się to z "Wolną Europą". Okazuje się jednak, że ze świadomym zagłuszaniem możemy się spotkać także w świecie ptaków. Doniesienia o trelach i antytrelach opublikowali naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Ich celem ma być ograniczenie partnerowi możliwości "skoku w bok".

Okazuje się, że samiczki jaguarka szczebiotliwego, takiego małego wróbelkowatego ptaszka, zaczynają śpiewać wraz ze swym partnerem, jeśli tylko w okolicy pojawi się jakaś obca, samotna samiczka. W ten sposób zakłócają wabiące trele pana jaguarka i zmniejszają zagrożenie, że jego starania zostaną przez obcą panią jaguarkową zauwazone i docenione.

Samczyk nie pozostaje bezczynny, próbuje zmienić nieco ton i meloduię, ale jego przekaz nie jest już tak czytelny... Naukowcy nie wykluczają, że podobne zjawiska występują też u innych gatunków, a może także u ludzi. Cóż, jeśli żona wciąż przerywa nam w pół zdania w czasie rozmów w towarzystwie, może powinniśmy poważnie zastanowić się nad swoim związkiem...

Z Bogdanem Zalewskim staramy się wzajemnie nie zagłuszać.