Najnowsze technologie zmieniają media w zastraszającym tempie - to oczywista prawda, której trudno nie zauważyć. Razem z Bogdanem Zalewskim rozmawialiśmy na ten temat z profesorem Davidem Silverem* z Uniwersytetu w San Francisco. Pytaliśmy go między innymi o to, jak pod naporem internetu zmienia się tradycyjne dziennikarstwo, a także o to, jak społeczność zorganizowana w sieci może wpływać na rzeczywistość polityczną. Oto kilka z jego refleksji:

"Przez ideę cyfrowej demokracji stawiamy pytanie, co będzie, gdy wszyscy będziemy mieli możliwość nie tylko odbierać to co media oferują, ale także je tworzyć, za pomocą klawiatury naszego laptopa. W tym właśnie kierunku zmierzamy."

"Jesteśmy świadkami wyrastania pierwszego pokolenia czasów internetu. Kiedy ono dorośnie i zacznie zaznaczać swoje istnienie, narzucać zmiany, będzie bardzo ciekawie. To już niedługo, sądzę, że widać to bedzie już w przyszłym roku, może za dwa lata."

"Wszystkie główne gazety mają już swoje wydania internetowe. W ciągu minionego roku zaczęly wreszcie dopuszczać wpisywanie komentarzy. Stają się w ten sposób areną dyskusji. W ostatnim okresie zaczynają też korzystać z tego, co mogą im zaoferować widzowie, słuchacze, czy czytelnicy. To jeszcze dość powolny proces, bowiem nikt nie wie dokładnie, jak to wyjdzie, a tradycyjne media wciąż obawiają się tego, że ich odbiorcy stają się ich współpracownikami. na razie jednak nie było z tym większych problemów."

"Zwykli ludzie zaczynają traktować dziennikarstwo bardzo poważnie, mimo, że nie mają przygotowania ani w dziedzinie metodologii, ani etyki dziennikarskiej. Przez sam fakt uczestnieczenia w tworzeniu mediów i odbieraniu reakcji i komentarzy od swoich czytelników, stają się lepszymi dziennikarzami. Moim zdaniem nie zastąpią jednak zawodowych dziennikarzy. Jeszcze nie teraz."

"Trochę niepokoi mnie jednak ta pełna koncentracja na tym, co dzieje się tu i teraz, w danej chwili. To nie jest dziennikarstwo w czasie rzeczywistym, tylko zwykła obserwacja. Brakuje temu głębszej refleksji, zastanowienia. To mnie niepokoi."

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Davidem Silverem.

* Prof. David Silver jest specjalistą od mediów. Na University of San Francisco prowadzi między innymi zajęcia z “demokracji cyfrowej” i „dziennikarstwa elektronicznego”. Silver wykorzystuje nowe media zarówno jako temat swoich zajęć, jak również jako metodę nauczania.