Złe wiadomości dla sondy Phoenix. Zapowiadane poszukiwania życia na Marsie mogą być już na starcie skazane na niepowodzenie. Tuż przed początkiem pracy Phoenixa na Czerwonej Planecie, na Ziemi opublikowano pracę naukową, z której wynika, że życia na Marsie... nie było...

Badania marsjańskiej skały, która ujawniła kiedyś ślady wody, pokazały teraz, że prawdopodobnie woda ta była zdecydowanie zbyt słona, by umożliwić powstanie życia, przynajmniej w formie, którą znamy na Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetów Harvarda i Stony Brook, przeanalizowali ślady pozostałości soli w skale sprzed 4 miliardów lat i piszą dziś w czasopiśmie "Science", że nawet jeśli warunki na Marsie były wtedy bliższe ziemskim niż teraz, życie nie mogło się pojawić.

Misji Phoenixa to raczej nie zmieni. Co więcej, zaplanowane badania lodu pod powierzchnią Marsa, jeśli się powiodą mogą rzucić na sprawę nowe światło. Nie można też wykluczyć, że życie na Czerwonej Planecie mogło opierać się na zupełnie innej zasadzie, niż na Ziemi. Problem w tym, że skoro nie znamy tej zasady, nie bardzo wiemy, jak mielibyśmy jego ewentualne ślady rozpoznać.

Z Bogdanem Zalewskim współczujemy Phoenixowi z całego serca.