Ciężki atak zimy w Europie i Ameryce Północnej nieco obniżył temperaturę dyskusji o ociepleniu klimatu, nie znaczy to jednak, że tej dyskusji nie ma. W Indiach ostatnio wybuchła prawdziwa afera wokół pewnych twierdzeń, które znalazły się w słynnym raporcie Międzyrządowego Panelu ONZ w sprawie ocieplenia klimatu.

Kontrowersje dotyczą zawartego w raporcie twierdzenia, że ocieplenie klimatu prowadzi do topnienia lodowców Himalajów. Okazało się, że autorzy raportu, uznający się za wybitne autorytety, w tej sprawie oparli się na raporcie opublikowanym dwa lata wcześniej przez ekologiczną organizację WWF. Ta z kolei w swojej pracy powołałą się na wywiad z jednym z hinduskich glacjologów opublikowany w czasopiśmie "New Scientist" w 99 roku.

Sam "New Scientist" przyznaje, że ów glacjolog wycofał się ze swoich prognoz parę lat później. Nie przeszkodziło to jednak ekspertom ONZ powołać się na nie osiem lat później. I tak notatka z szanowanego, lecz nie poddanego naukowej weryfikacji czasopisma stała się podstawą całkiem poważnego raportu ONZ. Nie wiadomo tylko śmiać się czy płakać...

Z Bogdanem Zalewskim nie dziwimy się już niczemu.