Trudno o bardziej nieznośny dźwiek podczas wakacji niż bzykanie komara. Być może już wkrótce będziemy lepiej wiedzieli, jak się go pozbyć. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy testują siedem substancji, które są znacznie bardziej skuteczne w odstraszaniu komarów niż te, które stosowaliśmy do tej pory.

Jak mówi mi doktor Uli Bernier, jeden z autorów pracy opublikowanej właśnie w "Proceedings of the National Academy of Sciences", sa szanse na przełom, którego nie było od 50-ciu lat. Właśnie wtedy na rynek trafiły preparaty, zawierające najbardziej dotąd skuteczną substancję odstraszającą owady, o nazwie DEET. Odkryte teraz środki dają szanse nawet na kilkakrotnie dłuższą ochronę nie tylko przed komarami, ale i innymi dokuczliwymi i roznoszącymi choroby insektami. Ich właściwości są rewelacyjne, trzeba tylko sprawdzić, czy będą bezpieczne dla ludzi. Nawet jeśli testy wypadną pomyślnie, na nowe środki przeciwko komarom trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat. Ale skoro my, ludzie czekaliśmy tak długo, możemy sobie pozwolić jeszcze na chwilę cierpliwości...

Z Mają Dutkiewicz i Michałem Kowalewskim trzymamy się jak najdalej od owadów.

Doktor Urlich Bernier z Uniwersytetu Florydy o powodach do optymizmu, związanych z nowymi środkami odstraszającymi owady.

Doktor Bernier nie ukrywa, że nawet jeśli testy przebiegną pomyślnie, na nowy środek przeciwko komarom będziemy musieli poczekać jeszcze co najmniej kilka lat.