Zaledwie 47 minut potrzebował Hiszpan Rafael Nadal, numer jeden światowego rankingu tenisistów, by awansować do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Swój pierwszy mecz bez problemu wygrał także zeszłoroczny finalista turnieju, Brytyjczyk Andy Murray.

Nadal pokonał Brazylijczyka Marcosa Daniela, który z powodu urazu kolana skreczował w drugim secie przy stanie 6-0, 5-0 dla Hiszpana. Kontuzję odniósł także przeciwnik Murray'a, Słowak Karol Beck, który zrezygnował z dalszej gry, gdy na tablicy świetlnej widniał wynik 6-3, 6-1, 4-2 dla Brytyjczyka.

Do drugiej rundy awansował także zwycięzca US Open z 2009 roku, Juan Martin del Potro. Argentyńczyk wrócił na kort po kontuzji nadgarstka, jakiej nabawił się na zeszłorocznym Australian Open. W pierwszej rundzie pokonał Izraelczyka Dudiego Selę 7-6, 6-4, 6-4.