W poniedziałek w Braniewie rozpoczęły się badania archeologiczne, w czasie których być może uda się odsłonić piwnice byłego gotyckiego ratusza. Badania potrwają kilkanaście miesięcy.

Stary ratusz w Braniewie został zbudowany w XIV wieku w centralnej części rynku Starego Miasta. Niestety po bombardowaniu w 1945 roku budynek został zniszczony, a kilka lat później jego ruiny rozebrano. Prace archeologiczne, to pierwszy krok do odbudowy ratusza.  

Spodziewamy się m.in. odkrycia gotyckich piwnic, są przekazy, które mówią, że zostały one po prostu zasypane - mówi kierownik wydziału inwestycji braniewskiego urzędu miasta Julita Diemieńczuk. Dodała, że jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, trzeba będzie zrobić analizy, czy zachowane mury, fundamenty mogą być wykorzystane przy ewentualnej odbudowie ratusza, czy nie.

Samorząd Braniewa uzyskał dotacje na sfinansowanie badań (w sumie 160 tys. zł) i niezbędne pozwolenia konserwatorskie. Teren, który od poniedziałku będzie poddany badaniom archeologów ma wymiary 24 na 52 metry. Całość jest już ogrodzona płotem.

Leżące u ujścia rzeki Pasłęki Braniewo, to pierwsza stolica Warmii i zarazem najstarsze warmińskie miasto założone przez pierwszego biskupa Warmii Anzelma w 1254 roku. Kolejny biskup Henryk Fleming w 1284 roku nadał osadzie prawa miejskie na prawie lubeckim - to oznacza, że miasto lokowano wzdłuż jednej, głównej ulicy, nie było tu tradycyjnego średniowiecznego rynku.

Pierwsza wzmianka o ratuszu w Braniewie pojawia się w kronikach w 1364 roku. Tak, jak w innych średniowiecznych ratuszach w przyziemiu budynku odbywał się handel, a na piętrze urzędowały władze miejskie. Wiadomo, że przez lata w braniewskim ratuszu był też sąd, a w jego piwnicach cele. W XVI w. odnotowywano, że wspaniałością i okazałością braniewski ratusz nie ustępuje ratuszom w Elblągu, czy Gdańsku.