Po ekologicznej katastrofie w Zatoce Meksykańskiej trzeba skontrolować platformy wiertnicze na europejskich wodach - postuluje polski eurodeputowany Bogusław Sonik w rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli Katarzyną Szymańską-Borginion.

Zdaniem Bogusława Sonika trzeba zbadać zabezpieczenia na wszystkich platformach wiertniczych w Europie. Należy też wysłać pomoc techniczną do tych stanów Ameryki, które są zagrożone katastrofą ekologiczną. Eurodeputowany napisał rezolucję, którą w przyszłym tygodniu ma przyjąć Parlament Europejski.

To samo przedsiębiorstwo ma również platformy, które leżą na terenie mórz europejskich, albo położonych przy europejskich wodach terytorialnych. W związku z tym, jaki system zabezpieczeń ma w tej chwili przemysł naftowy, aby nie doszło do skażenia np. Bałtyku? Przy takiej skali byłoby to dla niego katastrofalne- mówi Sonik. Trzeba zrobić wszystko, by katastrofa podobna do tej w Zatoce Meksykańskiej nie wydarzyła się na Bałtyku - podkreśla.

Od 20 kwietnia, kiedy doszło do wypadku na platformie koncernu BP, do Zatoki Meksykańskiej wydostają się setki tysięcy litrów ropy.