17 stycznia 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Nie przyniosła rozstrzygnięcia. Decydujący bój między Julią Tymoszenko i Wiktorem Janukowyczem miał miejsce 7 lutego.

Wybory na Ukrainie

Ukrainie nie opłaca się odwrót od Unii - twierdzą polscy eksperci

Poniedziałek, 8 lutego 2010 (11:03)

Ukraina nie może odwrócić się od Unii Europejskiej, bo jest to sprzeczne z jej interesem ekonomicznym. Wiktor Janukowycz będzie się w swojej polityce kierował pragmatyzmem - tak wyniki wyborów na Ukrainie komentują eksperci z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Lider prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz utrzyma przewagę nad premier Julią Tymoszenko. Co więcej, różnica między rywalami w niedzielnych wyborach prezydenckich ma się zwiększać - podała Centralna Komisja Wyborcza. Członkowie komisji czekają już tylko na sprawozdania z... czytaj więcej

Według nich pod rządami nowego prezydenta relacje Ukrainy z Zachodem nie zmienią się zasadniczo. Janukowycz będzie dążył do integracji Ukrainy z Zachodem, aczkolwiek nie zaznaczył tego jasno w czasie kampanii. Przemawiają za tym względy ekonomiczne. Obroty Ukrainy z Unią Europejską przewyższają obroty handlowe Ukrainy z Rosją, więc nawet podejmując jakieś działania na rzecz wzmocnienia relacji ukraińsko-rosyjskiej, Janukowycz będzie musiał wziąć pod uwagę ten fakt.Bo biznes ukraiński dostrzega lepsze perspektywy dla siebie współpracy właśnie z Unią. Należy oczekiwać, że Janukowycz będzie interes biznesu ukraińskiego brał pod uwagę - ocenia Sławomir Dębski z Instytutu.

Jednocześnie jednak priorytetem Janukowycza będzie poprawa stosunków z Rosją, tak by załagodzić powstałe w ostatnich latach napięcia. Można się więc spodziewać rezygnacji z dążeń Ukrainy do uczestnictwa w NATO. Bardzo prawdopodobne jest też przedłużenie umowy na pozostawienie rosyjskiej floty w Sewastopolu. To będzie pragmatyczna polityka, to nie będzie polityka motywowana jakimś światopoglądem, czy sympatiami, to będzie bardzo pragmatyczny polityk - uważa Dębski.

Agnieszka Witkowicz

Radio Muzyka Fakty