Są problemy z dopisywaniem się do rejestru wyborców przez internet. Dostajemy od Was dużo sygnałów, że umożliwiająca to rządowa strona internetowa nie działa poprawnie.

Gdy wejdziemy na rządową stronę obywatel.gov.pl bardzo często pojawia się komunikat: "Wystąpił problem komunikacji z serwerem, spróbuj ponownie później". Gdy jednak spróbujemy później, problem powraca, czasem znika i znowu powraca.

Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że to może być efektem dużego zainteresowania. Resort zamieścił nawet kuriozalnie brzmiący komunikat: "W związku z informacjami o zdarzających się incydentalnie problemach przy korzystaniu z usługi wpisania się do rejestru wyborców informujemy, że usługa ta działa w pełni poprawnie".

Jak widzimy jednak nie działa. Nie zostawiajcie więc dopisywania się na ostatnią chwilę.

 

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji:

W związku z informacjami o zdarzających się incydentalnie problemach przy korzystaniu z usługi wpisania się do rejestru wyborców informujemy, że na portalu Obywatel.gov.pl usługa ta działa w pełni poprawnie.

Aby w prosty sposób skorzystać z usługi należy wejść na portal Obywatel.gov.pl, kliknąć w baner i postępować zgodnie z opisaną procedurą.

Przypominamy też, że w celu bezproblemowego skorzystania z usługi wyborczej - należy unikać nieprawidłowych linków udostępnianych np. mailowo lub w mediach społecznościowych.

Blisko 31 tys. złożonych wniosków (dla porównania od 2015 r. do września 2018 r. wniosków o wpis do rejestru wyborców było 235) świadczy, że usługa działa prawidłowo.

Kto może dopisać się do rejestru wyborców?

Patryk Michalski: Kto może dopisać się jeszcze do rejestru wyborców?

Anna Godzwon: Do rejestru wyborców może dopisać się każda osoba, która  stale zamieszkuje w danej gminie, jeżeli urząd o to poprosi będzie wstanie to stałe zamieszkanie udokumentować.

W jaki sposób?

To może być na przykład: PIT, który płacimy w miejscu stałego zamieszkania, dowód wnoszenia opłat lokalnych za użytkowanie wieczyste, czy innych opłat wymaganych przez urząd, to może być umowa najmu mieszkania, to może być umowa o pracę.

Gdzie taki wniosek można złożyć?

Wniosek można złożyć dwojako albo przez internet. I wtedy też przez internet można te dodatkowe dokumenty za pośrednictwem profilu zaufanego do urzędu wysłać, albo osobiście pójść do urzędu, złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców i mieć ze sobą te dokumenty na wypadek, gdyby urząd nas o nie poprosił.

A czy można spodziewać się wizyty urzędnika w naszym mieszkaniu, po to żeby zweryfikować czy mieszkamy we wskazanym miejscu?

Ja znam przynajmniej dwa takie przypadki: jeden w Warszawie, który w śródmieściu odwiedzili urzędnicy moich znajomych w mieszkaniu, a drugi w Katowicach, gdzie także moi znajomi dopisywali się do rejestru wyborców i urzędnicy nie tylko odwiedzili ich w mieszkaniu, ale również rozpytali sąsiadów. Czy ci państwo rzeczywiście tutaj stale zamieszkują?

W tych wyborach, w wyborach samorządowych mogą zagłosować także obcokrajowcy, którzy tutaj mieszkają, czy ta procedura działa podobniej, jak w przypadku osób, które mieszkają w innej gminie niż są zameldowani?

Mogą w naszych wyborach głosować obywatele Unii Europejskiej, którzy stale zamieszkują  na obszarze naszego kraju i którzy w urzędzie gminy, dzielnicy lub miasta złożą stosowny wniosek. Trzeba pamiętać tylko, że obywatele Unii Europejskiej, mają prawo do głosowania tylko w części naszych wyborów, tzn. mogą wybierać radnych miasta czy gminy, radnych dzielnicy w Warszawie, mogą także głosować na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, nie mogą niestety brać udziału na głosowaniu na radnych wojewódzkich i radnych powiatowych.

Co jeżeli nie dostaniemy za pierwszym razem takiej zgody ?

Musimy pamiętać o tym, że urząd ma trzy dni, na wydanie decyzji. To są te trzy dni między innymi po to, żeby wyborca został przez urzędników sprawdzony, czy rzeczywiście stale zamieszkuje w danym miejscu. Jeżeli urząd nie wyrobi się z tą decyzją przed wyborami samorządowymi, przed  pierwszą turą tych wyborów, możemy liczyć na to, że jeżeli decyzja będzie dla nas pozytywna dostaniemy ją przed drugą turą głosowania i tam, gdzie druga tura wyborów będzie przeprowadzona, będziemy mogli na tej postawie zagłosować w drugiej turze wyborów na burmistrza, wójta czy prezydenta.

Możemy się odwoływać od takiej negatywnej decyzji ?

Tak, jeżeli urząd odmówi nam dopisania do rejestru wyborców, mamy trzy dni na  złożenie odwołania, teraz tak naprawdę już nie mamy czasu na odwołanie, bo tak naprawdę wtorek jest ostatnim dniem, gdzie możemy złożyć osobiście albo elektronicznie wniosek o dopisanie do rejestru wyborców. Trzy dni dla urzędu kończą się w piątek, więc gdyby ta decyzja była negatywna, to oczywiście, możemy się odwoływać i walczyć o ten wpis w rejestrze wyborców na drugą turę głosowania. Natomiast warto się pospieszyć nie zostawić tego na ostatnią chwilę. Bo jeżeli złożymy wniosek w środę, w czwartek, albo w piątek, to z dużym prawdopodobieństwem, urząd przed wyborami 21 października nie zdąży nam wydać.

Czy jeżeli zostaniemy dopisani do rejestru wyborców przed pierwszą turą, czy to oznacza, że jeżeli będzie druga tura wyborów też, będziemy wpisani do rejestru?

Tak, jeżeli dostaniemy wpis do rejestru wyborców, to będziemy już wpisani w tym miejscu, w którym już złożyliśmy dopóty, dopóki nie wypiszemy się z niego, albo nie wpiszemy się do rejestru wyborców w innym miejscu. Wpisanie się do  rejestru wyborców, na przykład w Warszawie osoby, która ma zameldowanie stałe w Białymstoku, oznacza, że urząd w Białymstoku skreśli go z rejestru wyborców i ta osoba będzie wpisana w Warszawie dopóty, dopóki nie złoży wniosku  o wpisaniu do rejestru w innym miejscu.

(mpw)