Dostawy myśliwców F-16 dla Ukrainy nie są obecnie brane pod uwagę - ogłosił Biały Dom, komentując przybycie do USA ukraińskich pilotów. Rosjanie stracili w bitwie o Bachmut pięciokrotnie więcej żołnierzy niż Ukraińcy - donosi CNN, powołując się na urzędnika NATO. Zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej porucznik Wołodymyr Nazarenko powiedział, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kluczową drogą do Bachmutu. Głównodowodzący ukraińskiej armii uważają, że miasta należy nadal bronić. Poniedziałek to 376. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zbieramy dla Was w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:26

Około trzech tysięcy osób, które zginęły w czasie wojny udało się zidentyfikować za pomocą ekspertyzy DNA - powiedział zastępca szefa Narodowej Policji Ukrainy, szef Głównego Wydziału Śledczego Maksym Cuckiridze.

"Jak dotąd nasi funkcjonariusze z wydziału kryminalnego wraz z ekspertami z Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego MSW zidentyfikowali około 3 tysięcy zamordowanych Ukraińców. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału DNA" - powiedział Cuckiridze w telewizji. Dodał, że obecnie tworzona jest baza danych DNA. Już prawie 16 tys. krewnych osób zabitych lub zaginionych przekazało swój materiał genetyczny.

23:05

Z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję udało się dotąd sprowadzić 307 dzieci - powiadomił rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jednym z nich jest ośmioletni Sasza, który niedawno został uratowany i spotkał się z babcią.

Jak powiadomił Łubinec na Telegramie, babcia Saszy pod koniec lutego zwróciła się do biura rzecznika o pomoc w odzyskaniu wnuka z terytoriów okupowanych. Chłopca udało się sprowadzić i jest już bezpieczny. Urzędnik powiadomił, że dotąd udało się uratować 307 dzieci.

Jednocześnie władze ukraińskie dysponują potwierdzonymi informacjami o ponad 16 tys. przymusowo deportowanych dzieci. Różne rosyjskie źródła podawały jednak znacznie wyższe liczby, nawet 400 tys. Propaganda rosyjska twierdzi, że dzieci te "uratowano".

22:34

Sytuacja w Bachmucie, to coś gorszego niż piekło, ale na razie nasi żołnierze zachowują bojowy nastrój i nie ma planów wycofania się - pisze ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko na łamach portalu nv.ua.

"O ile wiem od naszych chłopców, którzy tam są, na razie nie ma zamiarów wycofania się z Bachmutu. Pomimo trudnej sytuacji, pomimo strat, ostrzałów, pomimo tego, że jak mówią - to nie jest piekło, ale coś gorszego niż piekło, zachowują oni bojowego ducha" - przekazał Caplijenko.

Dziennikarz nawiązał też do poniedziałkowego spotkania prezydenta z dowódcami wojskowymi i ogłoszonego po nim komunikatu, że w ich opinii obrona miasta powinna być kontynuowana.

Caplijenko twierdzi, że dwie główne trasy: Kostiantyniwka-Bachmut i Czasiw Jar-Bachmut, będące "drogami życia", niezbędnymi dla dostaw i ewakuacji, ciągle są pod kontrolą Ukrainy, chociaż Rosjanie je ostrzeliwują. Rosjanie mieli podejść "dość blisko" do trasy z Kostiantyniwki, ale według informacji dziennikarza udało się ich trochę odepchnąć w rejonie miejscowości Iwaniwske.

22:22

Czechy chcą kupić od Szwajcarii czołgi Leopard 2 - poinformowała szwajcarska minister obrony Viola Amherd w wywiadzie dla telewizji SRF. Jak dodała, jeśli parlament uzna, że kraj posiada wystarczającą liczbę tych pojazdów na własne potrzeby, to rząd rozważy sprzedaż.

"Otrzymaliśmy prośbę od Niemiec i również prośbę od Republiki Czeskiej" - powiedziała Amherd. Wyjaśniła, że jeśli okaże się, że Szwajcaria ma wystarczająco dużo Leopardów, by móc się bronić, to może dysponować pewną liczbą czołgów na sprzedaż, jeśli parlament wyłączy je z użytku.

Rządy Szwajcarii i Niemiec poinformowały w piątek, że Berlin poprosił Berno o odsprzedanie czołgów Leopard 2.

22:19

Dowództwo jednomyślnie opowiedziało się za wzmocnieniem obrony Bachmutu - przekazał w wieczornym przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Będę szczery - jest wiele przekazów dezinformacyjnych od tych, którzy nie mogą nawet słyszeć rozmów, niejawnych rozmów, ale twierdzą, że wiedzą to i owo o niektórych decyzjach dotyczących obronności" - powiedział.

Zdaniem Zełenskiego "społeczeństwo musi zrozumieć sens naszych operacji obronnych. Prawdziwy sens. Dziś podczas spotkania dowództwa zadałem pytanie generałowi Syrskiemu oraz dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generałowi Załużnemu o to, jak widzą dalszy przebieg operacji obronnej w Bachmucie. Wycofać się czy kontynuować obronę i umocnienia w mieście? Obaj generałowie odpowiedzieli, że nie wycofywać się i wzmacniać. To stanowisko zostało jednomyślnie poparte przez całe dowództwo" - poinformował Zełenski.

21:02

Rosjanie stracili w bitwie o Bachmut pięciokrotnie więcej żołnierzy niż Ukraińcy - donosi CNN powołując się na urzędnika NATO, który miał wgląd w dane wywiadowcze Sojuszu. Ukraina również poniesie znaczące straty, jeśli zdecyduje się dalej bronić miasta - twierdzi urzędnik.

20:42

Dostawy myśliwców F-16 dla Ukrainy nie są obecnie brane pod uwagę - ogłosił Biały Dom komentując przybycie do USA ukraińskich pilotów.

20:30

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował o wszczęcie śledztwa w sprawie egzekucji nieuzbrojonego jeńca przez rosyjskich żołnierzy. Przerażające nagranie, pokazujące nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza rozstrzeliwanego przez Rosjan tylko za to, że powiedział "chwała Ukrainie". To kolejny dowód na ludobójczy charakter tej wojny - skomentował Kułeba.

20:14

W ciągu ostatniej doby, Rosjanie dokonali 130 uderzeń na ukraińskie pozycje w rejonie Bachmutu - informuje cytowany przez "Ukraińską Prawdę" rzecznik zgrupowania Wschód Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Według jego relacji, Rosjanie rzucili na ten odcinek swoje doborowe jednostki, koncentrując tam równocześnie ciągły ogień artyleryjski.

20:02

Rosjanie wstrzymują się z zakupami pocisków balistycznych produkowanych przez Iran. Według brytyjskiego "Financial Times" Kreml ma obawiać się, że w odpowiedzi na zakup takiej broni, USA dostarczą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu ATACMS.

19:58

Rosyjski niezależny dziennikarz Andriej Nowaszow został skazany w Rosji na 8 miesięcy robót publicznych za "przekazywanie fałszywych informacji o armii rosyjskiej". Wyrok zapadł w oparciu o cztery posty w mediach społecznych, których autorem był Nowaszow i jedno udostępnienie przez niego artykułu na temat Rosjan bombardujących infrastrukturę cywilną w Mariupolu. Nowaszow został zatrzymany w marcu ubiegłego roku, gdy pracował dla projektu "Sibir".

19:22

"The Economist": wojna w Ukrainie pogłębia demograficzny koszmar Rosji. Według danych statystycznych, w latach 2020-2021 liczba zgonów w Rosji przewyższyła liczbę urodzeń o 1,7 miliona. Największy spadek odnotowano wśród etnicznych Rosjan. Zapaść demograficzną w Rosji wywołała pandemia koronawirusa, ale wojna tylko pogłębi kryzys. Według "The Economist" powołującego się na zachodnie szacunki, na ukraińskim froncie zginęło lub zostało rannych nawet 200 tys. rosyjskich żołnierzy. Kolejne 500 tys. uciekło przed mobilizacją za granicę. 

Demograficzna zapaść wśród etnicznych Rosjan ma - według "The Economist" - utrudnić przeprowadzenie wiosennego naboru, który ma rozpocząć się w kwietniu. Dziennik przewiduje, że w związku z tym, mobilizacja jeszcze bardziej obciąży regiony zamieszkane przez ludność rdzennie nierosyjską. To z kolei może powodować wzmożenie protestów przeciwko wojnie.

Demograficzna katastrofa nie zmniejszyła pragnienia podboju prezydenta Władimira Putina, ale czyni z Rosji mniejszy, gorzej wykształcony i biedniejszy kraj, z którego uciekają ludzie młodzi i gdzie mężczyźni umierają po sześćdziesiątce. Inwazja jest ludzką katastrofą i to nie tylko dla Ukraińców - podsumowuje brytyjska gazeta.

18:59

Wołodymyr Zełenski zdymisjonował kluczowych przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa Ukrainy,  w tym zastępcę szefa SBU Ołeksandra Jakuszewa. Wraz z nim zdymisjonowani zostali niektórzy szefowie regionalni ukraińskich służb specjalnych. Wśród nich szefów SBU w obwodzie sumskim i zaporoskim. 

18:36

Drobne sukcesy ukraińskich żołnierzy u ujścia Dniepru. Ukraińcy uniemożliwili Rosjanom działania dywersyjne w tym rejonie i zniszczyli trzy łodzie motorowe, którymi poruszały się grupy zwiadowców. Zginęło 18 żołnierzy wroga - poinformowało dowództwo operacyjne Południe armii Ukrainy.

18:12

Według serwisu "Ukraińska Prawda", który powołuje się na niemieckiego "Bilda", między Wołodymyrem Zełenskim, a dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Walerijem Załużnym doszło do poważnej różnicy zdań w kwestii dalszych działań w rejonie Bachmutu. Załużny miał już kilka tygodni temu przekonywać, by opuścić miasto. Ukraińskiemu prezydentowi ma zależeć na utrzymaniu linii frontu.

17:42

Ukraiński generał i dowódca wojsk lądowych Ołeksandr Syrski oświadczył, że "walki o Bachmut osiągnęły najwyższy poziom intensywności". Kijów poinformował, że Syrski 5 marca odwiedził wojska ukraińskie broniące się w Bachmucie. To już trzecia w ciągu ostatnich dwóch tygodni wizyta generała na tym odcinku frontu. Pojawienie się najwyższych rangą dowódców wojsk Ukrainy w rejonie najsilniejszych walk, może oznaczać, że pojawiające się w ostatnich dniach informacje o przygotowaniach do "taktycznego wycofania się z Bachmutu", było jedynie zasłoną dymną.

16:55

W sieci pojawił się kolejny dowód na popełniane przez Rosjan zbrodnie wojenne. Na jednym z nagrań, widać jak rosyjscy żołnierze rozstrzeliwują ukraińskiego jeńca wojennego za słowa "Chwała Ukrainie". Rosjanie hołdują zbrodniom wojennym. A wybiela je propaganda i mity o "nazistach". Zabójstwo człowieka, który trafił do niewoli, to jeszcze jeden przykład zbrodni wojennych. Jest to także przykład ich narodowej nikczemności i słabości - skomentował nagranie szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, dodając, że "zbrodnie nie pozostaną bez zapłaty".

15:56

Rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna. Imperium napadło na sąsiedni kraj, aby mu zabrać jego ziemię i ukryte w niej bogactwa i czerpać z nich zyski. Ale imperium porywa też ludzi, w tym dzieci, i wysyła je w głąb Rosji - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie V konferencji ONZ dotyczącej krajów najsłabiej rozwiniętych.

15:36

Ukraińskie Siły Powietrzne potwierdziły wczorajszą informację o wizycie swoich pilotów w USANa razie strona amerykańska bada możliwości naszych pilotów, ile czasu będą potrzebować na przekwalifikowanie się na nowoczesne myśliwce - powiedział serwisowi Voice of America Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.

15:02

Ukraińcy przywrócili przepustowość na drodze Czasiw Jar-Bachmut. W nocy z czwartku na piątek, w ubiegłym tygodniu Rosjanie ostrzelali most na ważnej trasie, którą dostarczano zapasy obrońcom w Bachmucie. 6 marca, żołnierze ukraińscy zakomunikowali, że droga została naprawiona. "Nasi żołnierze mogą bronić się w Bachmucie jeszcze długo" - twierdzi ukraiński oficer Taras Berezowec.

Wciąż istnieje tam możliwość przeniknięcia na tyły przeciwnika, przeprowadzenia uderzeń z zaskoczenia i natychmiastowego odwrotu. Tam są profesjonaliści z ukraińskich sił operacji specjalnych, którzy zostali do tego przeszkoleni i wiedzą, jak prowadzić walkę partyzancką w mieście. (...) (Najeźdźcy) chcieli zająć Bachmut do 24 lutego, czyli pierwszej rocznicy inwazji. Teraz kolejną datą będzie zapewne 8 marca. Potem te daty zostaną gładko przeniesione na Wielkanoc, Dzień Zwycięstwa itd. - mówi wojskowy.


14:45

153 770 - to liczba "wyeliminowanych" od początku wojny agresorów, jak podaje Sztab Generalny Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Agencja Ukrinform informuje o tym, że Ukraińcy odparli w ciągu ostatniej doby 95 ataków. Główne walki toczyły się w rejonach Biłohoriwki i Newskiego (w obwodzie ługańskim) i Zalizniańskie, Dubowo-Wasyliwka, Orichowo-Wasyliwka, Bachmut i Iwaniwskie w obwodzie donieckim.

14:20

Brytyjskie Ministerstwo Obrony pokazuje miejsca rozmieszczenia rosyjskiego wojska na froncie i kierunki ataków:

13:54

Rośnie napięcie między Prigożynem, a rosyjską generalicją. Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn od tygodni ma domagać się dostarczenia amunicji jego żołnierzom. Według biznesmena, jego współpracownikom odmówiono w poniedziałek wstępu do kwater dowódczych rosyjskiej armii w Ukrainie. 5 marca napisałem wiadomość do dowództwa Specjalnej Operacji Wojskowej w sprawie pilnego dostarczenia nam amunicji. 6 marca moi przedstawicielom cofnięto przepustki i odmówiono dostępu do siedziby dowództwa - napisał Prigożyn na Telegramie. Szef grupy Wagnera przestrzega, że jeśli jego najemnicy zostaną zmuszeni do wycofania się spod Bachmutu, cały front może się załamać.

13:20

Wołodymyr Zełenski rozmawiał na temat sytuacji w Bachmucie z dowództwem ukraińskiej armii. Dwóch generałów utrzymuje, że dalsza obrona miasta wciąż ma sens. Walery Załużny - naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy - i Ołeksander Syrski (dowódca wojsk lądowych) opowiadają się za dalszym umacnianiem pozycji w oblężonym Bachmucie i kontynuacją "działań obronnych".

12:17

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wyraził wątpliwość, by Chiny otwarcie udzieliły Rosji wsparcia w wojnie przeciwko Ukrainie. W wywiadzie dla portalu Liga.net minister powiedział, że jako "poinformowany optymista" ocenia, iż Chiny "tego nie zrobią".

Przedstawiciele władz USA mówili w ostatnim czasie, że Chiny rozważają dostawy broni dla Rosji.

Obserwowałem wystąpienia przywódców Chin i Indii. Dość wyraźnie mówili, że wojna nie jest dzisiaj sposobem rozwiązywania problemów pomiędzy krajami. Są inne priorytety. To stanowisko jest przemyślane i świadome. Tak więc, mam nadzieję, że nie będzie otwartej pomocy dla Rosji - powiedział Reznikow.

12:04

Miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy, atakowane od miesięcy przez rosyjskie wojska, ma dla najeźdźców większe znaczenie jako symbol, a nie cel strategiczny lub operacyjny; ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan nie musi oznaczać zmiany przebiegu wojny - ocenił minister obrony USA Lloyd Austin.

Nie spekulowałbym jednak, czy i kiedy ta miejscowość może zostać opanowana przez siły agresora - dodał Austin, który przebywa z wizytą w Jordanii.

11:55

Na północnej granicy Ukrainy trwają prace nad umocnieniem granic.

10:55

Rosjanie ostrzelali w nocy Kramatorsk, uszkodzone zostały budynki mieszkalne i szkoła. 

10:33

W ciągu ostatnich kilku dni w obwodzie kurskim na zachodzie Rosji, niedaleko granicy z Ukrainą, doszło do dwóch incydentów z udziałem rosyjskich żołnierzy; w wyniku strzelanin zginęło dwóch wojskowych - poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda.

O pierwszym tego rodzaju zdarzeniu, do którego miało dojść 28 lutego na przystanku autobusowym w miejscowości Bolszenizowcewo, powiadomił 2 marca serwis Astra na Telegramie. Jeden z rezerwistów wystrzelił z automatu Kałasznikowa w głowę innemu żołnierzowi, zabijając go na miejscu.

Według śledczych prowadzących postępowanie w tej sprawie, przyczyną tragedii było jakoby "nieostrożne obchodzenie się z bronią" - czytamy na portalu Radia Swoboda.Jak dodano, o kolejnym podobnym przypadku poinformował kanał Baza, na który często powołują się niezależne media. W nocy z niedzieli na poniedziałek w jednostce wojskowej w rejonie (powiecie) sudżańskim, niedaleko granicy z Ukrainy, 22-letni żołnierz z poboru zastrzelił swojego 19-letniego kolegę. Żołnierz stojący na warcie otworzył ogień, ponieważ nikt nie odpowiedział mu na pytanie: "Kto idzie?", skierowane w kierunku zbliżających się mężczyzn.

09:25

Holenderska prokuratura prowadzi 45 postępowań przeciwko firmom łamiącym sankcje nałożone na Rosję po agresji tego kraju na Ukrainę - przekazał portal RTL Nieuws. Służby celne zarekwirowały m.in. części do helikopterów.

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku takich postępowań było 27, na początku marca - już 45 - dodał portal.

Spośród wszystkich dochodzeń 29 dotyczy naruszenia ograniczeń importowych i eksportowych. Pozostałe są związane z naruszeniami sankcji finansowych - czytamy w RTL Nieuws.

08:52

Rosyjskie wojsko w reakcji na straty ciężkich pojazdów pancernych nadal rozmieszcza na Ukrainie wyciągane z magazynów stare czołgi T-62, a także transportery opancerzone BTR-50 - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, istnieje realna możliwość, że nawet jednostki 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, podobno najważniejszej armii czołgowej Rosji, zostaną ponownie wyposażone w pochodzące z lat 60. T-62 w celu uzupełnienia strat, choć według wcześniejszych planów miała ona od 2021 roku otrzymywać czołgi nowej generacji T-14 Armata. Ponadto w ostatnich dniach zidentyfikowano na Ukrainie również rosyjskie transportery opancerzone BTR-50, po raz pierwszy wprowadzone do służby w 1954 roku.

"Od lata 2022 roku około 800 T-62 zostało pobranych z magazynów, a część z nich otrzymała zmodernizowane systemy celownicze, które z dużym prawdopodobieństwem poprawią ich skuteczność w nocy. Oba te zabytkowe typy pojazdów będą jednak prezentować wiele słabości na współczesnym polu walki, w tym brak nowoczesnego wybuchowego pancerza reaktywnego" - ocenił brytyjski resort obrony.

08:08

W nocy Rosjanie znowu przeprowadzili atak irańskimi dronami kamikaze Szahed. Jak poinformował rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat, obrona przeciwlotnicza zniszczyła 13 z 15 wystrzelonych bezzałogowców.

08:02

Do Kijowa z wizytą przybyli lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Lars Klingbeil oraz szef frakcji SPD Rolf Mützenich. Spotkają się z przedstawicielami ukraińskiego rządu i parlamentu.

Ukraińskie media zaznaczają, że SPD jest mocno krytykowana za swoje podejście wobec Rosji, co zresztą zauważyli sami działacze - w grudniu postanowiono zrewidować politykę zagraniczną, w tym właśnie stosunek do Moskwy.

Jednocześnie zarówno Klingbeil, jak i Mützenich nalegają na większą rolę dyplomacji w celu zakończenia wojny.

07:55

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało film, na którym zarejestrowano wizytę szefa resortu Siergieja Szojgu w okupowanym Mariupolu. Ministerstwo poinformowało, że wizyta była częścią "roboczej podróży do specjalnej strefy działań wojskowych ".

Szojgu został nagrany na pokładzie helikoptera, na ulicy i w budynku centrum medycznego. Towarzyszyli mu pracownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, część z nich była uzbrojona. 

Według ministerstwa, w Mariupolu Szojgu robił inspekcje prac wojskowego kompleksu budowlanego Ministerstwa Obrony Rosji działającego "w celu przywrócenia infrastruktury Donbasu". 

Szojgu zdano także raport z budowy wodociągu łączącego rosyjski obwód rostowski z tzw. Doniecką Republiką Ludową.

07:21

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 12 nalotów na rosyjskie pozycje - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Uderzono w trzy posterunki, cztery rejony koncentracji i stanowisko obrony przeciwlotniczej.

06:45

Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadzoną częściowe taktyczne wycofanie wojsk z Bachmutu - twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

ISW wskazuje, że siły grupy Wagnera nadal posuwają się naprzód w północno-wschodniej części Bachmutu.

Instytut jest jednak przekonany, że obrona ukraińska pozostaje "strategicznie mocna" tak długo, jak pochłania ona uwagę i sprzęt rosyjskiej armii, przy nie ponoszeniu nadmiernych strat przez siły zależne od Kijowa.

"Jest mało prawdopodobne, aby siły rosyjskie szybko osiągnęły znaczące zdobycze terytorialne w wojnie miejskiej, która jest zwykle korzystna dla tych, co się bronią, i może pozwolić ukraińskim oddziałom na zadawanie znacznych strat nacierającym jednostkom rosyjskim, nawet jeśli ukraińskie wojska będą się aktywnie wycofywać" - podkreślili analitycy.

05:50

Prokremlowski prezenter telewizyjny Władimir Sołowiow odwiedził jednostkę piechoty morskiej rosyjskiej armii w obwodzie donieckim na Ukrainie. Spotkanie zakłócił ostrzał - poinformował sam propagandysta.

Myślę, że kontrwywiad wojskowy dowie się, w jaki sposób wróg dowiedział się o naszych ruchach - powiedział.

05:19

Oszuści proponują mieszkańcom okupowanego przez Rosję Mariupola wyjazd do kontrolowanego przez Ukrainę Zaporoża przez Wasylówkę, oczywiście za opłatą. Wyjazd jest jednak zamknięty.

"Oszuści biorą pieniądze, a potem znikają" - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

Według niego jedyna droga ucieczki z okupowanego Mariupola wiedzie przez Rosję.

05:10

W obwodzie kijowskim aktywowana została obrona przeciwlotnicza. 

05:00

Zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej porucznik Wołodymyr Nazarenko powiedział w niedzielę dla CNN, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kluczową drogą do Bachmutu. O miasto to od miesięcy toczą się ciężkie walki.

Siły zbrojne Ukrainy utrzymują kontrolę nad autostradą Bachmut - Kostantynówka, jest ona dość stabilna. Sytuacja wokół Bachmutu i okolic jest bardzo podobna do piekła, podobnie jak na całym froncie wschodnim - powiedział Nazarenko.

Trasa Bachmut — Kostantynówka jest ważna dla zaopatrzenia miasta.

Porucznik podkreślił, że po stronie ukraińskiej nie doszło do "zmian taktycznych". Wróg szuka słabych punktów, stara się odwrócić uwagę naszych sił, łączy różne metody i taktyki. Ale poniosą porażkę - powiedział Nazarenko, odrzucając jednocześnie założenie, że Ukraińcy mogą opuścić miasto.