Dokąd najlepiej pojechać na narty?

Tatry i Podhale

Białka Tatrzańska - największa i najbardziej popularna stacja narciarska na Podhalu. Dzięki stale prowadzonym inwestycjom stacja rozrasta się i oferuje usługi na wysokim poziomie. Umiarkowanymi cenami zaskarbiła sobie miłość szczególnie amatorów narciarstwa z Krakowa. Narciarze znajdą tu 17 tras i 18 wyciągów (w tym 6 krzesełkowych). 14 wyciągów połączonych jest systemem jednej karty. Łączna długość tras wynosi ponad 15 km, a zdolność przewozowa wyciągów ponad 17 tysięcy narciarzy na godzinę. Dzięki temu nie trzeba obawiać się tasiemcowych kolejek do wyciągów, choć w pełni sezonu się zdarzają. Na stokach bywa tłoczno i w związku z tym łatwo o zderzenia (trzeba mieć oczy dookoła głowy). Duże, bezpłatne parkingi, karczmy, serwisy narciarskie sprawiają, że narciarz nie musi zbytnio się namęczyć i nabiegać. Trasy mają długość do 1500 m, a różnica wzniesień wynosi 230 m. Nie są więc zbyt strome, za to dobrze utrzymane, oświetlone, doskonale nadają się dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Latem mają tu zostać otwarte baseny termalne.

Bukowina Tatrzańska - jeden z najstarszych i najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Polsce. 22 wyciągi i 20 tras, różnica wzniesień wynosi ok. 300 metrów. Większość wyciągów znajduje się w centrum miejscowości. Niezbyt długie i strome nadają się dla początkujących narciarzy. W ostatnich latach powstała tu nowoczesna stacja na Rusińskim Wierchu z wyciągiem krzesełkowym o długości ok. 1000 m i dwoma wyciągami talerzykowymi. Atrakcyjność miejscowości bardzo wzrosła po otwarciu kompleksu basenów termalnych Termy Bukowina.

Czarna Góra - Koziniec - nowoczesny wyciąg krzesełkowy, dwie trasy, piękny widok na Tatry.

Jurgów - Hawrań - 3 wyciągi (w tym 1 krzesełkowy) i 4 trasy. Wspaniałe widoki na Tatry. W sumie 4 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności powodują, że właściwi każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie coś dla siebie.

Małe Ciche - 7 wyciągów (w tym 1 krzesełkowy) i 6 tras. Najdłuższa trasa ma 1250 metrów długości, oferuje piękny widok na Tatry i parkingi na dole i na górze. Niezbyt stroma trasa dla średnio zaawansowanych

Murzasichle - 8 wyciągów w centrum wsi oferuje znakomite warunki dla początkujących narciarzy.

Witów - nowoczesny wyciąg krzesełkowy o długości 1000 m dla średnio zaawansowanych i orczykowy dla początkujących. Szkoła narciarska prowadzona przez znaną snowboardzistkę Jagnę Marczułajtis.

Zakopane - najbardziej znany ośrodek narciarski i górski w Polsce. Ponad 50 wyciągów, w tym kilka nowoczesnych krzesełkowych, ale też 3 zabytkowe. Najważniejsze trasy:

Harenda - wyciąg krzesełkowy i 3 orczykowe. Ze względu na duże nastromienie nadaje się dla zaawansowanych narciarzy. Często rozgrywane są tu zawody narciarskie, w tym także o najwyższej renomie.

Gubałówka - jednak z najbardziej znanych i najstarszych tras narciarskich w Zakopanem. Od kilku lat zamknięta z powodu konfliktów własnościowych. Wagoniki wywożą narciarzy na szczyt, gdzie mają do dyspozycji tylko górną polanę z wyciągiem orczykowym.

Kasprowy Wierch - najbardziej znana narciarska góra w Polsce, zwana też "świętą górą narciarzy", na którą wjeżdża kolejka górska. Dwie trasy: Gąsienicowa (1400 m długości) i Goryczkowa (2 km) nie nadają się dla początkujących narciarzy. Kolejka górska i wyciąg krzesełkowy na Gąsienicowej zostały w ostatnich latach zmodernizowane, ale wyciąg na Goryczkowej pamięta jeszcze lata 60 ubiegłego wieku. Trasy nie są sztucznie naśnieżane i przy niewielkich opadach śniegu zdarza się, że warunki są trudne. Do dolnej stacji kolejki prowadzą dwie nartostrady o długości 3, 5 i 8,5 km.

Nosal - 9 wyciągów, w tym 1 krzesełkowy. Jedna z najbardziej znanych tras slalomowych w Polsce. Raczej dla dobrych narciarzy, za to u podnóża znajduje się kilka tzw "oślich łączek" dla początkujących. Na stromą część trasy nie są wpuszczani snowboardziści.

Polana Szymoszkowa - dwa wyciągi krzesełkowe. Dłuższa trasa (ok. 1,5 km) w górnej części przeznaczona jest dla zaawansowanych narciarzy, krótsza (400 m), dolna jest łagodna i szeroka i znakomicie nadaje się do nauki jazdy.

Pieniny

Kluszkowce - 5 tras i 4 wyciągi (w tym 1 krzesełkowy) - malowniczy ośrodek w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego położony na Górze Wdżar, która jest wygasłym wulkanem. Tutejsze trasy nie są zbyt wymagające, choć jedna posiada homologację FIS i zadowoli wybrednych narciarzy.

Niedzica - Polana Sosny to pięknie położona trasa tuż nad brzegiem jeziora, z widokiem na Zamek Niedzicki. Szczególnie lubią to miejsce snowboardziści, którzy mogą poszaleć na czterech trasach z trzema wyciągami.

Szczawnica - na Palenicę prowadzi nowoczesny wyciąg krzesełkowy, na górze 3 wyciągi orczykowe na Szafranówce. Ze szczytu Palenicy prowadzą dwie trasy - jedna dla zaawansowanych narciarzy, druga tzw. rodzinna.

Beskid Sądecki

Krynica - Jaworzyna Krynicka - oferuje 7 zróżnicowanych tras narciarskich o łącznej długości ponad 12 km. Kolej gondolowa, dwa wyciągi krzesełkowe i 8 orczykowych może przewieźć w sumie 14 tys. narciarzy na godzinę. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - od początkujących po zaawansowanych narciarzy. Miłośnicy długich zjazdów mają do dyspozycji trasę rodzinną o długości ponad 2,5 km. Amatorzy ewolucji - snowpark.

Muszyna - Wierchomla - 10 wyciągów: dwa krzesełkowe, 6 orczyków i 2 linkowe. Jest to znakomity narciarski ośrodek rodzinny ze zdolnością przewozową wynoszącą 14 tys. osób na godzinę.

Rytro - trzy wyciągi, w tym jeden krzesełkowy. Głowna trasa przeznaczona jest dla dobrze jeżdżących narciarzy.

Beskid Makowski

Kasina Wielka - miejscowość rozsławiona przez znakomitą biegaczkę Justynę Kowalczyk posiada ładna trasę narciarską na Śnieżnicy. Dwa wyciągi, w tym jeden krzesełkowy. Trasa o długości 1400 m przeznaczona dla średnio zaawansowanych narciarzy i 120 m talerzyk dla stawiający pierwsze kroki na nartach to ulubione miejsce weekendowych wypadów mieszkańców Krakowa.

Laskowa - Kamionka - 3 wyciągi orczykowe i 1 krzesełkowy - najdłuższa trasa ma ponad 2 km i przeznaczona jest dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy.

Limanowa - Łysa Góra - na której jednak łatwiej o narciarzy niż o czarownice. Do ich dyspozycji są dwa wyciągi orczykowe i 1 krzesełkowy i dwie trasy: jedna dla zaawansowanych, a druga, łatwiejsza dla początkujących narciarzy.

Myślenice - Zarabie - wyciąg krzesełkowy o długości ponad 800 metrów i wyciąg talerzykowy chętnie odwiedzane przez narciarzy z Krakowa, którzy mają tu niespełna 30 km.

Radio Muzyka Fakty