Według stołecznego ratusza nawet 100 tys. osób wzięło udział w zorganizowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet "Marszu na Warszawę". Jego uczestnicy przeszli przez centrum miasta, a potem skierowali się na Żoliborz - przed dom lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Tam się rozeszli. Wcześniej protestujący byli atakowani w różnych miejscach przez grupy chuliganów i pseudokibiców - policja poinformowała o zatrzymaniu ponad 30 osób. Jeden funkcjonariusz został ranny.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:37

22:30

22:28

Organizatorzy wezwali protestujących zgromadzonych na pl. Wilsona przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji do rozejścia się i poprosili policję o pomoc w zapewnieniu im bezpieczeństwa przy powrocie do domu.

Słuchajcie, Jarosław ma już #zostańWdomu w wykonaniu nas i policji z całej Polski (prawie, reszta pilnuje kościołów z bojówkami Kaczyńskiego). Żoliborz zablokowany. Zaczynamy wracać, bezpiecznie, razem! - poinformował w piątek po godz. 22 Strajk kobiet.

21:59

Na Żoliborzu tłum protestujących i auto ze złotą kaczką na dachu.

21:52

21:37

Ciekawe hasło wśród protestujących przed domem Jarosława Kaczyńskiego wypatrzył reporter RMF FM Mariusz Piekarski.

21:28

Rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że na ulicach stolicy protestuje ok. 100 tys. osób. Trzy miejsca z których rozpoczęły się przemarsze i napływ osób z różnych stron powodują trudności w oszacowaniu liczby protestujących - wyjaśniła. 

21:25

Stołeczna policja pokazała, co mieli ze sobą chuligani zatrzymani za ataki na protestujących w Warszawie. To m.in. pałki teleskopowe i gaz obezwładniający.

21:20

Od tygodnia nie robię nic innego, tylko protestuje. Dlatego, że PiS narzuca nam, jak mamy żyć, narzuca nam swoją moralność. Jesteśmy wolnymi ludźmi, sami chcemy decydować o swoim życiu i ciele. Jesteśmy tu razem, żeby powiedzieć dość. Mamy dość - powiedziała do protestujących na pl. Wilsona w Warszawie 24-letnia Dagmara.


21:18

Przed domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu została ustawiona blokada policyjna, która wyłączyła około 200-metrowy odcinek obydwu jezdni. Czoło blokady policyjnej znajduje się na wysokości numeru 42. Przy blokadzie policyjnej z minuty na minutę jest coraz więcej protestujących.


20:59

Nowe zdjęcia ze stolicy od naszego dziennikarza.


20:45

20:40

Tłumnie protestują również mieszkańcy Wrocławia. 

20:27

Hasło nawiązujące do "Gry o Tron" wypatrzyła nasza dziennikarka na proteście w Krakowie.

20:25

Kordon Żandarmerii Wojskowej przed kościołem św. Krzyża w Warszawie.

20:21

Ogólnopolski Strajk Kobiet sugeruje na Facebooku, że w proteście bierze udział 150 tys. osób. 


20:15

Kraków solidarny z Marszem na Warszawę - napisał senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich, dołączając film z Rynku Głównego. 

20:12

Po zamieszkach na Trakcie Królewskim jest już spokojnie - informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Nowym Światem zaczęły jeździć autobusy. 

19:57

W czasie dzisiejszych protestów w Małopolsce nie było zamieszek i zatrzymań - informuje dziennikarz RMF FM Marek Balawajder.


19:53

W tłumie na ulicach stolicy jest również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Rozumiemy wasz gniew. Niestety, cyniczna władza zafundowała nam tak haniebne decyzje w samym środku pandemii - stwierdził w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

Solidaryzujemy się, jesteśmy z Wami. Uważajcie na siebie. Dzisiaj na ulicach Warszawy jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi - ocenił. 


19:46

W sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, na dźwigu w okolicach budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wywieszono baner z czerwoną błyskawicą i hasłem "Nie jesteśmy same". Komunikaty solidaryzujące się z protestującymi, np. "Kobiety jesteśmy z wami", wyświetlane są także na niektórych miejskich przystankach oraz pojazdach transportu miejskiego. 

19:37

Ogólnopolski Strajk Kobiet informuje, że protestujący udają się na Żoliborz. To właśnie w tej dzielnicy mieszka lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.


19:34

"Interwencja policji konieczna w rejonie ronda de Gaulle'a i Nowego Światu. Doszło do agresji pomiędzy dwoma grupami młodych ludzi. Rzucano różnymi przedmiotami, atakowano się fizycznie, używano pirotechniki. Policjanci podjęli działania zapewniające bezpieczeństwo innych ludzi" - podała Komenda Stołeczna Policji.

19:28


19:23

Zamieszki w centrum Warszawy. Na rondzie de Gaulle'a chuligani zaatakowali manifestantów protestujących przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. 

Na moich oczach kilka osób wyskoczyło w tłum protestujących z bocznej uliczki. W ruch poszły pięści, a na głowach osób, które przewróciły się w czasie ucieczki, rozbijano butelki - relacjonował reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Jeden z napastników rzucił metalowym koszem na śmieci w leżącego mężczyznę - dodał. 


19:08

Policja próbuje opanować sytuacje na Trakcie Królewskim - relacjonuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski.


18:59

Kolejne starcia w czasie protestu w stolicy uchwycił nasz dziennikarz Mariusz Piekarski.

18:56

18:55

Lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak informuje o kolejnym akcie agresji na marszu w stolicy. "Naziole rzucili się na pokojowych demonstrantów. Dostałem flarą w twarz" - napisał i dołączył krótki film.

18:49

Poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz poinformował na Twitterze, że został potraktowany gazem przy próbie interwencji poselskiej. "Grupa faszystów zaatakowała ludzi. Przy próbie oddzielenia faszystów oberwałem" - napisał. 


18:44

Na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki pojawiła się błyskawica - symbol protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. "Jesteśmy z Wami!" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

18:37

Wychodzimy sobie dymisję rządu. Co poniedziałek będziemy blokować ulice - aż do skutku - mówiła w Warszawie jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Mogą sobie wystawiać panów żadnarmów, mogą sobie pisać pisma, mogą sobie za nami jeździć, mogą nas straszyć dowolnie - wyliczała. Tego karnawału wolności, który mamy teraz, nie ma się zatrzymać - tłumaczyła. 

18:14


Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej
informuje, że w centrum miasta jest już kilkadziesiąt tysięcy osób. "Protestujący napływają ze wszystkich stron" - podkreśla. 

18:11

W Krakowie protesty rozpoczęły się po godz. 18. Zaplanowano Studencki Spacer Parasolek, czyli oddolną inicjatywę osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim. Protest w formie cichego marszu ze zniczami i parasolkami przejdzie spod Collegium Novum do Rynku Głównego. Tam zaplanowano także demonstrację pod hasłem "Tylko zjednoczone jesteśmy niezwyciężone!" z udziałem m.in. przedstawicielek małych firm dotkniętych przez wprowadzone obostrzenia, a także nauczycielek. Po ulicach w centrum miasta znów mają jeździć samochody ze strajkowymi plakatami, blokując ruch uliczny. 

18:08

Pamiętajcie, że marszałek jest ze Szczecina i senatorowie, i Senat jest po waszej stronie. Nie opuścimy was - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas szczecińskiego protestu przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Zaznaczył, że szacunek dla kobiet jest "wdrukowany w naszą kulturę".

Grodzki mówił, że  nie mógł nie być w tym miejscu, "gdy całe miasto opowiada się za tym, aby Polska patrzyła w przyszłość, aby Polska nie cofała się do średniowiecza, aby ludzie mieli poczucie, że demokracja, wolność, prawa człowieka i zrozumienie dla naszej różnorodności jest ciągle na naszych sztandarach".


18:04

Już kilkanaście osób zatrzymali stołeczni policjanci w okolicach Wisłostrady - donosi reporter RMF FM Krzysztof Zasada. To pseudokibice, którzy na placu Zamkowym próbowali wbić się w tłum protestujących, używali też pirotechniki. Po interwencji policji uciekli w stronę Wisłostrady. Funkcjonariusze wciąż wyłapują napastników. Jak dowiedział się reporter RMF FM, policjanci użyli siły fizycznej i granatów hukowych. 

17:54

Nasi dziennikarze śledzą dziś też protesty poza stolicą. Wydarzeniom w Łodzi przygląda się Magdalena Grajnert.


17:45

Policja informuje o pierwszych zatrzymaniach w związku z protestem w Warszawie. "Policjanci podjęli zdecydowane działania wobec grup pseudokibiców, którzy zagrażali bezpieczeństwu innych osób, a także używali pirotechniki" - podała Komenda Stołeczna Policji. 


17:35

Najnowsze zdjęcia pokazujące wydarzenia w Warszawie znajdziecie w poniższej galerii.


17:30

"Na Placu Zamkowym wśród zebranych ludzi pojawiły się grupki osób ze środowisk pseudokibicowskich. Dążono do konfrontacji. Na miejscu działania natychmiast podjęli policjanci prewencji skutecznie to uniemożliwiając" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

17:2417:2117:15

Uczestnicy protestu na placu Zawiszy w Warszawie. 

17:13

Na filmie opublikowanym przez dziennikarza RMF FM można zobaczyć, jak wielu funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej można dziś spotkać na ulicach stolicy.


17:1017:07


Jakie rady dla protestujących przekazali organizatorzy marszu? "Maseczki na naszych wydarzeniach są obligatoryjne, w miarę możliwości dbaj o dystans, pamiętaj o dezynfekcji rąk, bądź uważna i uważny: zadbaj o bezpieczeństwo osób wokół siebie, sprawdź czy czegoś nie potrzebują. Nie wracaj sama/sam, ale w grupie min 5, a najlepiej 10 osób, zwróć uwagę na zachowania, które wydają Ci się niebezpieczne: nadużywanie alkoholu i używek, używanie materiałów pirotechnicznych, reaguj - zgłoś się do nas" - czytamy w wydarzeniu na Facebooku stworzonym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

17:05


17:04

Jak poinformowano, uczestnicy protestu będą zmierzać w kierunku Ronda Dmowskiego. 

17:03

Demonstranci ruszają z placu Zawiszy, spod Kancelarii Premiera w Al. Ujazdowskich oraz z Placu Zamkowego.