Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia, mimo protestów związkowców z Solidarności - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.

Jak usłyszał nasz dziennikarz Krzysztof Berenda, prezydent bierze pod uwagę argumenty przeciwników niedzieli handlowej 6 grudnia. Wsłuchuje się jednak też w uzasadniania zwolenników dołożenia dodatkowej niedzieli handlowej. I te przeważają.

Te argumenty dotyczą przede wszystkim zdrowia i rozładowania przedświątecznego tłoku w sklepach. Jeśli będziemy mieli dodatkowy dzień na zakupy, to kolejki powinny być mniejsze.

Oczywiście przeciwnicy dodatkowej niedzieli handlowej nie składają broni. Na przykład Solidarność cały czas apeluje do prezydenta o to, by się nie zgadzał na nią, bo pracownikom handlu należy się odpoczynek.

Spodziewana pozytywna decyzja prezydenta w sprawie wprowadzenia dodatkowej handlowej niedzieli szóstego grudnia spotka się z silną reakcją związków zawodowych - zapowiada "Solidarność". Nie będzie strajków ani protestów. Zorganizowana zostanie za to akcja informacyjna. 

My jako Solidarność będziemy prowadzili akcję w najbliższych dniach, które pokażą tą drugą stronę pracy w handle. Pokażą te warunki pracy i warunki wynagrodzeń pracowników handle - przyznał szef handlowej "Solidarności" Alfred Bujara. 

Związkowcy swoją akcją chcą pokazać, że nie opłaca się nawet jednorazowo likwidować zakazu niedzielnego handlu. Solidarność skupi się na tym, jak mało zarabia się w sklepach i jak pracownicy są tam traktowani.  

Związkowcy szansy wielkiej jednak nie mają. Już od kilku dni politycy PiS rozmawiali z prezydentem, upewniając się, że Andrzej Duda całość szybko podpisze.

Niedziele handlowe w grudniu

Przepis o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę, 6 grudnia znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w grudniu są przewidziane dwie niedziele handlowe, przypadające 13 i 20 grudnia 2020 r.

W uzasadnieniu ustawy, zwrócono uwagę, że okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest czasem, w którym liczba klientów robiących zakupy jest znaczna.

"Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej" - podkreślono.