"Martwcie się o to, byście nie musieli zjeść świątecznego obiadu w szpitalu albo co gorsza - już nigdy go nie zjedli" - tak dyskusję we Włoszech na temat obostrzeń w Boże Narodzenie podsumowała pielęgniarka z Lombardii, która stała się symbolem walki z pandemią.

Elena Pagliarini z pogotowia ratunkowego w mieście Cremona na północy Włoch jest bohaterką słynnego zdjęcia, które wiosną obiegło świat stając się sugestywnym dowodem wycieńczenia personelu medycznego leczącego chorych na Covid-19. Fotografia przedstawią ją, jak w stroju ochronnym i w maseczce śpi wyczerpana opierając głowę na biurku.

Teraz włoskie media nagłośniły to, co pielęgniarka z Lombardii napisała w mediach społecznościowych odnosząc się do dyskusji o tym, jak można będzie spędzać Święta.

Widzę wielkie zaniepokojenie świątecznym obiadem. Martwcie się o to, byście nie musieli zjeść świątecznego obiadu w szpitalu albo co gorsza - byście już nigdy go nie zjedli - podkreśliła Pagliarini, nagrodzona za swe zaangażowanie przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Przyznała również: Jestem bardzo zaniepokojona. Nie chcę po raz trzeci oglądać tych samych scen. Ja też mam rodzinę, z którą chciałabym być, ale nie będę w tym roku.

Boże Narodzenie spędzę na dyżurze
- dodała włoska pielęgniarka.