Odmiana wirusa A/H1N1 pojawiła się w kwietniu 2009 roku. Choroba przebiega podobnie do grypy sezonowej, ale na świecie wywołała swego czasu prawdziwą panikę.

Wirus A/H1N1 wciąż groźny

Wcześniejsze epidemie pomogą w walce ze świńską grypą

Wtorek, 28 kwietnia 2009 (09:08)

Świńska grypa to już trzecia w ciągu ostatnich kilku lat choroba dróg oddechowych, która wywołuje obawy o możliwość światowej pandemii. Jak podkreślają eksperci, poprzednie alarmy mogą pomóc w opanowaniu obecnego zagrożenia.

W 2002 roku, świat przeżył lęk przed SARS – epidemią choroby podobnej do zapalenia płuc, która pochłonęła życie około 800 osób.

Od 2003 roku, około 250 osób zmarło z powodu ptasiej grypy, wywołanej przez wirus H5N1. W obu przypadkach zachorowania w zdecydowanej większości ograniczyło się do obszaru Azji. Jednak cały świat nauczył się lepiej na całe zagrożenia reagować. Poprawiono system wymiany informacji, uaktualniono plany kontroli granic i ewentualnej izolacji zarażonych, zgromadzono zapasy leków przeciwwirusowych, które mogą przydać się teraz, przypadku świńskiej grypy.

Wciąż nie widać wielkich postępów w produkcji szczepionek przeciwko grypie. Być może fundusze przeznaczone na walkę ze świńską grypą, przyczynią się także do przyspieszenia badań w tej dziedzinie.

RMF FM - newsroom
Radio Muzyka Fakty