Podsumowanie roku 2010

W RMF FM i na rmf24.pl podsumowujemy rok 2010. Czym żyła Polska? Czym żył świat? Zobacz kalendaria najważniejszych wydarzeń!

Polska

Wydarzenia nad Wisłą zdominowała w 2010 roku katastrofa smoleńska. Zginęło w niej 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. To z powodu tej tragedii przyspieszono wybory prezydenckie, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca. Wygrał je dotychczasowy marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

W maju i czerwcu cały kraj żył dwiema powodziami, które zniszczyły dziesiątki miast i wsi, tysiące kilometrów dróg i hektary pól uprawnych. Tysiące ludzi straciły dobytek życia.

Jesień i zima to czas wyborów samorządowych. Wybraliśmy tych, którzy mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

ZOBACZ KALENDARIUM

Świat

W styczniu świat obiegła wiadomość o trzęsieniu ziemi o sile ponad 7 stopni w skali Richtera, które nawiedziło Haiti. To najsilniejszy wstrząs w tym regionie od ponad 200 lat. Zginęło ponad 100 tysięcy osób.

Miesiąc później ziemia zatrzęsła się w Chile. Wstrząsy miały siłę 8,8 stopnia w skali Richtera, trwały od 10 do 30 sekund. Pod gruzami zginęło ponad 700 osób.

W październiku doszło do katastrofy ekologicznej na Węgrzech. Z fabryki aluminium w zachodniej części kraju wyciekły toksyczne chemikalia. Zginęło 9 osób, ponad 100 ostało rannych.

Uwolniono także 33 chilijskich górników, którzy przez ponad dwa miesiące byli uwięzieni ponad 600 metrów pod ziemią w kopalni miedzi i złota San Jose na pustyni Atacama.

Zima należała do Juliana Assange'a, założyciela portalu WikiLeaks. 28 listopada 2010 czołowe dzienniki amerykańskie i europejskie opublikowały omówienie 250 tys. poufnych depesz dyplomatycznych z ambasad USA. Już w lipcu portal ujawnił informacje dotyczące wojny w Afganistanie. Według tajnych amerykańskich dokumentów, zaprezentowanych przez WikiLeaks, Iran prowadził operacje przeciwko zagranicznym siłom kierowanym przez USA w Afganistanie, dostarczając talibom broń, finansując ich i szkoląc.

ZOBACZ KALENDARIUM

Sport

Początek roku zdominowały XXI Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Polacy przywieźli z Kanady 6 medali. Złoty krążek po 38 latach wywalczyła Justyna Kowalczyk. Dwukrotnie wicemistrzem olimpijskim został Adam Małysz.

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej zawitały do Afryki. Na boiskach w RPA najlepsza okazała się reprezentacja Hiszpanii. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego pokonali w finale Holandię 1:0.

W lipcu polskie szpadzistki wywalczyły złoty medal mistrzostw Europy. W lecie odbyły się także mistrzostwa Starego Kontynentu w lekkiej atletyce. Biało-czerwoni zdobyli w Barcelonie dziewięć medali.

Wrzesień należał do Tomasza Golloba. Polski żużlowiec wywalczył mistrzostwo świata w żużlu. Miłą niespodziankę sprawiła kibicom Maja Włoszczowska, która z Kanady przywiozła złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie górskim.

Zima ponownie należeć będzie do Justyny Kowalczyk i Adama Małysza, przegotowujących się do mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oslo.

ZOBACZ KALENDARIUM
RMF FM
Radio Muzyka Fakty