Kolka nerkowa zwykle jest wywoływana przez przeciskający się przez moczowód złóg, który ogranicza lub blokuje przepływ moczu.

Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej między 30. a 40. rokiem życia. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Do powstania piasku w nerce przyczyniają się nawracające zakażenia układu moczowego, dna moczanowa, osteoporoza i zespoły złego wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Wytrącić może go też nadmiar związków "kamicorodnych" w moczu (wapnia, fosforanów, moczanów, cystyny, ksantyny), niedobór czynników hamujących powstawanie kamieni (m.in. magnezu). Nie bez znaczenia są skłonności rodzinne i przyjmowane leki (duże dawki wit. D oraz C, suplementy wapnia, sulfonamidy, acetazolamid). Piaskowi sprzyja mała ilość wypijanych płynów, a także praca w suchym i gorącym środowisku!

O obecności piasku w nerkach często dowiadujemy się przypadkiem, np. podczas innych badań. Ale bywa, że nagle pojawi się ból po obu stronach pleców, w miejscu, gdzie kończą się żebra, który promieniuje do pachwiny czy uda. Nasila się on i osłabia naprzemiennie. Towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty, bladość skóry, parcie na mocz i częste oddawanie go w małych ilościach, krwiomocz.

Charakterystyczny jest niepokój - stale się ruszamy i nie możemy znaleźć wygodnej pozycji. To napad kolki nerkowej. Aby sobie pomóc, należy dużo pić. Kilka litrów płynów pomoże "przepłukać" nerki i może usunąć złogi. Idź do lekarza, gdy doszło do zastoju moczu, masz gorączkę (ponad 38 st. C) lub silny krwiomocz.

Tak na marginesie, o tym, że nerki nie pracują prawidłowo, informują białe plamki na paznokciach, łuszcząca się i swędząca skóra oraz worki pod oczami. Alarmujące są obrzęki twarzy, rąk i nóg. Zaniepokoić powinno ciągłe zmęczenie, brak koncentracji, nudności, zadyszka i nagłe skoki ciśnienia, bóle głowy oraz bolesne skurcze łydek.

Sześć sposobów na zdrowe nerki

1. Pij co najmniej 2,5 l napojów dziennie. Ogranicz jednak piwo - wbrew temu, co się sądzi, wcale nie oczyszcza nerek.
2. Wprowadź do jadłospisu warzywa, które pobudzają pracę nerek: seler, koper, pietruszkę, bakłażan, pomidory, brokuły, marchew, cebulę, czosnek. Będą skuteczniejsze, gdy sporządzisz z nich sok (warzywa możesz łączyć, np. marchew z selerem i pietruszką).
3. W usuwaniu toksyn pomocne są owoce sezonowe: truskawki, poziomki, agrest, zwłaszcza zmieszane z borówkami, gruszkami i żurawiną.
4. Unikaj diet proteinowych (wysokobiałkowych), które mogą "zmęczyć" nerki.
5. Ogranicz sól. Nie tylko nie dosalaj potraw, ale też zrezygnuj z dań w proszku, produktów w puszkach, wędzonych ryb, gotowych mieszanek przypraw, bo mają dużo ukrytej soli.
6. Chroń nerki przed zimnem, bo wychłodzenie im szkodzi. Zimą nie noś kusych bluzek i kurteczek.