Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia w związku z intensywnymi opadami śniegu. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia, na południu stopnia drugiego, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu miejscami najwyższego, trzeciego stopnia. Instytut ostrzega także przed silnym wiatrem i gołoledzią. Od kilku dni północno-wschodnia Polska odnotowuje o poranku najniższe temperatury. W nocy z soboty na niedzielę w Różanymstoku koło Sokółki na Podlasiu było -26 stopni. Kierowcy alarmują o trudnych warunkach na drogach - zwłaszcza na południu kraju.

W poniedziałek IMGW podało, że z uwagi na intensywne opady śniegu w całym kraju, do godzin wieczornych obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia

Na południu kraju ostrzeżenia mają stopień drugi, a na Lubelszczyźnie i północnych powiatach Podkarpacia zagrożenie związane ze śniegiem określono stopniem trzecim, czyli najwyższym. Intensywne opady powodują przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 5 cm w ciągu 3 godzin.


Dodatkowo wystawione zostały ostrzeżenia o zamieciach i zawiejach śnieżnych, gdyż opadom tym towarzyszył będzie umiarkowany i dość silny, a chwilami też porywisty, wiatr - informuje Szymon Ogórek z IMGW.

Na południu kraju ostrzeżenia przed marznącymi opadami

Na obszarze województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz na południu lubelskiego do godzin popołudniowych obowiązują ostrzeżenia 1 i 2 stopnia o opadach marznących powodujących gołoledź.

Na przeważającym obszarze utrzymywać się będą silne porywy wiatru, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne, ale od krańców południowych wiatr będzie stopniowo słabł. Warunki na drogach będą złe - ostrzegają synoptycy Instytutu.

Strefa opadów powoli przemieszcza się na północ. Miejscami, głównie na południu, opady mają umiarkowane, lokalnie silne natężenie. Opadom towarzyszy dość silny wiatr, w porywach do 60 km/h, który sprawia, że tworzą się zawieje i zamiecie śnieżne - określił Szymon Ogórek. Synoptyk ostrzega, że widoczność miejscami jest ograniczona do 500 m.

Na południu kraju - w Krakowie, Zakopanem i Rzeszowie - utrzymywać się będą marznące opady, powodujące gołoledź. Z kolei na Śląsku i w woj. świętokrzyskim występuje tzw. deszcz lodowy, czyli opad w postaci przezroczystych ziaren lodu.

Najbardziej intensywne opady, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodującym miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o powyżej 5 cm w ciągu 3 godz., prognozowane są na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego (południowa połowa), świętokrzyskiego, lubelskiego.

Najtrudniejsze warunki na południu

Z danych Instytutu wynika, że minionej doby najtrudniejsze warunki pogodowe występowały na południu kraju - padał śnieg i marznący deszcz, powodujący gołoledź. W ciągu ostatniej doby najwięcej śniegu spadło na Dolnym Śląsku, w Zieleńcu i Słoszowie było to ok. 18 cm, w Kłodzku 16 cm. Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie lokalnie spadło tam do 10-15 cm śniegu.

Najgrubsza pokrywa śnieżna, poza obszarami górskimi, w dalszym ciągu utrzymuje się na północnym wschodzie, w Suwałkach i Białymstoku leży około 30 cm śniegu
- podał Ogórek.

Sprawdź, gdzie będzie padał śnieg

Trudne warunki na drogach w poniedziałkowy poranek

Trudne warunki w poniedziałkowy poranek były na drogach Małopolski i województwa świętokrzyskiego. Nadal jest bardzo ślisko i miejscami TIR-y nie radzą sobie z podjazdami.

W Małopolsce najgorsza sytuacja jest na północy rejonu - od Chrzanowa przed Kraków i Tarnów pada marznący deszcz lub śnieg i drogi są bardzo śliskie.

Trudne warunki są także dla pieszych - na chodnikach błoto pośniegowe przykrył świeży śnieg, dlatego też miejscami jest bardzo ślisko.

Ciężkie, zimowe warunki na drogach spowodowały utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. W poniedziałek rano niektóre z autobusowych linii aglomeracyjnych, kursujących do podkrakowskich miejscowości miały skrócone trasy. W mieście są kłopoty z kursowaniem tramwajów.

Trudne warunki jazdy są także w całym województwie świętokrzyskim. W nocy samochody ciężarowe miały problemy z podjazdami na dk 78 w miejscowości Chmielnik i na dk 74 w miejscowości Przyjmo.

Ciężki warunki do jazdy również na drogach Dolnego Śląska. W regionie cały czas pada śnieg i do tego wieje wiatr. Jest ślisko i to nie tylko na drogach lokalnych.

Kierowcy jadą wolniej autostradą A4 i ekspresówkami: S3, S5, czy S8. W górzystych częściach województwa ciężarówki mają problemy ze stromymi wzniesieniami m.in. na drodze nr 8 z Braszowic do Kłodzka, czy dk 46 ze Złotego Stoku do Kłodzka. Na niektórych krajówkach mamy błoto pośniegowe, inne są czarne i mokre.

Z powodu opadów śniegu dla samochodów ciężarowych  zamknięto - po stronie czeskiej - przejście graniczne w Jakuszycach.

Na Podkarpaciu w poniedziałek rano przejezdne były wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Lokalnie trasy są białe i śliskie. W regionie skutki zimy usuwa ponad 200 m.in. pługopiaskarek i solarek. Wieje silny, a miejscami porywisty wiatr.

W woj. Warmińsko-mazurskim wszystkie drogi w regionie są przejezdne - krajowe czarne suche, wojewódzkie są odśnieżone i posypane, ale z lokalną śliskością należy liczyć się na odcinkach leśnych, nad jeziorami i rzekami. Obecnie na drogach pracują pojedyncze pojazdy do odśnieżania i posypywania szos.

Na większości ulic w Warszawie leży gruba warstwa śniegu. Ruch odbywa się bardzo powoli, wiele ulic jest zakorkowanych. Od godz. 9 na ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej pracuje 170 posypywarek.

Sprawdź prognozę pogody

W poniedziałek zachmurzenie całkowite, jedynie na krańcach północno-zachodnich duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujące ograniczenie widzialności do 200 m. P

Przyrost pokrywy śnieżnej poza północną Polską o około 10 cm, do 15 cm na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie.

Na południu Śląska, w Małopolsce, na Podkarpaciu i krańcach południowych Lubelszczyzny okresami możliwe opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -12 st. C na północnym wschodzie, około -7 st. C w centrum i na zachodzie, do 1 st. C na południowym wschodzie.

We wtorek nadal zachmurzenie duże, na zachodzie i południu z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu, jedynie na północy Pomorza Wschodniego opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tam przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm.

Temperatura maksymalna od -10 st. C na północnym wschodzie, około -6 st. C w centrum i na zachodzie, do -2 st. C na południowym wschodzie kraju.

Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem jeszcze dość silny i silny, 30-40 km/h, porywisty, północno-wschodni i północny, na południu skręcający na kierunki