Podcast: Rozmowy

Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Biblioteka Narodowa prosi o pomoc. Chodzi o zbiory sprzed 1945 roku
Tuż przed obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Narodowa prosi o pomoc w skompletowaniu zbiorów. Chodzi przekazywanie książek, czasopism, gazet, map czy nut oraz innych publikacji sprzed 1945 roku. Z Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej, rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
Wtorek, 23 października 2018
 • Rok bez kupowania ubrań. Czy to możliwe?

  Przeciętne ubranie jest noszone 6 razy. Potem trafia na śmietnik albo dno szafy. Przeciętny Amerykanin wyrzuca 30 kilogramów ubrań rocznie. Kupujemy ubrania, by poprawić sobie humor, by podążać za trendami albo dlatego, że wydaje nam się, że nie mamy co na siebie włożyć. Krakowianka Agata Bloswick postanowiła przez rok nie kupować żadnych nowych ubrań. Spotkała się z nią Marlena Chudzio.
  Wczoraj, 21 kwietnia
 • Czym jest Wielkanoc?

  "Wielkanoc to najważniejsze święta w całym roku liturgicznym. Najważniejsze i najradośniejsze, choć ze śmiercią w tle" - mówi ksiądz profesor Marcin Wysocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. O świętach wielkanocnych rozmawiał z nim Krzysztof Kot.
  Sobota, 20 kwietnia
 • Trwa Triduum Paschalne

  Za nami Wielki Czwartek i Wielki Piątek - dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. W Faktach RMF FM mówiliśmy o krzyżach-symbolach, z którymi związana jest konkretna historia. Marek Wiosło rozmawiał o tym z krakowskim franciszkaninem ojcem Janem Szewkiem.
  Sobota, 20 kwietnia
 • Najbardziej znane polskie krzyże

  Na prawym brzegu Wisły stoi krzyż-pomnik, który upamiętnia zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszkę. Paweł Kęska z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki podkreśla, że postawienie krzyża w tym miejscu wymagało wielu starań.
  Piątek, 19 kwietnia
 • Szef oddziału AFP w Warszawie: Notre Dame jest częścią naszej tożsamości

  Notre Dame jest jak członek rodziny każdego Francuza. Jest częścią naszej tożsamości i nie dającym się ocenić skarbem dla nas wszystkich" - mówi o paryskiej katedrze dyrektor warszawskiego biura Agence France Presse Michel Viatteau.
  Wtorek, 16 kwietnia
 • Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski: Tragiczny widok. Dach runął

  "Tragiczny widok. Dach runął. Jest całkowicie wypalony. Zachowała się konstrukcja. Ocalały te słynne dwie wieże znane z "Dzwonnika z Notre Dame" książki Viktora Hugo. Ocalała też fasada" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Staniszewskim, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który jest w Paryżu.
  Wtorek, 16 kwietnia
 • Abakany w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Rydze

  "W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz. Tkanina i rzeźba". W Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Designu w Rydze do 30 czerwca można zobaczyć można ponad 20 obiektów, w tym przestrzenne tkaniny - abakany czy rzeźby zmarłej w 2017 roku doskonałej polskiej artystki. Z Eulalią Domanowską z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, która jest jedną z kuratorek wystawy w łotewskiej stolicy rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Ile zapłacimy za świąteczne jedzenie

  Z Andrzejem Gantnerem z Federacji Producentów Żywności, Markiem Borowskim, prezesem Polskich Banków Żywności oraz mieszkańcami Warszawy rozmawiał nasz reporter Michał Dobrołowicz
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Film ma zniechęcać młodzież do sięgania po narkotyki

  Nasza dziennikarka-Agnieszka Wyderka rozmawiała z szefem łódzkiej policji - Pawłem Karolakiem oraz prowadzącymi warsztaty psycholożkami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży: Hanną Arent i Barbarą Piecyk
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Jak bezpiecznie rozpocząć sezon biegowy

  Nasz reporter Piotr Bułakowski rozmawiał z trenerem biegania Tomkiem Domżalskim
  Niedziela, 14 kwietnia
 • Na czym polega tworzenie naturalnych kosmetyków

  Nasza dziennikarka Agnieszka Wyderka rozmawiała z dr Marzeną Wielanek z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego
  Niedziela, 14 kwietnia
 • Strusie w Drogomyślu

  Prezydenci polskich miast stworzyli jedyne w swoim rodzaju pisanki. Są niepowtarzane z dwóch powodów. Po pierwsze trafią na specjalną aukcję, z której dochód przeznaczony będzie na ośrodek dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach. A po drugie pisanki są ogromne, bo każdy z prezydentów dostał do ozdobienia… strusie jajo. Wszystkie te jajka pochodzą z hodowli strusi afrykańskich, która znajduje się w Drogomyślu w gminie Strumień na Śląsku Cieszyńskim. Z Renatą Sabiniok - właścicielką hodowli - strusie oglądał Marcin Buczek.
  Sobota, 13 kwietnia
 • Rajdowy wicemistrz Polski rozpoczyna sezon!

  Czołowa polska załoga rajdowa rozpoczyna testy. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy w minionym sezonie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, zaczynają przygotowania do nowego sezonu. Wicemistrzowska załoga już dziś rozpoczyna pracę nad setupem swojej rajdówki. Marczyk i Gospodarczyk wraz z zespołem będą pracować nad doborem opon, zbieżnością oraz ustawieniami stabilizatorów. Trzeba też sprawdzić pracę sprężyn i amortyzatorów. To wszystko w ramach przygotowań do weekendowego rajdu, który będzie pierwszym testem przed rozpoczynającymi się pod koniec kwietnia Rajdowymi Samochodowymi Mistrzostwami Polski. Z Miko Marczykiem i Szymonem Gospodarczykiem rozmawiał Patryk Serwański.
  Wtorek, 9 kwietnia
 • Rozłam w oświatowej Solidarności

  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • 1/4 wypadków w pracy to efekt niewłaściwej eksploatacji maszyn

  Około 25% wypadków w pracy w Polsce ma związek z niewłaściwą eksploatacją maszyn i urządzeń. Dotyczy to każdego miejsca pracy i wszystkich pracowników, we wszystkich sektorach przemysłu. Dlatego poprawne użytkowanie urządzeń technicznych oraz odpowiednia ochrona pracowników są ważne dla bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia – mówi dr inż. Michał Charlak, dziekan Katedry Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej.
  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • Krzysztof Zanussi laureatem honorowego Orła 2019

  Doskonały reżyser Krzysztof Zanussi jest w tym roku laureatem honorowego Orła 2019 za całokształt twórczości. To nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową Z twórcą filmów "Barwy ochronne", "Iluminacja" czy "Eter" rozmawia Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • Kraków: Segregacja odpadów na nowo

  Od 1 kwietnia krakowianie segregują śmieci według nowych zasad. Pojawiło się więcej pojemników i zmieniły się ich kolory. O tym z Piotrem Odorczukiem z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie rozmawiał Marek Wiosło.
  Niedziela, 7 kwietnia
 • „Pomagamy Pszczołom bez Lipy" - akcja Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin

  Nasz reporter Krzysztof Kot rozmawia o akcji z Aleksandrą Mrowiec i doktor Joanną Gałązką z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin
  Sobota, 6 kwietnia
 • Rusza 25. Wiosna Filmów

  Nagradzane w Cannes, Wenecji czy w Berlinie. 60 filmów z całego świata jest w programie Wiosny Filmów. Festiwal rusza 5 kwietnia w Warszawie, a z jego dyrektorem Maciejem Zabojszczem rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Piątek, 5 kwietnia
 • Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego

  Chcesz zagrać główną rolę w polskim horrorze? Masz od 18 do 25 lat i chcesz wcielić się w postać sympatycznego chłopaka z nadwagą? Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego, twórcy głośnego "Placu zabaw". Reżyser w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą opowiada m.in o tym jaki będzie klimat nowego filmu i gdzie powinien zgłosić się kandydat do głównej roli
  Środa, 3 kwietnia
 • Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego

  Chcesz zagrać główną rolę w polskim horrorze? Masz od 18 do 25 lat i chcesz wcielić się w postać sympatycznego chłopaka z nadwagą? Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego, twórcy głośnego "Placu zabaw". Reżyser w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą opowiada m.in o tym, jaki będzie klimat nowego filmu i gdzie powinien zgłosić się kandydat do głównej roli.
  Środa, 3 kwietnia
 • Nietypowe spotkanie Karola Guzikiewicza ze stoczniowej Solidarności z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz

  Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz prosi w liście wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha o refleksję nad decyzją blokującą Plac Solidarności 4 czerwca i w kilku innych ważnych dniach. O organizowanie tam cyklicznych wydarzeń zawnioskowali przedstawiciele Solidarności ze Stoczni Gdańskiej, a wojewoda zgodził się by ważny, historyczny plac w dniu ważnych świąt między 6 a 22 przeznaczony był tylko właśnie dla nich.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Philippe Tłokiński opowiada o swojej roli w "Kurierze"

  W kinach jest już "Kurier" Władysława Pasikowskiego, inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego Główną rolę gra w nim urodzony we Francji i wychowany w Szwajcarii Philippe Tłokiński. O roli legendarnego kuriera, ale też o nowym filmie, w którym gra słynnego matematyka, z aktorem rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF FM.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Zobacz rysia w Zachodniopomorskiem

  Zobaczyć na wolności rysia to rzecz prawie niemożliwa, ale teraz szanse wzrosną. W Zachodniopomorskiem do końca roku na wolność trafi aż 10 takich dzikich kotów. To wszystko w ramach programu reintrodukcji nizinnego podgatunku rysia. W północno-zachodniej Polsce akcję prowadzi Dzika Zagroda w Jabłonowie koło Mirosławca. To tu na rozpoczęcie życia na własną łapę oczekują kolejne zwierzęta z charakterystycznymi pędzelkami na uszach. O rysiach z Marcinem Grzegorzkiem z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego rozmawiała Aneta Łuczkowska.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Łukasz Habaj: Coraz trudniej wyjeżdża mi się na rajdy

  O swoich sukcesach i wyrzeczeniach, które niesie bycie kierowcą rajdowym Wojciechowi Marczykowi opowiedział Łukasz Habaj.
  Niedziela, 31 marca
 • Jak wrócić wiosną do wzmożonej aktywności?

  Jakie powinny być pierwsze treningi by się nie przetrenować? Jakie bóle powinny nas zaniepokoić? Posłuchajcie całej rozmowy Ewy Kwaśny z ortopedą Janem Paradowskim
  Niedziela, 31 marca
 • Dlaczego Głogówek był przez krótki czas nazywany stolicą Polski?

  Niewielkie, liczące zaledwie około 5 tysięcy mieszkańców miasteczko ma bardzo bogata historię i piękne zabytki. Bywali tu znakomici goście. Mówi się także , że Głogówek stał się na krótki czas stolicą Polski, bo czasie potopu szwedzkiego schronił się tu król Jan Kazimierz z żoną i swoim dworem. Gośćmi Anny Kropaczek i Mateusza Czmiela byli: polonistka, dawna dyrektorka Muzeum Regionalnego w Głogówku Barbara Grzegorczyk oraz obecny kustosz muzeum Aleksander Devosges- Cuber.
  Niedziela, 31 marca
 • Jak uniknąć wypadków w pracy?

  Około 25 procent wypadków w pracy w Polsce ma związek z niewłaściwą eksploatacją maszyn i urządzeń. Dotyczy to każdego miejsca pracy i wszystkich pracowników, we wszystkich sektorach przemysłu – mówi dr inż. Michał Charlak - dziekan Katedry Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej w rozmowie z naszym dziennikarzem Krzyszofem Kotem.
  Sobota, 30 marca
 • "Samotny zachód" najnowszą premierą Teatru 6.Piętro

  "Samotny zachód" irlandzkiego dramatopisarza Martina McDonagha, zdobywcy najważniejszych nagród teatralnych oraz Oscara, to najnowsza premiera Teatru 6.Piętro w Warszawie. W studiu RMF FM gościli dyrektorzy teatru - reżyser Eugeniusz Korin i aktor Michał Żebrowski. Rozmawiała z nimi Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Piątek, 29 marca
Radio Muzyka Fakty