Podcast: Rozmowy

Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Ambasador USA o wizach: To może być ostatnia sprawa, którą załatwię
Rozmowa Grzegorza Jasińskiego z Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce
Czwartek, 18 października 2018
 • Czym jest Wielkanoc?

  "Wielkanoc to najważniejsze święta w całym roku liturgicznym. Najważniejsze i najradośniejsze, choć ze śmiercią w tle" - mówi ksiądz profesor Marcin Wysocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. O świętach wielkanocnych rozmawiał z nim Krzysztof Kot.
  Dzisiaj, 20 kwietnia
 • Trwa Triduum Paschalne

  Za nami Wielki Czwartek i Wielki Piątek - dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. W Faktach RMF FM mówiliśmy o krzyżach-symbolach, z którymi związana jest konkretna historia. Marek Wiosło rozmawiał o tym z krakowskim franciszkaninem ojcem Janem Szewkiem.
  Dzisiaj, 20 kwietnia
 • Najbardziej znane polskie krzyże

  Na prawym brzegu Wisły stoi krzyż-pomnik, który upamiętnia zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszkę. Paweł Kęska z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki podkreśla, że postawienie krzyża w tym miejscu wymagało wielu starań.
  Wczoraj, 19 kwietnia
 • Szef oddziału AFP w Warszawie: Notre Dame jest częścią naszej tożsamości

  Notre Dame jest jak członek rodziny każdego Francuza. Jest częścią naszej tożsamości i nie dającym się ocenić skarbem dla nas wszystkich" - mówi o paryskiej katedrze dyrektor warszawskiego biura Agence France Presse Michel Viatteau.
  Wtorek, 16 kwietnia
 • Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski: Tragiczny widok. Dach runął

  "Tragiczny widok. Dach runął. Jest całkowicie wypalony. Zachowała się konstrukcja. Ocalały te słynne dwie wieże znane z "Dzwonnika z Notre Dame" książki Viktora Hugo. Ocalała też fasada" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Tomaszem Staniszewskim, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który jest w Paryżu.
  Wtorek, 16 kwietnia
 • Abakany w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Rydze

  "W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz. Tkanina i rzeźba". W Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Designu w Rydze do 30 czerwca można zobaczyć można ponad 20 obiektów, w tym przestrzenne tkaniny - abakany czy rzeźby zmarłej w 2017 roku doskonałej polskiej artystki. Z Eulalią Domanowską z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, która jest jedną z kuratorek wystawy w łotewskiej stolicy rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Ile zapłacimy za świąteczne jedzenie

  Z Andrzejem Gantnerem z Federacji Producentów Żywności, Markiem Borowskim, prezesem Polskich Banków Żywności oraz mieszkańcami Warszawy rozmawiał nasz reporter Michał Dobrołowicz
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Film ma zniechęcać młodzież do sięgania po narkotyki

  Nasza dziennikarka-Agnieszka Wyderka rozmawiała z szefem łódzkiej policji - Pawłem Karolakiem oraz prowadzącymi warsztaty psycholożkami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Młodzieży: Hanną Arent i Barbarą Piecyk
  Poniedziałek, 15 kwietnia
 • Jak bezpiecznie rozpocząć sezon biegowy

  Nasz reporter Piotr Bułakowski rozmawiał z trenerem biegania Tomkiem Domżalskim
  Niedziela, 14 kwietnia
 • Na czym polega tworzenie naturalnych kosmetyków

  Nasza dziennikarka Agnieszka Wyderka rozmawiała z dr Marzeną Wielanek z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego
  Niedziela, 14 kwietnia
 • Strusie w Drogomyślu

  Prezydenci polskich miast stworzyli jedyne w swoim rodzaju pisanki. Są niepowtarzane z dwóch powodów. Po pierwsze trafią na specjalną aukcję, z której dochód przeznaczony będzie na ośrodek dla osób niepełnosprawnych w Radwanowicach. A po drugie pisanki są ogromne, bo każdy z prezydentów dostał do ozdobienia… strusie jajo. Wszystkie te jajka pochodzą z hodowli strusi afrykańskich, która znajduje się w Drogomyślu w gminie Strumień na Śląsku Cieszyńskim. Z Renatą Sabiniok - właścicielką hodowli - strusie oglądał Marcin Buczek.
  Sobota, 13 kwietnia
 • Rajdowy wicemistrz Polski rozpoczyna sezon!

  Czołowa polska załoga rajdowa rozpoczyna testy. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy w minionym sezonie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, zaczynają przygotowania do nowego sezonu. Wicemistrzowska załoga już dziś rozpoczyna pracę nad setupem swojej rajdówki. Marczyk i Gospodarczyk wraz z zespołem będą pracować nad doborem opon, zbieżnością oraz ustawieniami stabilizatorów. Trzeba też sprawdzić pracę sprężyn i amortyzatorów. To wszystko w ramach przygotowań do weekendowego rajdu, który będzie pierwszym testem przed rozpoczynającymi się pod koniec kwietnia Rajdowymi Samochodowymi Mistrzostwami Polski. Z Miko Marczykiem i Szymonem Gospodarczykiem rozmawiał Patryk Serwański.
  Wtorek, 9 kwietnia
 • Rozłam w oświatowej Solidarności

  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • 1/4 wypadków w pracy to efekt niewłaściwej eksploatacji maszyn

  Około 25% wypadków w pracy w Polsce ma związek z niewłaściwą eksploatacją maszyn i urządzeń. Dotyczy to każdego miejsca pracy i wszystkich pracowników, we wszystkich sektorach przemysłu. Dlatego poprawne użytkowanie urządzeń technicznych oraz odpowiednia ochrona pracowników są ważne dla bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia – mówi dr inż. Michał Charlak, dziekan Katedry Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej.
  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • Krzysztof Zanussi laureatem honorowego Orła 2019

  Doskonały reżyser Krzysztof Zanussi jest w tym roku laureatem honorowego Orła 2019 za całokształt twórczości. To nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową Z twórcą filmów "Barwy ochronne", "Iluminacja" czy "Eter" rozmawia Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Poniedziałek, 8 kwietnia
 • Kraków: Segregacja odpadów na nowo

  Od 1 kwietnia krakowianie segregują śmieci według nowych zasad. Pojawiło się więcej pojemników i zmieniły się ich kolory. O tym z Piotrem Odorczukiem z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie rozmawiał Marek Wiosło.
  Niedziela, 7 kwietnia
 • „Pomagamy Pszczołom bez Lipy" - akcja Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin

  Nasz reporter Krzysztof Kot rozmawia o akcji z Aleksandrą Mrowiec i doktor Joanną Gałązką z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin
  Sobota, 6 kwietnia
 • Rusza 25. Wiosna Filmów

  Nagradzane w Cannes, Wenecji czy w Berlinie. 60 filmów z całego świata jest w programie Wiosny Filmów. Festiwal rusza 5 kwietnia w Warszawie, a z jego dyrektorem Maciejem Zabojszczem rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Piątek, 5 kwietnia
 • Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego

  Chcesz zagrać główną rolę w polskim horrorze? Masz od 18 do 25 lat i chcesz wcielić się w postać sympatycznego chłopaka z nadwagą? Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego, twórcy głośnego "Placu zabaw". Reżyser w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą opowiada m.in o tym jaki będzie klimat nowego filmu i gdzie powinien zgłosić się kandydat do głównej roli
  Środa, 3 kwietnia
 • Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego

  Chcesz zagrać główną rolę w polskim horrorze? Masz od 18 do 25 lat i chcesz wcielić się w postać sympatycznego chłopaka z nadwagą? Rusza casting do nowego filmu Bartosza Kowalskiego, twórcy głośnego "Placu zabaw". Reżyser w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą opowiada m.in o tym, jaki będzie klimat nowego filmu i gdzie powinien zgłosić się kandydat do głównej roli.
  Środa, 3 kwietnia
 • Nietypowe spotkanie Karola Guzikiewicza ze stoczniowej Solidarności z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz

  Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz prosi w liście wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha o refleksję nad decyzją blokującą Plac Solidarności 4 czerwca i w kilku innych ważnych dniach. O organizowanie tam cyklicznych wydarzeń zawnioskowali przedstawiciele Solidarności ze Stoczni Gdańskiej, a wojewoda zgodził się by ważny, historyczny plac w dniu ważnych świąt między 6 a 22 przeznaczony był tylko właśnie dla nich.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Philippe Tłokiński opowiada o swojej roli w "Kurierze"

  W kinach jest już "Kurier" Władysława Pasikowskiego, inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego Główną rolę gra w nim urodzony we Francji i wychowany w Szwajcarii Philippe Tłokiński. O roli legendarnego kuriera, ale też o nowym filmie, w którym gra słynnego matematyka, z aktorem rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF FM.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Zobacz rysia w Zachodniopomorskiem

  Zobaczyć na wolności rysia to rzecz prawie niemożliwa, ale teraz szanse wzrosną. W Zachodniopomorskiem do końca roku na wolność trafi aż 10 takich dzikich kotów. To wszystko w ramach programu reintrodukcji nizinnego podgatunku rysia. W północno-zachodniej Polsce akcję prowadzi Dzika Zagroda w Jabłonowie koło Mirosławca. To tu na rozpoczęcie życia na własną łapę oczekują kolejne zwierzęta z charakterystycznymi pędzelkami na uszach. O rysiach z Marcinem Grzegorzkiem z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego rozmawiała Aneta Łuczkowska.
  Poniedziałek, 1 kwietnia
 • Łukasz Habaj: Coraz trudniej wyjeżdża mi się na rajdy

  O swoich sukcesach i wyrzeczeniach, które niesie bycie kierowcą rajdowym Wojciechowi Marczykowi opowiedział Łukasz Habaj.
  Niedziela, 31 marca
 • Jak wrócić wiosną do wzmożonej aktywności?

  Jakie powinny być pierwsze treningi by się nie przetrenować? Jakie bóle powinny nas zaniepokoić? Posłuchajcie całej rozmowy Ewy Kwaśny z ortopedą Janem Paradowskim
  Niedziela, 31 marca
 • Dlaczego Głogówek był przez krótki czas nazywany stolicą Polski?

  Niewielkie, liczące zaledwie około 5 tysięcy mieszkańców miasteczko ma bardzo bogata historię i piękne zabytki. Bywali tu znakomici goście. Mówi się także , że Głogówek stał się na krótki czas stolicą Polski, bo czasie potopu szwedzkiego schronił się tu król Jan Kazimierz z żoną i swoim dworem. Gośćmi Anny Kropaczek i Mateusza Czmiela byli: polonistka, dawna dyrektorka Muzeum Regionalnego w Głogówku Barbara Grzegorczyk oraz obecny kustosz muzeum Aleksander Devosges- Cuber.
  Niedziela, 31 marca
 • Jak uniknąć wypadków w pracy?

  Około 25 procent wypadków w pracy w Polsce ma związek z niewłaściwą eksploatacją maszyn i urządzeń. Dotyczy to każdego miejsca pracy i wszystkich pracowników, we wszystkich sektorach przemysłu – mówi dr inż. Michał Charlak - dziekan Katedry Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej w rozmowie z naszym dziennikarzem Krzyszofem Kotem.
  Sobota, 30 marca
 • "Samotny zachód" najnowszą premierą Teatru 6.Piętro

  "Samotny zachód" irlandzkiego dramatopisarza Martina McDonagha, zdobywcy najważniejszych nagród teatralnych oraz Oscara, to najnowsza premiera Teatru 6.Piętro w Warszawie. W studiu RMF FM gościli dyrektorzy teatru - reżyser Eugeniusz Korin i aktor Michał Żebrowski. Rozmawiała z nimi Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
  Piątek, 29 marca
 • Gość: Prof. Janusz Heitzman

  "Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw dokonanych. To jest problem narastający” – mówi wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prof. Janusz Heitzman
  Czwartek, 28 marca
Radio Muzyka Fakty