Podcast: Rozmowy

Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest już wkrótce w Toruniu
Grażyna Szapołowska, Maja Komorowska, Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi czy Wojtek Smarzowski. To tylko część gości zaproszonych na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, który 20 października zacznie się w Toruniu. "Obiecujemy emocje z kosmosu" - mówi Kafka Jaworska, szefowa festiwalu. Rozmawiała z nią Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
Czwartek, 18 października
 • Elektryczne samochody zyskują na popularności

  O zdobywających rynek elektrycznych pojazdach z Jarosławem Stróżyńskim rozmawia Mateusz Chłystun.
  Dzisiaj, 18 listopada
 • Białe dziury, jeśli są, mogą wyjaśnić Wielki Wybuch...

  Są teorie, które głoszą, że za Wielki Wybuch odpowiedzialne były tzw. białe dziury. Niestety, na razie nikt tych białych dziur jeszcze nie odkrył - mówi Adam Tużnik, współautor filmu "W poszukiwaniu źródeł czasu", w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Grzegorzem Jasińskim.
  Wczoraj, 17 listopada
 • Ośmiorniczki dla wcześniaków

  Ośmiorniczki są ręcznie dziergane na szydełku przez wolontariuszki. Włóczki i wypełnienie są ściśle określone przez normy sanepidu. Ośmiorniczki mają macki przypominające pępowinę. Małe dziecięce rączki często łapią pępowinę w brzuchu mamy. W inkubatorach ten odruch zostaje. Opowiada Marlenie Chudzio jedna z wolontariuszek Agnieszka Korzeniak.
  Wczoraj, 17 listopada
 • Najmniejszy wcześniak miał zaledwie 600 gramów

  Wcześniaki zaraz po urodzeniu toczą trudną walkę o to, aby przeżyć. Potem jednak często przeganiają rówieśników. Opowiadała Marlenie Chudzio dyrektor szpitala Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK Renata Pietruszka.
  Wczoraj, 17 listopada
 • 6 procent dzieci urodzonych w Polsce to wcześniaki

  Wcześniaki to maluchy urodzone przed 38 tygodniem ciąży. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka odwiedziliśmy oddział najmniejszych pacjentów w szpitalu Położniczo -Ginekologicznym Ujastek. Marlena Chudzio rozmawiała neonatologiem Beata Rzepecką-Węglarz.
  Wczoraj, 17 listopada
 • Jak sobie poradzić z menopauzą?

  Posłuchacie rozmowy Ewy Kwaśny z doktorem Tomaszem Bastą, specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa.
  Wczoraj, 17 listopada
 • Koncerty, potańcówka i spacery. Rusza festiwal "Niewinni czarodzieje"

  Z Janem Ołdakowskim dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, które organizuje festiwal rozmawia Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
  Piątek, 16 listopada
 • Rafał Zawierucha o nowym filmie Quentina Tarantino

  Rozmowa Magdaleny Wojtoń z Rafałem Zawieruchą - aktorem grającym Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino "Once Upon a Time in Hollywood"
  Poniedziałek, 12 listopada
 • Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ma nowoczesny sprzęt do odnawiania tkanin

  Cyfrowy mikroskop czy specjalny wyciąg, który pozwala konserwatorom bezpiecznie pracować z rozpuszczalnikami-to nowe nabytki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W pracowni konserwatorskiej pojawiły się urządzenia za niemal 75 tys. złotych. Agnieszce Wyderce opowiadały o tym kierownik działu konserwacji - Anna Makulec, zastępca dyrektora muzeum - Magda Komarzeniec oraz konserwator papieru i skóry - Agata Pawelec.
  Poniedziałek, 12 listopada
 • Cztery i pół miliona Polaków ma problemy z zatokami.

  Regularnie zatoki leczy się tylko połowa chorych. Co możemy zrobić, żeby o tej porze roku zmniejszyć ryzyko przeziębienia? Jak możemy zadbać o nasze zatoki? Michał Dobrołowicz rozmawiał o tym z laryngolog doktor Agnieszką Dmowską.
  Niedziela, 11 listopada
 • Listy Paderewskiego są dostępne w Krakowie

  Niepublikowana dotąd korespondencję wybitnego artysty i polityka Ignacego Paderewskiego można zobaczyć w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Te listy są nie tylko unikatowe, ale też pokazują jego miłość do ojczyzny. Z dyrektorem Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie Zdzisławem Pietrzykiem oraz Justyną Szymbarą rozmawiał Marek Wiosło.
  Niedziela, 11 listopada
 • O rogalach świętomarcińskich - wypieku, tradycji i certyfikatach

  Rogale świętomarcińskie to jeden z ulubionych, słodkich przysmaków wielkopolan od 2008 roku sa "Produktem o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej". Co to oznacza Bartkowi Paulusowi mówią: Mirosława Mruk, wojewódzki inspektor jakości artykułów spożywczych i Marian Weber, poznański cukiernik, który swoja cukiernię założył równo 40 lat temu.
  Sobota, 10 listopada
 • „Im szybciej pogodzimy się z przemijalnością, tym więcej zyskamy chęci do życia”

  „Im szybciej pogodzimy się z przemijalnością, tym więcej zyskamy chęci do życia” – przekonuje w rozmowie z RMF FM Dagmara Skalska, autorka książki „Żyj pozytywnie ze Skalską”. Jej mąż cztery lata temu zmarł na raka. Te doświadczenia sprawiły, że zmieniła podejście do wielu problemów. A autorką rozmawiał Michał Dobrołowicz
  Sobota, 10 listopada
 • Poznański piekarz: Na 100-lecie niepodległości chcę rozdać chleb ludziom

  Wypieczone bochenki trafią w ręce potrzebujących mieszkańców Poznania z okazji 100-lecia niepodległości. O akcji opowiada Mateuszowi Chłystunowi jej inicjator - piekarz Jacek Polewski.
  Piątek, 9 listopada
 • Borys Szyc o roli Piłsudskiego: Pokazujemy faceta pełnego energii, ale też w depresji

  Jesienią 2019 roku w kinach pojawi się film Michała Rosy "Piłsudski", w którym Borys Szyc gra tytułową rolę. "Pokazujemy faceta pełnego energii, ale też z momentami kompletnego załamania" - mówi aktor w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą.
  Piątek, 9 listopada
 • Adam Probosz o Szurkowskim

  „Nie wierzę, że Ryszard Szurkowski nie miał momentów załamania, bo nie wierzę, że człowiek leżący bez ruchu przez dwa miesiące może takich momentów uniknąć. Teraz wychodzi z tego bardzo twardy” – mówi dziennikarz Eurosportu Adam Probosz w rozmowie z Patrykiem Serwańskim, który przyznaje, że przed laty jako młody chłopak wychowywał się na sportowym kulcie Ryszarda Szurkowskiego. Wybitny kolarz potrzebuje pomocy po tym jak doznał poważnych obrażeń na wyścigu kolarskim.
  Środa, 7 listopada
 • Posłuchaj rozmowy Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty z Krzysztofem Materną

  Marcus Miller wraca do Polski z nową płytą "Laid Black". Geniusz gitary basowej, laureat dwóch nagród Grammy wystąpi na dwóch koncertach w Polsce - 29 listopada na Torwarze w Warszawie i 30 listopada w Hali Orbita we Wrocławiu. Z Krzysztofem Materną, który zaprosił muzyka na koncerty rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
  Środa, 7 listopada
 • Przyjaciel o Ryszardzie Szurkowskim: To jest fighter, wojownik, silny człowiek

  Krzysztof Kozanecki, przyjaciel Ryszarda Szurkowskiego, który razem z nich jechał w feralnym wyścigu, opowiada dziennikarzowi RMF FM Mateuszowi Chłystunowi o wypadku i o tym, jak legenda kolarstwa walczy o powrót do zdrowa i pełni sił
  Środa, 7 listopada
 • Wystawa zdjęć duńskiego artysty Jakoba Sobola

  Do 25 listopada w Galerii Leica w Warszawie można oglądać fotografie doskonałego duńskiego artysty Jakoba Sobola. Wystawa czarno białych zdjęć nosi tytuł "With and Without You" i łączy osobisty reportaż, ekspresyjne portrety i fotografię uliczną. Z kuratorem Rafałem Łochowskim spotkała się Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
  Wtorek, 6 listopada
 • 100 lat radości z niepodległości i premiera spektaklu "Bracia Polacy znad Wisły"

  Posłuchaj rozmowy Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty z Anną Stasiak-Apelską z Krakowskiego Teatru Komedia.
  Wtorek, 6 listopada
 • Padel - gra, która zdobywa coraz większą popularność

  Padel to gra łącząca w sobie elementy tenisa i squasha. Ile kosztuje i jak rozwija się w naszym kraju? Patryk Serwański rozmawiał o tym z prezesem Polskiej Federacji Padla Marcinem Potrzebowskim i kapitanem naszej reprezentacji Jakubem Słowińskim.
  Wtorek, 6 listopada
 • Nie byłoby niepodległej Polski, gdyby nie kobiety

  Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę – przemilczane na kartach podręczników do historii. I nie chodzi tylko o dwie ważne postaci u boku Józefa Piłsudskiego – jego żony Marię i Aleksandrę, ale setki tysięcy amoniowych bojowniczek. O nich w swojej najnowszej książce „Damy niepokorne” pisze Kamil Janicki. Rozmawia z nim Joanna Potocka.
  Poniedziałek, 5 listopada
 • Rydlówka - najsłynniejszy dom weselny

  Z Małgorzatą Palką kustoszem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa rozmawiała Marlena Chudzio
  Niedziela, 4 listopada
 • Za 7 euro rocznie na głowę nie podbijemy kosmosu...

  Gianfranco Visentin, szef Sekcji Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej był gościem Grzegorza Jasińskiego
  Niedziela, 4 listopada
 • Pogoda zrobiła biathlonistkom psikusa. Wkrótce start sezonu

  Rozmowa Wojciecha Marczyka z Dagmarą Gerasimuk - Prezes Polskiego Związku Biathlonu
  Sobota, 3 listopada
 • Najpiękniejsze epitafia i dające do myślenia sentencje na grobach

  Magdalena Wojtoń rozmawia z wielokrotnie nagradzanym krakowskim przewodnikiem Wojciechem Zabielskim
  Sobota, 3 listopada
 • Fascynujące tajemnice ludzkiej pamięci

  Rozmowa Magdaleny Wojtoń z doktorem Pawłem Boguszewskim z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
  Piątek, 2 listopada
 • Stewardessa z pokładu kapitana Wrony. „Musieliśmy sprawiać wrażenie, że wszystko dźwigniemy”

  Z Magdaleną Gortat rozmawia Michał Dobrołowicz
  Czwartek, 1 listopada
 • Szczepan Twardoch o premierze "Królestwa". Rozmowa Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty

  Właśnie ukazało się "Królestwo", nowa powieść Szczepana Tawrdocha. To kontynuacja "Króla", jednego z największych bestsellerów ostatnich lat, którego bohaterem jest Jakub Szapiro - przedwojenny warszawski bokser i gangster. Na jego podstawie na początku przyszłego roku mają ruszyć zdjęcia do serialu.
  Środa, 31 października
 • Ekspert o losie Polaków porwanych przez piratów: Przetrzymują ich w kryjówkach na lądzie. Negocjacje mogą potrwać kilka dni

  Z Sebastianem Kalitowskim, właścicielem firmy zajmującej się bezpieczeństwem na morzu rozmawiała reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska.
  Poniedziałek, 29 października
Radio Muzyka Fakty