Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Jednak dla uczniów ósmych klas to czas przygotowań do egzaminu oraz walki o jak najwyższe oceny, które dadzą miejsce w wymarzonej szkole ponadpodstawowej. Jednym z wyzwań, przed którym stają uczniowie oraz rodzice, jest przypilnowanie terminów rekrutacji. Podpowiadamy zatem, jak o nich nie zapomnieć.

REKLAMA

Terminy rekrutacyjne uzależnione są od województwa, w którym uczeń stara się o miejsce w szkole ponadpodstawowej. Przyszli absolwenci podstawówek będą mieli czas na złożenie dokumentów od połowy maja do połowy czerwca. Wyjątkiem jest województwo łódzkie, gdzie można to zrobić przez 30 dni od 24 kwietnia. W tym regionie jednak możliwe jest wprowadzenie zmian na początku lipca.

Dla uczniów, którzy mają przed sobą między innymi sprawdziany kompetencji językowych, próby sprawności fizycznej czy egzaminy zdolności kierunkowych przewidziano inny harmonogram rekrutacji. Tu również ważna jest lokalizacja.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Dodatkowe egzaminy, próby i sprawdziany

W całej Polsce egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 23, 24 i 25 maja. Jednak to nie jedyne testy, jakim poddani zostaną przyszli absolwenci. Uczniowie, którzy chcą dostać się do szkoły ponadpodstawowej o specjalistycznym profilu, przejdą dodatkowe egzaminy. Ich terminy różnią się w zależności od regionu kraju. Dokładne daty ustalają dyrektorzy poszczególnych szkół.

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku - terminy

Egzamin ósmoklasisty w tym roku potrwa od 23 do 25 maja. Sprawdzian przeprowadzany w formie pisemnej jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest warunkiem koniecznym do ukończenia szkoły podstawowej.

  • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 - język polski
  • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 - matematyka
  • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 - język obcy (nauczany w ramach zajęć szkolnych)

Więcej przedatnych informacji znajdziecie TUTAJ>>>

Rozdanie świadectw ósmoklasistom i uzupełnienie wniosku

Na 23 czerwca czeka wielu uczniów z całej Polski. To dzień zakończenia obecnego roku szkolnego. Po odebraniu świadectwa kandydaci do szkół ponadpodstawowych mają kilkanaście dni dla uzupełnienie podania do wymarzonego miejsca nauki. W województwie kujawsko-pomorskim pod koniec czerwca będzie można złożyć nowy wniosek do szkół z egzaminami uzdolnień i kompetencji.

Zakwalifikowani do szkoły ponadpodstawowej

Kolejną ważną datą będzie pierwszy poniedziałek lipca (3 lipca). To wtedy absolwenci szkół podstawowych poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jego wynik nie ma wpływu na ukończenie podstawówki. W połowie lipca, tu także dokładny termin uzależniony od województwa, szkoły podadzą do wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Potem pozostanie już tylko dni, kiedy kandydat będzie musiał potwierdzić chęć przyjęcia do danej placówki.

Musi w tym czasie dostarczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ośmioklasisty. Jeśli zakwalifikowano go do szkoły z kształceniem zawodowym, wymagającej zaświadczenia lekarskiego, musi dostarczyć i ten dokument.


Ostatnia szansa w rekrutacji uzupełniającej

Niepowodzenie w pierwszym etapie naboru nie przekreśla jeszcze szans na dostanie się do wymarzonej szkoły. Na przełomie lipca i sierpnia, w zależności od województwa, odbędzie się rekrutacja uzupełniająca.

Na początku drugiego miesiąca wakacji szkoły ponadpodstawowe ponowie wskażą listę kandydatów zakwalifikowanych do nauki w placówce. Ci znów mają kilka dni na dostarczenie wymaganych dokumentów. W połowie sierpnia szkoły ostatecznie potwierdzą listę swoich nowych uczniów.