Już ponad 116 tys. osób na całym świecie zarażonych jest nowym koronawirusem Covid-19. Na skutek zarażenia zmarło już ponad 4 tys. osób. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Chinach - ponad 80 tys. osób, na drugim miejscu są Włochy, gdzie potwierdzono ponad 9 tys. zakażeń, w Iranie zakażonych jest natomiast ponad 8 tys. osób. Przypadki zachorowań w niektórych krajach narastają lawinowo. W Polsce potwierdzono już 21 przypadków zarażenia koronawirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega, że w kolejnych dniach możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu zachorowań. Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? Kto jest najbardziej narażony na zakażenie? Jak zapobiegać zakażeniu? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym tekście.

REKLAMA

Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych zakażeniach i ofiarach śmiertelnych nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Trzy największe ośrodki zakażenia to Chiny, Włochy i Iran. Na całym świecie potwierdzono już przypadki zakażenia koronawirusem w ponad 100 krajach. W Polsce potwierdzono już 21 przypadków zakażenia, jednak sytuacja zmienia się każdego dnia. Aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce, liczbę i miejsca zakażeń możesz sprawdzić >>>TUTAJ<<<.


W związku z rosnącą liczbą zakażeń, kolejne szkoły i uczelnie podejmują decyzje o zawieszeniu zajęć i lekcji. Odradza się również podróże zagraniczne, na granicach została wprowadzona kontrola sanitarna a rząd zadecydował o odwołaniu imprez masowych na terenie całego kraju.

Objawy koronawirusa Covid-19

Jak podaje WHO, najbardziej charakterystyczne objawy zarażenia koronawirusem to:

  • Kaszel;
  • Wysoka gorączka;
  • Duszności i kłopoty z oddychaniem.

Rzadziej pojawiają się objawy takie jak:

  • Ból mięśni;
  • Ból głowy;
  • Ból gardła;
  • Poczucie rozbicia.

Objawy koronawirusa mogą bardzo przypominać objawy tradycyjnej grypy. Podejrzenia, że faktycznie możemy być zarażeni koronawirusem są uzasadnione w sytuacji kiedy w ciągu dwóch tygodni przebywaliśmy na terenach występowania koronawirusa - głównie w Chinach i we Włoszech lub mieliśmy kontakt z osobami zakażonymi. Potencjalne ryzyko zarażenia rośnie również, jeśli mieliśmy kontakt z osobami, które niedawno przebywały w tamtych miejscach.

Kiedy pojawiają się objawy

Objawy chorobowe pojawiają się zazwyczaj między 2 a 10 dniem od zarażenia. Jednak okres inkubacji wirusa może trwać nawet 24 dni. Nosicielem wirusa może być też osoba, która nie ma żadnych objawów, a mimo to może zarazić inne osoby.

Gdzie szukać informacji

Każda osoba, która ma uzasadnione podejrzenia, że może chorować na koronawirusa, powinna niezwłocznie skontaktować się z najbliższym oddziałem zakaźnym lub sanepidem.

[NA KOŃCU ARTYKUŁU LISTA ODDZIAŁÓW ZAKAŹNYCH W POLSCE]

GIS apeluje, żeby - w przypadku paragrypowych objawów, które mogą oznaczać zakażenie koronawirusem - nie udawać się do lekarza rodzinnego ani na SOR. Jeśli zdecydujemy zgłosić się na oddział zakaźny, zrezygnujmy z podróży środkami komunikacji publicznej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że została uruchomiona całodobowa infolinia NFZ. Pod numerem telefonu 800 190 590 możemy uzyskać szczegółowe informacje na temat koronawirusa.

Infolinia jest skierowana do wszystkich osób, które wróciły z Włoch lub Chin i obawiają się o swój stan zdrowia.


Wszystkim osobom, które w ostatnich tygodniach przebywały w miejscu o podwyższonym ryzyku zarażenia, a które nie mają żadnych objawów choroby, zaleca się poddanie domowej kwarantannie i obserwowanie swojego stanu zdrowia przez co najmniej kolejne 14 dni. Osoby takie szczególną uwagę powinny zwrócić na podwyższoną temperaturę i kłopoty z oddychaniem.

Jak uniknąć zarażenia

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową i oralno-fekalną. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia, jak uniknąć zarażenia koronawirusem. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym. Trzeba również unikać dotykania oczu, ust i nosa.

W środkach komunikacji i dużych skupiskach należy zachować co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Niewskazane jest również witanie się przez podawanie ręki lub całowanie.

Warto upewnić się, że każdy z domowników korzysta z własnego ręcznika i szczoteczki do zębów.

Koronawirus Covid- 19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób powyżej 65. roku życia i przewlekle chorujących na inne choroby.

Jak prawidłowo myć ręce

Podstawową zasadą zapobiegania koronawirusowi jest zachowanie higieny, a w szczególności dokładne mycie rąk. Czy wiemy jednak, jak to poprawnie zrobić?

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Barbara Plewik, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie pokazuje, jak prawidłowo myć ręce

Każde dotknięcie banknotu, poręczy w autobusie, sklepowego wózka, klamki sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Wystarczy myć ręce kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Myj ręce wodą z mydłem lub używając środka odkażającego na bazie alkoholu.

Podstawowe zasady mycia rąk:
• myj ręce ok. 30 sekund
• rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
• nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
• dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
• pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
• na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem



Lista szpitali z oddziałami zaraźnymi w całym kraju

***

O koronawirusie w swoim podcaście "Ameryka z bliska" opowiada Paweł Żuchowski